denizler ve okyanuslar

Konu 'Coğrafya 10. Sınıf' bölümünde seyfii tarafından paylaşıldı.

 1. seyfii

  seyfii Üye

  Katılım:
  5 Ekim 2008
  Mesajlar:
  6
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  denizler ve okyanusların özelliklerini yazarmısınız çok acil....
 2. S. Moderatör Uğur

  S. Moderatör Uğur Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  4 Şubat 2008
  Mesajlar:
  8.241
  Beğenileri:
  6.157
  Ödül Puanları:
  36
  Denizlerimizin özellikleri
  Kategori : Coğrafya

  Türkiye'yi Çevreleyen Denizlerin Özellikleri

  Ülkemiz toplam 8333 km deniz kıyısına sahiptir.
  * Akdeniz
  Ülkemizin güney ve güneybatısında yer alan bu geniş deniz Süveyş kanalı ile Kızıldeniz (Hint Okyanusu), Cebelitarık Boğazı ile de Atlas okyanusuna bağlanır. Sıcak ve tuzlu olmasından dolayı balık türü fazla miktarı ise azdır. Tuzluluğu %0 36 - 39 civarındadır. Akdeniz'in tuzluluğu Seyhan ve Ceyhan Irmaklarının döküldüğü yerde azalırken Lübnan açıklarında artar. Boyuna kıyı tipi görülür. Kıyılarında Falez (Yalıyarlar) 'li yapı yaygındır. Deniz suyu sıcaklığı yıl boyunca diğer denizlerimizden fazladır. (Enlem etkisi) Kıta sahanlığı oldukça dardır. Nedeni dağların kıyıya paralel uzanmasıdır.

  * Ege Denizi
  Sert Egeid karasının IV. zamanda çökmesi sonucunda deniz sularının çöken kısıma dolmasıyla oluşmuştur. Tuzluluğu %0 30 - 32 civarındadır. Ege denizine dökülen akarsuların döküldüğü yerlerde tuzluluk azalır . Genelde enleme bağlı olarak tuzluluk ve deniz suyu sıcaklığı güneyden kuzeye doğru azalır. Koy, körfez, liman, yarımada ve ada sayısı fazladır. Şelf sahası geniştir. Dağlar genelde kıyıya dik uzanır. Bodrum çevresinde sünger avcılığı yapılır. Fay hatları deniz tabanında da devam eder.

  * Marmara Denizi
  IV. zamandaki çökmeyle oluşan çukurlukta suların birikmesiyle oluşmuştur. Bu iç denizin; Tuzluluğu %0 23 - %0 30 civarındadır. Marmara denizinde kıyılar arasında deniz ulaşımı yapılmaktadır.
  Istanbul ve Çanakkale boğazları yer alır. Bu yerler balıkçıların göç yollarıdır. Dalga biriktirmesiyle oluşmuş kıyı şekilleri yer alır. (Lagün, Tombolo)
  Kuzeyi boyunca fay hatları uzanır .

  * Karadeniz
  Dağların kıyıya paralel uzandığı karadeniz kıyılarında doğal liman az, kıta sahanlığı dar, kıyı ovaları geniş değildir. (Orta Karadeniz hariç) Tuzluluğu azdır. (%o 18) Nedeni diğer denizlerimize göre daha kuzeyde yer almasıdır. (Enlem)

  Karadenizde diğer denizlerimize göre su seviyesinin fazla olmasının nedenleri:
  * Enlem.
  *Buharlaşmanın az olması (Bulutlanmanın fazla olması)
  *Her mevsim yağış alması.
  *Bol su taşıyan akarsuların dökülmesidir. Sıcaklığının az, tuzluluğun düşük olmasından dolayı balık türü az miktarı fazladır.
  *Türkiye'de avlanan balığın % 81 bu denizden avlanır.
  *Karadeniz'de 200 metre derinlikten sonra zehirli Kükürtlü-Hidrojen gazmdan dolayı canlı yaşamaz.
  *Istanbul ve Çanakkale Boğazlarında alt ve üst akıntılar oluşur.
  *Üst akıntının oluşum nedeni Karadeniz'in su seviyesinin Marmara ve Ege Denizlerinden fazla olmasıdır.
  *Alt akıntının oluşum nedeni ise tuzluluk (yoğunluk) farkıdır. Ege, Marmara'dan,
  Marmara ise Karadeniz'den daha tuzludur.
  *Tuzlu sular ağır (yoğun) olduğundan bu akıntının oluşumuna neden olur.
  *Volkanik kökenli arazilerin geniş yer kaplaması
  * Faal fay hatları üzerinde şiddetli depremlerin yaşanması.
  * Kaplıca yani şifalı su kaynaklarının fazla olması .
  * Sönmüş yanardağların buluması gibi genç oluşum izlerine rastlanmaktadır.
  Türkiye'nin genç oluşumlu olması yükselti ortalamasının fazla olmasına, akarsuların
  enerji potansiyellerinin fazla olmasma neden olmuştur.

  seran bunu beğendi.
 3. S. Moderatör Uğur

  S. Moderatör Uğur Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  4 Şubat 2008
  Mesajlar:
  8.241
  Beğenileri:
  6.157
  Ödül Puanları:
  36
  Okyanusların Özellikleri :

  Okyanuslar kıtaları birbirinden ayıran engn, açık denizlerdir. Yeryüzünün yaklaşık üçte ikisini (%70) kaplarlar ve bu alanın yaklaşık yarısında su seviyesi 3000 metrenin üzerindedir.
  Okyanus kelimesi yunanca "nehir" anl***** gelen "Okeanos"'dan gelmektedir, yunanlılar Cebeneli tarık boğaından gelen gelen güçlü akıntıyı fark etmişler ve bunun bir nehir olduğunu düşünmüşlerdir.
  Dört milyar yıl önce Dünya yüzeyi suyun sıvı olarak kalmasına olanak tanımayacak kadar sıcaktı. Su,uzayda yok olmak üzere volkanik gazdaki buhar olarak püskürürdü. Yaklaşık 3.85 milyar yıl önce dünya soğuyarak içinde buharında yer aldığı bir volkanik gaz atmosferi oluşturdu. Daha sonra su yoğunlaşmaya başladı ve okyanuslar oluştu. Okyanusların oluşmasından bu yana yağmur toprağa düşmekte ve kayalardaki tuzu denizlere taşımaktadır. Bu nedenle deniz suyu tuzludur. Ortalama olarak okyanus ağırlığının %2.9'unu tuz oluşturur.
  Denize baktığımız, tekneyle açıldığımız veya yüzdüğümüz zaman suyun bir yüzeyi olduğunu biliriz. Ancak; okyanusların ortalama derinliği 5.000 metre civarındadır ve en derin okyanus çukuru 11.000 metreye ulaşır. Everest Tepesi bu dip derinlikten daha kısadır (iki kilometreden daha fazla). Okyanusun üst birkaç metresi, tropikal bölgelerde 26 santigrat derece sıcaklığında olabilir. Isıyı, gün boyunca güneş ışığından alır ve geceleri atmosferi ısıtırlar. Okyanusun bu katmanı, atmosferin tamamından daha fazla ısı içerir.
  seran bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş