Deniz teknolojileri mühendisi

Konu 'Meslekler' bölümünde (¯`•вєуαz мєℓєк•´¯) tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. (¯`•вєуαz мєℓєк•´¯)

  (¯`•вєуαz мєℓєк•´¯) Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  5 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.270
  Beğenileri:
  310
  Ödül Puanları:
  36

  DENİZ TEKNOLOJİLERİ MÜHENDİSİ
  _______________________________

  TANIM

  Her türlü su altı ve su üstü deniz araçlarının (gemiler denizaltılar gibi) ve sabit deniz yapılarının projelendirme tasarım ve üretim aşamalarında mühendislik çalışmalarını yürüten kişidir.

  GÖREVLER

  - Gemi deniz ve kıyı yapılarının uluslararası kurallara uygun tasarımını yapar
  - Deniz dibinde bulunan hammaddelerin bulunması ve işletilmesinde kullanılacak araçları tasarlar ve ekonomik yolla söz konusu araçların üretimini planlar
  - Tersane ve deniz yapılarının inşaatına ait şantiyelerde üretimi planlar üretim sürecini yönetir ve kalite kontrolünü yapar
  - Denizde seyreden taşıtların onarım yapım ve yönetimi konularında liman ve kıyı yapı inşaatında hizmet verir
  - Gerektiğinde deniz dibi boru döşeme faaliyetlerini yürütür
  - Deniz kirliliğini önleme teknolojisi alanında çalışır ve bu alanda yeni teknolojik gelişmeler için araştırma ve geliştirme faaliyetlerinde bulunur.

  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER

  - Bilgisayar ve hesap makineleri
  - Çizimle ilgili alet ve malzemeler (kağıt kalem cetvel pergel gönye kumpas şablon rapido hınar-tiriz gibi ölçüm ve çizim aletleri ve çeşitli büro malzemeleri)
  - Gösterge ve veri tabloları.

  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER

  Deniz Teknolojisi Mühendisi olmak isteyenlerin;
  - Üst düzeyde akademik yeteneğe sahip
  - Matematik ve fizik konularına ilgi duyan ve bu alanlarda başarılı
  - Sayısal düşünme gücü yüksek
  - Uzay ilişkilerini iyi algılayabilen
  - Mekanik ve teknik işlere ilgili ve yetenekli
  - Araştırma merakı olan gözlemci
  - Takım çalışmasına yatkın ve uyumlu
  - Bir işi planlayıp yürütebilme yeteneğine sahip
  - Öğrenmeye meraklı ve yaratıcı
  - Su altı ve su üstü araçlarının ve sabit deniz yapılarının tasarım ve üretimine karşı ilgili kimseler olmaları gerekmektedir.

  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI

  Deniz teknolojisi mühendisi; işin projelendirme ve planlama aşamasında bürolarda inşa ve üretim aşamasında tersaneler ve şantiyelerde çalışmaktadır.
  Tersaneler ve inşaat şantiyeleri kısmen açık hava kısmi olarak da kapalı ortamda kurulmuşlardır. Çalışma durumuna göre vardiya ve nöbet olabilmektedir.
  Meslektaşlarıyla armatörlerle teknik ressamlar teknisyenler ustabaşları işçiler ve yönetici kadro ile iletişim halinde bulunurlar.

  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI

  Mezun olan öğrenciler kamu kurumlarından olan ve Türkiye Gemi Sanayii A.Ş.’ye bağlı Tersanelerde özel sektöre ait İstanbul Tuzla’da bulunan 30 adet tersanede ve ayrıca yurdumuzun sahil kesmine dağılmış değişik kapasitelerde hizmet veren tekne ve yat yapan tersanelerde Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı Askeri Tersanelerde gemi söküm tesislerinde Gemi İnşaat Mühendisi olarak ayrıca Loyd’larda ve gemi sigorta acentelerinde sörveyör veya kontrolör olarak çeşitli denizcilik şirketlerinde gemi işletmeciliği alanında planlamacı olarak çalışabilmekte DPT veya Ulaştırma Bakanlığına bağlı liman ve işletmelerde dizel motor fabrikaları veya Türkiye temsilciliklerinde mühendislik bürolarında görev yapabilmektedirler.

