"Dershane Kayıtları, Tartışmalardan Etkilenmedi"

Konu 'Milli Eğitim Bakanlığı' bölümünde Moderatör Barış tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Barış

  Moderatör Barış Süper Moderatör Yönetici Süper Moderatör

  Katılım:
  7 Eylül 2011
  Mesajlar:
  2.587
  Beğenileri:
  1.459
  Ödül Puanları:
  113

  Özel Dershaneler Birliği (ÖZ-DE-BİR) YönetimKurulu Başkanı Faruk Köprülü, dershanelerin 2013-2014 öğretim yılı için öğrenci kayıtlarına başladığını belirterek,"Kayıtlar, dershanelerin kapatılmasına ilişkin tartışmalardan olumsuz etkilenmedi. Hatta bazı illerde kayıt olan öğrenci sayısında artışlar var" dedi.
  Köprülü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dershanelerin talebe cevap veren merkezler olduğunu, öğrencilerin sınavlara hazırlanmayı talep etmesi nedeniyle bu yönde hizmet verildiğini, bunun yanı sıra okuldaki derslere de takviye yapıldığını söyledi.
  Dershanelerin kapatılması yönündeki tartışmaları hatırlatan Köprülü, öğrencilerin sınavların yanı sıra derslerindeki eksikliği tamamlamak için dershanelerden yararlandığını ifade etti. Köprülü, "Milli Eğitim Bakanlığı'nın sınav sistemini çözecek formülü bulması halinde bile bu hizmetin devamı açısından dershanelerin kapatılmaması gerekir" diye konuştu.
  Bu kurumların kapatılmasının özel dersleri yaygınlaştıracağını savunan Köprülü, "Özel dersi ailesinin imkanı olan çocuklar alabilir. Çünkü onun bedeli çok farklı, ağır. Ayrıca Türkiye'de 3 bin 863 dershane var ama bunun yarısı, hatta yarısından fazlası kadar kaçak dershane bulunuyor. Dershaneleri kapatırsanız yasal olmayan çalışmalar daha çok yaygınlaşır" diye konuştu.
  Köprülü, dershanelerin 2013-2014 öğretim yılı için öğrenci kayıtlarına başladığını belirterek, şunları söyledi:
  "Çok ciddi kayıtlar yapılıyor. Yönetmeliğimizdeki bir madde 'kurumlar ocak ile mayıs arasında ücretlerini ilan edebilir, kayıt yapabilir' der. Arkadaşlarımız ocak ayından itibaren kayıtlarını yapmaya başladı. Kayıtlar, dershanelerin 2014 yılında kapatılacağına ilişkin tartışmalardan olumsuz etkilenmedi. Arkadaşlarla konuşuyoruz, kayıtlar aynı şekilde, geçen yıllarda olduğu gibi. Hatta bazı illerde kayıt olan öğrenci sayısında artışlar var. Bunlar bir ihtiyaç ki kayıtlar devam ediyor, veli bu hizmeti satın alıyor."
  -Komisyon raporu-
  Köprülü, görevlendirilen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin başkanlığındaki 7 kişilik komisyonun dershanelerle ilgili hazırladıkları raporu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a sunduklarını ifade ederek, "Raporda bizim söylediğimiz, 'Bugünden yarına dershaneler kapatılmamalı,çünkü ihtiyaç var. Sınav sistemini değiştirerek, belki ihtiyacı azaltarak bir çözüm bulmak gerek' ifadelerine benzer sözler bulunuyor. Rapor, söylediklerimizle örtüşüyor. Bu nedenle dershanelerin kapatılması sürecini olumlu etkileyebilir" dedi. - Sondakika

Sayfayı Paylaş