Ders kitabı sorular (96, 97, 98, 99, 100, 101, 102,103, 104, 105) acil lütfen arkadaşlar

Konu 'Sosyal Bilgiler 8. Sınıf' bölümünde thegreatone tarafından paylaşıldı.

1. thegreatone

thegreatone Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Arkadaşlar ders kitabında 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102,103, 104, 105'de ki soruların cevaplarını yazar mısınız? Lütfen acil :confused:
  2. ezgi-müzik

ezgi-müzik Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    inkılap ders kitabı sayfa 96

soru 1:halif elik konusunda neler biliyorsunuz?
    cevap:din koruyuculugunu yapmakla görevli kişi
    soru 2:bir ülkede farklı egtim anlayışlarıyla faaliyet gösteren okuların bulunması toplumdaki gangi sorunların ortaya çıkabilir?
    cevap:kimisi dini bilgi veriyor,kimi azınlıkların elindeydi,osmanlıdaki egtimi ögretimi farklı düşünüyorlar
  3. *mehtap*

*mehtap* Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    :cool:Sayfa 96

türk düşünürler
    tevfik fikret,namık kemal,ziya gökalp

fikirleri
    tevfik fikret=>vatan ve millet sevgisi,namık kemal=>vatan sevgisi,ziya gökalp=>türkçülük

yabancı düşünürler
    voltaire=>özgürlük ve insan hakları,jjrousseau=>insan hakları-demokrasi-özgürlük

sayfa 98 cevapları

1-çağdas bir cumhuriyete sahip olmak için topluma nasıl uyum sağlamamız gerektiğini bilmeliyiz
    2-demokrasi olmadan cumhuriyet olmaz ve ikisi birbirini bütünler
    3-türk milleti ve ordusunun birlik ve beraberlik içinde kararlı olması
    4-milletin eğilim ve ihtiyaclarını buldu ve öğrendimilletin refah seviyesini yukselttı
    5-türk milletinne güvenmesi
    6-fikirleri his haline getirmek,demokrasiyi anlatmak ve açıklamak,cumhuriyeti ve gereklerini anlatmak

sayfa 99 cevapları

siyaset cumhuriyet öncesi=ülkeyi sadece tek bir kişi yönetiyordu
    siyaset cumhuriyet sonrası=egemenlik millete verildi
    ekonomi cumhuriyet öncesi=denizler baska devletlerin sömürüsü altındaydı
    ekonomi cumhuriyet sonrası=denizlerde tam egemenlik saglandı
    hukuk cumhuriyet öncesi=kadınlar haklara sahip değildiler
    hukuk cumhuriyet sonrası=medeni kanunla kadınlara birçok haklar verildi
    eğitim cumhuriyet öncesi=sadece erkekler okula gidiyorlardı
    eğitim cumhuriyet sonrası=karma eğitime gecilerek kız-erkek aynı sınıfta eğitim görmeye basladı
    günlük hayat cumhuriyet öncesi=önemli ve resmi işlemlerde isimler karısıyordu
    günlük hayat cumhuriyet sonrası=soyadı kanunuyla bu karışıklık giderildi

Sayfa 100

1) Yaşama Hakkı - Seçme ve seçilme hakkı - çocuk hakları

2) Gençlerin milliyetçiliği benimseyerek büyümeleri gerektiği , bunun sebebininde onların yarının yetişkin bireyleri olacağını anlatıyor

3)Sırayla

Yasalarla haklarım güvence altındadır Örneğin; Çocuk Hakları
    Kişi hak ve hürriyetlerim güvence altındadır Örneğin;Okula gitmek
    Verdiğim kararlarda kimseye hesap vermek zorunda değilim
    İstediğim ülkeye, bölgeye yerleşebilirim , seyahat edebilirim
    Hangi dinden olduğumu rahatça söyleyebiliyorum
    Görüş ve fikirlerimi rahatça belirtiyorum
    İstediğim bilim dalıyla ilgilenebiliyorum
    Okula gidiyorum
    İstemediğim söyleşmeleri imzalamam
    Hak ve hürriyetlerim güvence altında olmadığında gerekli yerlere bu durumu bildiririmÖrneğin;Aldığım top patlak ve aldığım yer bu topu değiştirmiyorsa dilekçe yazarım

4)Başkalarının hak ve özgürlüklerinin sınırlarına girdiğim zaman

5)İnsanları eşit kılmaz

sayfa 101 cvpları

kişi hak ve ödevleri
    haklar
    yaşama,düşünme ve ifade,özel hayatın gizliliği,kişi dokunulmazlığı,seyehat ve yerleşme
    ödevler
    askerlik yapma,kanunlara uyma

sosyal ve ekonomik hak ve ödevler
    haklar
    konut dokunulmazlığı,öalışma,eğitim, saglık,grev yapma,sendika kurma
    ödevler
    vergi erme,kanunlara uyma

siyasi haklar ve ödevler
    haklar
    secme ve secilme,dilekçe
    ödevler
    oy kullanma,kanunlara uyma

sayfa 102 cevapları veriyorum:

Madde 17 - Herkes, yasama, maddî ve manevî varlığını koruma ve geliştirme hakkına sahiptir

