Depremi Yeniden Öğretecek Kitap

Konu 'Kitaplar, Yazarlar, Entellektüel' bölümünde Moderatör Güleda tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Güleda

  Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  7.623
  Beğenileri:
  4.563
  Ödül Puanları:
  113

  Dünyanın en ünlü deprem uzmanlarından Bruce Bolt’un 1978’de yazdığı, 30 dile çevrilen “Depremler” adlı kitap artık Türkçe’de de yayında. TÜBİTAK’ın çıkardığı kitap deprem hakkında bilinenleri yeniden öğretecek nitelikte.

  [​IMG]

  Şu anda hayatta olmayan Jeolog ve Uzaybilimci Bruce Bolt’un “Depremler” adlı kitabı gelecek hafta piyasaya çıkıyor. TÜBİTAK tarafından hazırlanan kitap, deprem hakkında doğru ve yanlış bildiklerimizi küçük bir çocuğun anlayabileceği dilde gösteriyor. 30 dile çevrilen kitabı Türkçe’ye çeviren ise Bolt gibi bir deprem uzmanı. İTÜ Maden Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Dr. Tuncay Taymaz, kitabın çıkış amacını ve nasıl hazırlandığını NTVMSNBC’ye anlattı.
  YILLARCA KONUŞTUK AMA ANLATAMADIK
  “1999 Marmara Depremi’nden sonra deprem toplumun hayatına oturdu. Birçok uzman veya medya organı deprem konusunda görüşlerini anlattı ve yazdı fakat toplumu deprem konusunda bilgilendirebilmek için daha anlaşılır bir dil kullanılması gerekiyordu. Buna ihtiyaç vardı. Bu nedenle TÜBİTAK’ın girişimiyle bir kitap arayışı içerisine girdik. Yeni bir kitap çıkarmak için tüm bilgileri ve araştırmaları toparlamak istedik, ancak bu çok uzun süreceği için mevcut kitaplardan birini çevirmenin daha uygun olduğuna karar verdik.”

  DÜNYADAKİ ÖRNEKLERLE HAZIRLANDI
  “Bolt’un kitabını bir filolog yardımıyla hazırladık. 485 sayfalık kitabın her insanın anlayabileceği dilde yazılmasına özen gösterdik. Kitap dünyadaki depremleri örnek veriyor ve hepimizin kafasında olan soruları net bir şekilde yanıtlıyor. Burada sadece temel bilgileri değil, kimyadan coğrafyadan, hepimizin aşina olduğu konularla ilgili bilgilere de yer veriyor. Konuyla ilgili daha derin bilgi isteyenler için de internet kaynakları veriyor. Kitapta sadece jeolojik değil psikolojik gözlemleri de özetleyen bilgiler var. Bunları nasıl algılayabileceğimiz ve sorguluyabileceğimizi anlatıyor.”

  SIK SORULAN SORULAR
  “Deprem önceden tespit edilebilir mi? Depremler nasıl ölçülür? Kendimizi nasıl koruyabiliriz? Bu sorular her depremden sonra uzmanlara sorulur. Biz de bu sorulara yanıt veriyoruz. Her bölümün sonunda biz okurlara soruyoruz. Okuduklarını ne kadar anladıklarını test etme imkanı sunuyoruz. Özetle kitap aranan tüm bilgileri içeriyor ve bu kadar bilgiyi verirken, bir ilkokul öğrencisini bile cezbedecek kadar güzel anlatıyor.”


Sayfayı Paylaş