ders kitabı sayfa 31

Konu 'Fen Bilgisi 8. Sınıf' bölümünde ßéGym~~ tarafından paylaşıldı.

1. ßéGym~~

ßéGym~~ Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları:
    0

ders kitabı sf 31deki kendimizi değerlendirelimi yapan varmı? :confused: :p
  2. kevser kara

kevser kara Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    1.=Genlerin görevi dokunun ne özellikte olacağını diğer yardımcı birimlere aktarmaktır. Sentezlenecek proteinlerin şifresi genlerde yer alır. Her ayrı protein için ayrı bir gen vardır.

İnsan vücdnda yaklaşık olarak 30binin üzerinde gen olduğu söylenmektedir. Bu genler aracılığı ile deri rengimiz, boyumuz, el, ayak yapımız aklınıza gelecek tüm özelliklerimiz protein üretim aşamasında proteinlere aktarılır. Ve bizi biz yapan özelliklerimiz ortaya çıkmış olur.

Kısacası genler bizi biz yapan tüm özelliklerin şifresini taşırlar.

Genetik özellikler genler vasıtasıyla anne babadan yavrulara geçer. Mitoz ve mayoz bölünmeler sırasında bu aktarım olur.
    2.a=buna göre albinoluk geni çekingen bir gendir.
    b=olamaz. çünkü çekinik gen ancak başka bir çiftini bulunca kendisini gösterir. burda ise anne hastalıklı baba normal.sağlıklı gen hastalıklı gene baskındır.
    3. cevap yok..malesef :)
    4.=hastalığın görülme olasılığı çok daha yüksektir.%100 ditebiliriz, çünkü hem annede hem de babada bu hastalık vardır.
    5.=insanlarda yaygın olarak görülen hastalıklar: akdeniz anemisi,orak hücre hastalığı,akdeniz ateşi, ve down sendromudur.
    6.=akraba evliliği sonucudna doğan çocukların çoğunun sakat veya hastalıklı olduğuna dikkat çekerdim.bunların sebebinin evlenen akrabalarrın genetik yapılarının benzerlik göstermesi olduğunu açıklardım.
    7.=biyoteknoloji tek veya çok hücreli canlıların organ doku veya hücrelerin ekonoımik değeri olan ürünlerin elde edilmesinde kullanılmasıdır. aslında biyoteknoloji yoğurt, öaya gibi tüketim maddelerinin üretiminde geleneksel olarak kullanıla gelmektedir..
    inş. yardımcı olmuşumdur.. :)
    Kübra1997, esra26 ve ßéGym~~ bunu beğendi.
  3. murat0202

murat0202 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    TeŞeKKür...
  4. ßéGym~~

ßéGym~~ Üye

Beğenileri:
    31
    Ödül Puanları: