Ders çalışma ?

Konu 'Psikolojik Danışma - Rehberlik' bölümünde Zehr-i zakkum tarafından paylaşıldı.

1. Zehr-i zakkum

Zehr-i zakkum Üye

Beğenileri:
    150
    Ödül Puanları:
    44

Merhaba arkadaşlar.
    Ben 10.sınıfım bu sene ve meslek lisesinde okuyorum.
    Hafta sonlarıda dershaneye gidiyorum.
    Okul tam gün, dershanede hafta sonumu alıyor ne kendime vakit ayırabiliyorum ne de arkadaşlarıma -ki sorun bu değil.
    Benim hiç ders çalışasım gelmiyor, bir tek ders çalışmak değil hiç bi'şey yapasım gelmiyor.Telefon hiç düşmüyor elimden.3 sene dershaneye gideceğim için öğretmenlerim ve ailem iyi şeyler bekliyor benden ama durum böyle olunca benim motivem daha da çok düşüyor.Eğer yapamazsam bir çok insanı hayal kırıklığına uğratacağım.
    Size sorum şu, ders çalışma konusunda biraz yavaşım.Yani 2 saatte kat edebildiğim tek yol 2 sayfa falan.
    Nasıl etkili ders çalışabilirim veya nasıl hızlandırırım? Siz ders çalışmayı seviyorsanız (!) bana önerebileceğiz yöntemler var mı?
    Teşekkür ederim şimdiden :)
  2. Moderatör Sümeyye

Moderatör Sümeyye Süper Moderatör Yönetici Süper Moderatör

Beğenileri:
    4.144
    Ödül Puanları:
    113
    canım bende 10.sınıfım.bunları benzeri bende de oluyor. Eve geliyorum, müzik dinliyorum,yemek yiyorum ve sonra buradayım.ders çalışmaya pek vaktim olmuyor ve içimden de pek gelmiyor gibi. yorgun hissediyorum eve gelince kendimi. Ama günde 1-2 saat de olsa çalışmalısın çünkü başaramazsın yoksa.Bizim yazılılar bayramdan hemen sonra,ve ben şimdiden notlar hazırlamaya başlıyorum çünkü yazılı haftası çok sıkı oluyor ve pek zamanda kalmıyor hemde notlar hazırlamakta uzun zaman alıyor.Sen kahveni yanına al ve günde 1-2 saat hiç olmazsa tekrar yapmaya başla. sonra zamanları arttırırsın 2 saat üzerinde yapabilirsin. Kahve iyi bir çözüm yolu bence,bardak bardak içerim sabaha kadar nerdeyse. Bizim bu konudaki düşüncelerimiz aynı.Yardımcı olmaya çalıştım,umarım olmuşumdur ;)
    muammer614 ve Zehr-i zakkum bunu beğendi.
  3. McD0L4R

McD0L4R Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    4
    Bende sıkılıyorum ders çalışmaktan ama kendime özgü fikirlerim var.Mesela ders çalışırken yanıma meyve suyu veya kek felan alıyorum.Arkadaşlarınla ders çalışabilirsin tabi bunlar çalışkan arkadaşların olmalı.Birde ders çalışmadan önce düşün odana bak rahatsız edecek bişey varmı örnek benim odam dağınık oluyor toplayıp derse başlıyorumm yoksa ders çalışamıyorum.Bende bu kadar kolay gelsin :D
  4. Erenmelike

Erenmelike Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    9
    ders çalışmayı sevmek anladığın bir konuysa hemen konu özetini ve soruları takır takır çözüyorsun ki konuların hepsini anlamak bana göre en azından mümkün değil bayramdan sonra gerçekten (tatil havasından çıkamadım :D ) tüm sınavlar başlıyor dershaneden sonra hemen eve gitmeden notlar çıkar hocan az yazdırmış olabilir ama olsun bir iki satırda olsa yaz damlaya damlaya gölü geçtim deniz oluyorlar :D zamanla taşları yerine oturtursun
  5. muammer614

muammer614 Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    19
    Bendce herkesin fikirleri güzel bu arada bu konu iyiki açılmış buna benzer ben açıcaktım bu bana yeterli oldu
  6. Persephone

Persephone Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    492
    Ödül Puanları:
    83
    Ders çalışmak zorundayız! Önce bunu öğrenmemiz gerek. Bu cepte. Zorundalıkla bile olsa alıştıkça ders çalışma sistemin yerine oturacak.
  7. Zehr-i zakkum

Zehr-i zakkum Üye

Beğenileri:
    150
    Ödül Puanları:
    44

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

canım bende 10.sınıfım.bunları benzeri bende de oluyor. Eve geliyorum, müzik dinliyorum,yemek yiyorum ve sonra buradayım.ders çalışmaya pek vaktim olmuyor ve içimden de pek gelmiyor gibi. yorgun hissediyorum eve gelince kendimi. Ama günde 1-2 saat de olsa çalışmalısın çünkü başaramazsın yoksa.Bizim yazılılar bayramdan hemen sonra,ve ben şimdiden notlar hazırlamaya başlıyorum çünkü yazılı haftası çok sıkı oluyor ve pek zamanda kalmıyor hemde notlar hazırlamakta uzun zaman alıyor.Sen kahveni yanına al ve günde 1-2 saat hiç olmazsa tekrar yapmaya başla. sonra zamanları arttırırsın 2 saat üzerinde yapabilirsin. Kahve iyi bir çözüm yolu bence,bardak bardak içerim sabaha kadar nerdeyse. Bizim bu konudaki düşüncelerimiz aynı.Yardımcı olmaya çalıştım,umarım olmuşumdur ;)
    Genişletmek için tıkla...
    Teşekkür ederim güzel şeyler yazmışsın eline sağlık :)
    Ancak geçenlerde okuduğum bir kişisel gelişim kitabında yazar; kahve gibi kafein içeren maddeler bir süre sonra uykumuzu getiriyormuş.Onun yerine portakal suyu vs. tercih etmek daha yararlıymış.Sende öyle dene istersen :)

Bende sıkılıyorum ders çalışmaktan ama kendime özgü fikirlerim var.Mesela ders çalışırken yanıma meyve suyu veya kek felan alıyorum.Arkadaşlarınla ders çalışabilirsin tabi bunlar çalışkan arkadaşların olmalı.Birde ders çalışmadan önce düşün odana bak rahatsız edecek bişey varmı örnek benim odam dağınık oluyor toplayıp derse başlıyorumm yoksa ders çalışamıyorum.Bende bu kadar kolay gelsin :D
    Ben yemek yerken derse odaklanamıyorum ya :)
    Teşekkür ederim fikirlerin için :)

ders çalışmayı sevmek anladığın bir konuysa hemen konu özetini ve soruları takır takır çözüyorsun ki konuların hepsini anlamak bana göre en azından mümkün değil bayramdan sonra gerçekten (tatil havasından çıkamadım :D ) tüm sınavlar başlıyor dershaneden sonra hemen eve gitmeden notlar çıkar hocan az yazdırmış olabilir ama olsun bir iki satırda olsa yaz damlaya damlaya gölü geçtim deniz oluyorlar :D zamanla taşları yerine oturtursun
İnşallah bakalım oturur yerine taşlar :)

Bendce herkesin fikirleri güzel bu arada bu konu iyiki açılmış buna benzer ben açıcaktım bu bana yeterli oldu
:) :)

Ders çalışmak zorundayız! Önce bunu öğrenmemiz gerek. Bu cepte. Zorundalıkla bile olsa alıştıkça ders çalışma sistemin yerine oturacak.
Önce çalışmak zorunda olduğumuzu değilde, öğrenmeyi öğrenmemiz gerektiğini öğrenmemiz daha faydalı olmaz mı? :) Teşekkür ederim fikrin için:)
Zehr-i zakkum, 10 Ekim 2012
  • Moderatör Bünyamin

Moderatör Bünyamin Tekirdağ Yönetici Moderatör

Beğenileri:
    365
    Ödül Puanları:
    63
    Arkadaşım, ders çalışmayı aşılmayacak zor bir şey sanma. Ders çalışmadan önce telefonla mı oynayacaksın ? Bıkana kadar oyna, tabi bu süreli(Örn. 1 saat vs.). Arkadaşlarınla dışarı mı çıkmak istiyorsun ? Git istediğin gibi gez.
    Ama;
    Dersin olduğunu unutma. Eğer saydıklarımı yapmazsan ders çalışırken de aklına gelir bu sefer motivasyonun iyice düşer. Bu durumda yapabileceğin tek şey, yapmak istediklerini yapmandır.

Not: Bunları sınırla ama veya program yap kendine. Günde 2 saatini ayır. Kalanını ise derslere ver.

İşe yarayacaktır dene.
  • Persephone

Persephone Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    492
    Ödül Puanları:
    83
    Genelde çalışmak istemeyenlere bunun zorunluluğunu anlatırım o yüzden.. :) Faydalı olduğunu düşündüğün şeyi uygulamaya geçirebilmen dileğiyle o zaman :)
  • Sayfayı Paylaş