Dershanelerin Kapatılması Akp Politikasına Ters

Konu 'Güncel Haberler' bölümünde Moderatör Barış tarafından paylaşıldı.

1. Moderatör Barış

Moderatör Barış Süper Moderatör Yönetici Süper Moderatör

Beğenileri:
    1.458
    Ödül Puanları:
    113

"Genç Bakış" programında dershanlerin kapatılması konusu tartışıldı.

Dershanelerin kapatılması konusu önceki akşam "Genç Bakış" programında tartışıldı. Program sonunda varılan ortak görüş şu: Dershaneler kapatılarak sorun çözülemez.

Başbakan Erdoğan'ın "kapatın" talimatı verdiği dershanelerin geleceği Abbas Güçlü'nün "Genç Bakış" programında masaya yatırıldı.

Programda hem dershaneciler hem de Milli Eğitim Bakanlığı'ndan bürokratlar dershanelerin kapatılıp kapatılmaması konusunu tartıştı.

Konuklar arasında Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Doç. Dr. Birol Ekici, Talim Terbiye Kurulu Başkanı Prof. Dr. İrfan Erdoğan, Türk Eğitim Derneği Genel Başkanı Selçuk Pehlivanoğlu ve Öz-De-Bir Başkanı Faruk Köprülü katıldı.

"Başbakanımız 12 ay dediyse 12 ay içinde dershaneleri kaldıracağız" diyen MEB Müsteşar Yardımcısı Birol Ekici, programda bir dershaneler konusunda çarpıcı bir itirafta bulundu: Dershaneleri yasaklayarak yok eden ülke yok. Bunu hepimiz biliyoruz.

Öz-De-Bir Başkanı Faruk Köprülü de yerine birşey koymadan dershanelerin kapatılamayacağını, bütün dershanelerin kapatılıp özel okul olsa bile dershaneleri ihtiyacın devam edeceğini, çünkü Türkiye'de bir sınav gerçeği olduğunun altını çizdi.

Öte yanda programda söz alan bir öğrenci AKP'nin liberal politikaları dikkate aldığını ve uyguladığını ancak serbest piyasa girişimcisi olarak dershaneleri kapatmanın kendi politikalarıyla çelişeceğine vurgu yaptı.

Faruk Köprülü de "AK Parti’nin programında da serbest piyasa ekonomisi var. Bir taraftan serbest piyasada çalışanları, ticaret yapanları destekleyeceksiniz, diğer taraftan da bir ihtiyaç nedeniyle ortaya çıkmış bu kurumları kapatıyoruz diyeceksiniz. Bu düşüncenize ters değil mi?" diye sordu.

Yine programda bir öğretim üyesi dünyadan örnek vererek dershaneleri kapatmanın olumsuz sonuçlarına örnekler vererek bu uygulamanın doğru olmayacağına dikkat çekti.

- Alıntı

Sayfayı Paylaş