Tıbbî zorunluluklar ve kanunda yazılı haller dışında, kişinin vücut bütünlüğüne dokunulamaz, rızası olmadan bilimsel ve tıbbî deneylere tâbi tutulamaz

Kimseye işkence ve eziyet yapılamaz; kimse insan haysiyetiyle bağdaşmayan bir cezaya veya muameleye tâbi tutulamaz

Madde 20 - Herkes, özel hayatına ve aile hayatına saygı gösterilmesini isteme hakkına sahiptirÖzel hayatın ve aile hayatının gizliliğine dokunulamaz

Adli soruşturma ve kovuşturmanın gerektirdiği istisnalar saklıdır

Kanunun açıkça gösterdiği hallerde, usulüne göre verilmiş hakim kararı olmadıkça; geçikmesinde sakınca bulunan hallerde de kanunla yetkili kılınan merciin emri bulunmadıkça, kimsenin üstü, özel kağıtları ve eşyası aranamaz ve bunlara el konulamaz

Madde 22 - Herkes, haberleşme hürriyetine sahiptirHaberleşmenin gizliliği esasdır

Kanunun açıkça gösterdiği hallerde, usulüne göre verilmiş hakim kararı olmadikça; gecikmesinde sakınca bulunan hallerde de kanunla yetkili kılınan merciin emri bulunmadıkça; haberleşme engellenemez ve gizliliğe dokunulamaz

İstisnaların uygulanacagı kamu kurum ve kuruluşları kanunda belirtilir

Madde 23 - Herkes, yerleşme ve seyahat hürriyetine sahiptir

Yerleşme hürriyeti, suç işlemesini önlemek, sosyal ve ekonomik gelişmeyi sağlamak, sağlıklı ve düzenli kentleşmeyi gerçekleştirmek ve kamu mallarını korumak;

Seyahat hürriyeti, suç soruşturma ve kovuşturması sebebiyle ve suç işlenmesini önlemek; Amaçlarıyla kanunla sınırlanabilir

Vatandaşın yurt dışına çıkma hürriyeti, ülkenin ekonomik durumu, vatandaşlık ödevi ada ceza soruşturması veya kovuşturması sebebiyle sınırlanabilir

Vatandaş sınırdışı edilemez ve yurda girme hakkından yoksun bırakılamaz

Madde 24- Herkes, vicdan, dini inanç ve kanaat hürriyetine sahiptir

Din ve ahlak eğitim ve öğretimi devletin gözetim ve denetimi altında yapılır Din kültürü ve ahlak öğretimi ilk ve ortaöğretim kurumlarında okutulan zorunlu dersler arasında yer alır Bunun dışındaki din eğitim ve öğretimi ancak, kişilerin kendi isteğine, küçüklerinde kanuni temsilcisinin talebine bağlıdır

Madde 27 - Herkes, bilim ve sanatı serbestçe öğrenme ve öğretme, açıklama, yayma ve bu alanlarda her türlü arastırma hakkına sahiptir

Yayma hakkı, Anayasanın 1 inci, 2 inci ve 3 üncü maddeleri hükümlerinin değistirilmesini saglamak amaciyla kullanılamaz

Bu madde hükme yabancı yayınların ülkeye girmesi ve dağıtımının kanunla düzenlenmesine engel değildir

Madde 33 - Herkes, önceden izin almaksizin dernek kurma hakkına sahiptir
    Dernek kurabilmek için kanunun gösterdiği bilgi ve belgelerin, kanunda belirtilen yetkili mercie verilmesi yeterlidir Bu bilgi ve belgelerin kanuna aykırılığının tesbiti halinde yetkili merci, derneğin faaliyetinin durdurulması veya kapatılması için mahkemeye başvurur

Hiç kimse bir derneğe üye olmaya ve dernekte üye kalmaya zorlanamaz Dernek kurma hürriyetinin kullanılmasında uygulanacak şekil, şart ve usuller kanunda gösterilir

Madde 36 - Herkes, meşru vasıta ve yollardan faydalanmak süretiyle yargı mercileri önünde davacı veya davalı olarak iddia ve savunma hakkına sahiptir

Hiçbir mahkeme, görev ve yetkisi içindeki davaya bakmaktan kaçınamaz

Madde 42 - Kimse, eğitim ve öğretim haklarından yoksun bırakılamaz

Öğrenim hakkının kapsamı kanunla tespit edilir ve düzenlenir

Madde 48 - Herkes, dilediği alanda çalışma ve sözleşme hürriyetlerine sahiptir Özel teşebbüsler kurmak serbesttir

Devlet, özel teşebbüslerin milli ekonominin gereklerine ve sosyal amaçlara uygun yürümesini, güvenlik ve kararlılık içinde çalışmasını sağlayacak tedbirleri alır

Madde 49 - Çalışma, herkesin hakkı ve ödevidir

Devlet, çalışanların hayat seviyesini yükseltmek, çalışma hayatını geliştirmek için çalışanları korumak, çalışmayı desteklemek ve işsizliği önlemeye elverişli ekonomik bir ortam yaratmak için gerekli tedbirleri alır
    ßiraz karışık ama :D:D
    habekanka, secon, şevval <3 ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  4. şevval <3

şevval <3 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    baya karışık ama yinede saol işime çokk yaradı ;)
    secon bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş