DES: Ekonomik sorunlar öğretmenin en büyük sorunu

Konu 'Güncel Haberler' bölümünde Moderatör Güleda tarafından paylaşıldı.

1. Moderatör Güleda

Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    4.563
    Ödül Puanları:
    113

Demokrat Eğitimciler Sendikası (DES) Malatya İl Başkanı Mustafa Topal, sendikanın Ar-Ge
    kuruluşu olan DESAM’ın 659 öğretmen ve eğitim çalışanıyla yaptığı araştırma raporunun
    sonuçlarına göre, eğitimcilerin en önemli sorununun ekonomik sorunlar olduğu bilgisini
    paylaştı.
    DES Malatya İl Başkanı Mustafa Topal, “DESAM tarafından yapılan araştırmaya göre eğitim
    çalışanlarının; yüzde 61’i ücret ve maaşlarla ilgili ekonomik sorunlarının, yüzde 15’i
    özlük sorunlarının, yüzde 13’ü mesleki sorunlarının ve yüzde 11’i ise demokratik
    sorunlarının öncelikle çözülmesini istiyor” dedi.
    EN DÜŞÜK ÜCRET ÖĞRETMENİN
    Araştırma sonuçlarıyla ilgili genel bir değerlendirme açıklaması yapan Mustafa Topal,
    şu bilgileri verdi:
    “Ekonomik sorunlarla ilgili olarak öğretmenlerimiz, GSMH’ den ve bütçeden
    eğitime ayrılan payların ve öğretmenlere reva görülen yoksulluk ücretinin artırılması
    gerektiği inancında. Kamuda çalışan polis, subay, astsubay, din görevlisi, hemşire,
    mühendis gibi birçok çalışana göre en düşük ücretin öğretmenlere ödendiğinden şikâyetçi.
    Ders ücretlerinin ve Eğitime hazırlık ödeneğinin; kapsam, miktar ve ödeme sıklığının çok
    yetersiz olduğunu düşünüyor. Öğretmenlerimiz, Silahlı Kuvvetler mensuplarına ait ‘OYAK’
    benzeri ikinci bir sosyal güvenlik kuruluşuna ve güçlü iştiraklere ortak olmak istiyor.
    Eğitimciler özlük konusundaki sorunlarıyla ilgili olarak çocuk ve eş yardımının
    artırılmasını, kira yardımının tekrar getirilmesini istiyor. Doğum, ölüm, evlilik vb.
    yardımların günümüz değerlerine göre uyarlanması gerektiğini düşünüyor. Birçok kamu
    kurumunun sahip olduğu gündüz-gece bakım evi, çocuk kulüpleri, kreş, lojman, servis,
    yemekhane, sosyal tesis, poliklinik gibi imkânların yetersiz ve pahalı olduğu kanaatinde.
    ÖĞRETMENLER SİSTEM DEĞİŞİKLİĞİ İSTEMİYOR
    Mesleki sorunlarla ilgili olarak öğretmenlerimiz ve eğitim çalışanları, sık sık değişen
    eğitim politikalarının Milli Eğitimi yapboz tahtasına çevirdiğini söylüyor. Atama,
    yükselme ve terfilerde torpil ve kayırmacılığın son bularak adaletli ve liyakate dayalı
    bir sistemin getirilmesini istiyor. Öğretmenlerimiz hizmet içi eğitim ve kursların kalite
    ve içeriğinin çok zayıf olduğunu ve kendilerini geliştirmek için sistemin kendilerini
    desteklemesi gerektiğini düşünüyor. Birçok öğretmenimiz uygulamalı, bilimsel eğitim
    olanaklarından yoksun, kalabalık sınıflar ve donanımsız okullarda çalıştıklarından
    şikâyetçi.”

Sayfayı Paylaş