  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER

  Mesleğin eğitimi:
  - İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi “Deniz Teknolojisi Mühendisliği” bölümünde verilmektedir.

  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI

  Mesleğin eğitimine girebilmek için
  - Lise veya dengi okul mezunu olmak
  - Öğrenci Seçme Sınavında (ÖSS) “ Deniz Teknolojisi Mühendisliği” lisans programı için yeterli “ Sayısal (SAY) puan almak
  - Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Tercih Bildirim Formunda “ Deniz Teknolojisi Mühendisliği” lisans programı ile ilgili bir programı tercih etmek gerekmektedir.

  Ayrıca Deniz Elektroniği ve Deniz Haberleşme ön lisans programını başarı ile bitirenler ÖSYM tarafından açılan Dikey Geçiş Sınavında (DGS) başarılı oldukları takdirde “Deniz Teknolojisi Mühendisliği” lisans progr***** dikey geçiş yapabilirler.

  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ

  Eğitim süresi yabancı dil hazırlık eğitimi ile birlikte 5 yıl olup yabancı dilden muaf olan öğrenciler 4 yıl eğitim görmektedirler.
  Eğitimde;
  Matematik Fizik Kimya gibi genel kültür derslerinin yanı sıra Teknik Resim Gemi Mühendisliğine Giriş Lineer Cebir Statik Analatik Geometri Gemi Mukavemeti ve Termodinamik Kinematik Fiziksel Oşinografi (Okyanus Bilimi) Gemi ve Deniz Yapı Elemanları Gemi Makineleri İmal Usulleri Gemi Elektriği Makine Elemanları Dinamik Akışkanlar Mekaniği Sayısal Analiz Gemi Direnci Deniz Kirliliği Gemi Hidrostatiği Gemi Hidrodinamiği Gemi İnşaatı Gemi Teorisi Gemi Sevki Gemi Yardımcı Makineleri Gemi Laboratuarı Tersane Organizasyonu Gemi İşletmeciliği Deniz kirliliği Deniz hukuku Ekonomi İş Hukuku ve gemi işletmeciliği gibi dersler okutulmaktadır.

  MESLEKTE İLERLEME

  Bu meslekte ilerleme kişinin kendisini sürekli yenilemesi ve özellikle de çok iyi yabancı dil bilmesi ile mümkün olabilmektedir. Denizcilik alanında uluslar arası standartlara uyulması için yurt dışı ile yoğun ilişkiler kurulması nedeniyle kişinin kendini sürekli geliştirmesi ve çeşitli seminer ve eğitim programlarına katılmasını gerektirmektedir.
  - Deniz Teknolojileri Mühendisi ilgili üst eğitime devam ederek akademik kariyer yapabileceği gibi İşletme veya Mühendislik Bilimleri Dalında lisansüstü eğitim görebilir.
  - Çalıştıkları kurum ve kuruluşların uğraş konularına göre uzmanlaşarak tecrübeleri doğrultusunda yönetim kademelerinde görev alabilirler.


  BURS ÜCRET VE KREDİ DURUMU

  Öğrencilerin belli dönemlerde işletmelerde staj yapma zorunluluğu vardır. Bu staj döneminde işletmelerce uygun görülmesi halinde bir ödenek alabilmektedirler. Ayrıca; öğrenciler Kredi ve Yurtlar Kurumunun öğrenci kredisi ve özel kuruluşların başarılı olan öğrencilere verdiği burslardan yararlanabilmektedirler.

  Başlangıç aylık ücret; kamu sektörüne ait kurum ve kuruluşlarda asgari ücretin 3-4 katı özel sektör kuruluşlarında ise asgari ücretin 4-5 katı seviyesindedir. İşletmenin yapısı ve hizmet içeriklerine ve çalışanların işteki pozisyonlarına göre artış olabilmektedir.


  DAHA AYRINTILI BİLGİ İÇİN BAŞVURULABİLECEK YERLER

  - İlgili Eğitim Kurumları
  - Türkiye İş Kurumu Genel Müdürlüğü Ankara Meslek Danışma Merkezi
  - Bünyesinde Meslek Danışma Merkezi Bulunan Türkiye İş Kurumu İl Müdürlükleri.
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş