Destek Ve Hareket Sistemi (Kemikler)

Konu 'Fen Bilgisi 6. Sınıf' bölümünde üner tarafından paylaşıldı.

 1. üner

  üner Üye

  Katılım:
  10 Mart 2010
  Mesajlar:
  25
  Beğenileri:
  26
  Ödül Puanları:
  0

  Vücdumuzun dik olarak ayakta durmasını ve hareket etmesini sağlayan sistem "Destek Ve Hareket Sistemi" olarak isimlendirilir.
  Destek ve Hareket sistemi iskelet ve kaslardan oluşur.
  İskelet Sistemi
  İskelet sistemi kemklerden oluşmaktadır.
  Kemiğin yapsında kalsiyum ve fosfor minaralleri bulunmaktadır ve kemiğe sertlik vermektedir.Minareller dışında kalan kemik kısmı ise protein adını verdiğimiz organik moleküllerden oluşmaktadır.İnsan vücudunda üç çeşit kemik bulunur.
  Uzun Kemikler:Boyları enlerinden daha uzun olan kemiklerdir.Kol ve bacak kemikleri uzun kemiklerdir.
  Kıkırdak:Kemiğin uçlarının aşınmasını önler ve hareketi kolaylaştırır.
  Yassı Kemikler:Tabaka şeklinde incelmiş kemiklerdir.Kafatası kemikleri,kaburgalar ve göğüs kemiği yassı kemiklere örnektir.
  Kısa Kemikler:Enleri boylarından kısa olan kemiklerdir.El bilekleri,ayak bilekleri,diz kapağı kemikleri kısa kemiklerdir
  .:eek::eek:
  Uyarı: Yassı kemikler ve kısa kemiklerde kemik kanalı ve sarı ilik bulunmaz!!!!!
  [​IMG]

  TAMAMEN kENDİM YAZDIM !!!!
 2. keksut

  keksut Üye

  Katılım:
  15 Mart 2010
  Mesajlar:
  3
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Saol ama süngerimsi kemik yukarda değil mi???
 3. msengul

  msengul Üye

  Katılım:
  17 Mart 2010
  Mesajlar:
  9
  Beğenileri:
  4
  Ödül Puanları:
  0
  süngerimsi kemik dokusu yanlış:264:
 4. artisbaba

  artisbaba Üye

  Katılım:
  14 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  32
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  Destek ve Hareket Sistemi (Konu Anlatımı)​
  DESTEK VE HAREKET SİSTEMİ :

  Bir canlının canlılık özelliğini taşıyan en küçük yapı birimine hücre denir. Aynı yapı ve görevdeki hücreler birleşerek dokuları, benzer görevdeki dokular birleşerek organları, benzer görevdeki organlar birleşerek sistemleri, sistemlerde birleşerek canlı organizmayı yani canlı vücudunu oluştururlar.
  İnsan vücudunda destek ve hareket sistemi, dolaşım sistemi, bağışıklık sistemi, solunum sistemi, sindirim sistemi, boşaltım sistemi, üreme sistemi, denetleyici ve düzenleyici sistemler gibi sistemler bulunur. Bu sistemler insan vücudunda düzenli ve uyumlu bir şekilde çalışırlar. İnsan vücudundaki herhangi bir sistemin ya da sistemleri oluşturan organlardan herhangi birinin görevini yapamaması, vücudun çalışma düzenini bozar ve canlı vücudu hastalanır.
  Destek ve hareket sistemi, iskelet sistemi ve kas sistemi olmak üzere iki sistemden oluşur.

  1- İSKELET SİSTEMİ :
  İnsan vücudundaki kemiklerin, kıkırdakların ve eklemlerin birleşerek oluşturduğu sisteme iskelet sistemi denir. İskelet sistemi kemik doku ve kıkırdak dokudan oluşmuştur. İskelet sistemindeki kemik doku kemikleri ve eklemleri oluşturur. Yetişkin insan iskeletinde 206 (207), yeni doğmuş bebeklerde ise 300 kemik bulunur.

  a) Kıkırdak Doku :
  Bulunduğu yere şekil veren, desteklik ve esneklik sağlayan dokuya kıkırdak doku denir. (Burun ve kulağa şekil veren kıkırdak dokudur). Kıkırdak doku omurgalı (kemikli = iskelet sistemine sahip) hayvanların tamamında bulunur.
  İnsanların iskelet sistemini oluşturan kemikler, yavru anne karnında iken yani embriyo döneminde iken kıkırdaktan yapılmıştır. Yavru doğduktan sonra kıkırdaklar sertleşerek kemikleri oluştururlar. Yetişkin insanların burun, kulak, soluk borusu, yemek borusu, kaburgaların ve eklem yerlerindeki kemiklerin uç kısımlarındaki kıkırdaklar ise kemikleşmemiştir.
  Köpek balığının erişkinlerinde iskelet sistemi kemikten değil kıkırdaktan oluşmuştur.

  Kıkırdak Dokunun Görevleri :

  1- Eklem yerlerindeki kemiklerin birbirine sürtünüp aşınmasını önler.
  2- Yemek ve soluk borusunun duvarlarının birbirine yapışarak kapanmasını önler.
  3- Eklem yerlerindeki kemiklerin hareketini kolaylaştırır.
  4- Uzun kemiklerde kemiğin büyümesini sağlar ve boyca uzamaya yardımcı olur.
  5- Bulunduğu yere şekil verir.

  b) Kemik Doku :
  İnsanların ve omurgalı hayvanların iskelet sistemindeki kemikleri ve eklemleri oluşturan dokuya kemik doku denir. Kemik doku, kemik hücreleri (osteosit), kan damarları, sinirler ve hücrelerin arasını dolduran ara maddeden (osein) oluşur.
  Kemik dokudaki hücrelerin arasını dolduran ara madde protein ve madensel tuzlardan (kalsiyum, magnezyum, fosfor) oluşur. Proteinler kemiklerin esnek olmasını, madensel tuzlarda kemiklerin sert olmasını sağlarlar.
  İnsanların yaşı ilerledikçe kemik dokudaki ara maddede biriken kalsiyum ve fosfor gibi madensel tuzların miktarı artar, protein miktarı azalır. Bu nedenle kemiklerin sertliği artar, esnekliği azalır, kemikler kolay kırılır fakat geç iyileşir. Kemiklerdeki madensel tuz miktarının yaşlanmaya bağlı olarak değişmesi sonucu kemik erimesi hastalığı da oluşabilir.

  NOT :
  1- Köpek balıklarının yetişkinlerinde iskelet sistemi kemikten değil kıkırdaktan oluşur.
  2- Besin maddeleri ile vücuda yeterli miktarda madensel tuz alınmazsa, vücudun madensel tuz ihtiyacı kemiklerden karşılanır. Bu da kemik erimesine yol açar.


  c) İskelet Sisteminin (Kemiklerin) Görevleri :

  1- Vücuda şekil verir.
  2- Vücudun dik durmasını sağlar.
  3- Kaslarla birlikte vücudun hareket etmesini sağlar.
  4- İç organları dış etkilere karşı korur.
  5- Kan hücrelerini (alyuvarlar, akyuvarlar, kan pulcukları) üretir.
  6- Madensel tuzları (mineralleri) (kalsiyum, magnezyum ve fosfor gibi) depolar.
  7- Kasların ve organları vücutta tutunmasını sağlar (onlara tutunma yüzeyi oluşturur).
  d) İskelet Sistemindeki Kemik Çeşitleri :
  İskelet sistemini oluşturan kemikler şekillerine göre; uzun kemikler, yassı kemikler ve kısa kemikler olmak üzere üç çeşittir.

  1- Uzun Kemikler :
  Uzunluğu kalınlığından fazla olan silindir şeklindeki kemiklerdir. Kol ve bacaklarda bulunan kemiklerin çoğu uzun kemiktir. İnsan vücudundaki en uzun kemik uyluk kemiğidir.
  Uzun kemiğin yapısında; eklem kıkırdağı, süngerimsi kemik doku, sert kemik doku, kırmızı kemik iliği, sarı kemik iliği, kemik zarı, kan damarları ve sinirler bulunur.

  Kollardaki Uzun Kemikler : Bacaklardaki Uzun Kemikler :

  • Pazı kemiği • Uyluk kemiği
  • Dirsek kemiği • Kaval kemiği
  • Ön kol kemiği • Baldır kemiği
  • El tarak kemiği • Ayak tarak kemiği
  • El parmak kemiği • Ayak parmak kemiği

  2- Yassı Kemikler :
  Uzunluğu ve genişliği fazla, kalınlığı az olan kemiklerdir.
  Yassı kemiğin yapısında; eklem kıkırdağı, süngerimsi kemik doku, sert kemik doku, kırmızı kemik iliği, kemik zarı, kan damarları ve sinirler bulunur. Yassı kemikte sarı kemik iliği bulunmaz.

  • Kürek kemiği
  • Kalça kemiği
  • Kaburga kemiği
  • Göğüs kemiği
  • Kafatası kemikleri
  3- Kısa Kemikler :
  Uzunluğu, genişliği, kalınlığı birbirine yakın olan kemiklerdir.
  Kısa kemiğin yapısında; eklem kıkırdağı, süngerimsi kemik doku, sert kemik doku, kırmızı kemik iliği, kemik zarı, kan damarları ve sinirler bulunur. Kısa kemikte sarı kemik iliği bulunmaz.

  • El bilek kemiği
  • Ayak bilek kemiği
  • Omurgayı oluşturan omur kemikleri

  e) Uzun Kemiğin Yapısı :
  Uzun kemiğin yapısında; eklem kıkırdağı, süngerimsi kemik doku, sert kemik doku, kırmızı kemik iliği, sarı kemik iliği, kemik zarı, kan damarları ve sinirler bulunur.

  [​IMG]

  1- Kemik Ucu (Kemik Başı) :
  Uzun kemiğin iki ucundaki şişkin kısma kemik ucu (başı) denir.

  2- Kemik Gövdesi :
  Uzun kemikte iki kemik ucu arasında kalan uzun kısma kemik gövdesi denir.

  3- Kemik Zarı (Periost) :
  Kemiğin dış kısmında bulunan, kemiği dış etkilere karşı koruyan, kemiğin beslenmesini, enine kalınlaşmasını ve kırılan, çatlayan kemiklerin onarılmasını sağlayan kısma kemik zarı (periost) denir.
  Kemik zarı görevini yerine getiremezse kemiklerin enine büyümesi gerçekleşmez, kırılan kemikler iyileşemez, kemikler beslenemez ve buna bağlı olarak kemik gelişiminde bozukluklar görülür.

  4- Eklem Kıkırdağı :
  Kemik başının uç kısmında bulunan, kemiklerin boyca uzamasını sağlayan, eklem yerlerindeki kemiklerin uç uca değerek sürtünüp aşınmasını önleyen yapıya eklem kıkırdağı denir. (Eklem kıkırdağı 2–5 mm kalınlığındadır. Kan damarları ve sinir uçları kıkırdağa girmez. Kıkırdak, sinir ucu içermemesi nedeni ile ağrıya duyarsızdır).

  5- Süngerimsi Kemik Doku :

  Kemik başının içini dolduran sünger şeklindeki yumuşak dokuya süngerimsi kemik doku denir. Süngerimsi kemik doku, düzensiz boşlukların bulunduğu gözenekli yapıya sahiptir. Süngerimsi kemik dokunun yapısında bulunan boşluklar kemiğin dayanıklılığını azaltmaz, kemiğin esnekliğini arttırır.
  Süngerimsi kemik doku görevini yerine getiremezse kırmızı kemik iliği üretilemez.

  6- Kırmızı Kemik İliği :
  Süngerimsi kemik dokunun içinde bulunan ve alyuvarlar denilen kan hücresini üreten kısma kırmızı kemik iliği denir.
  Kırmızı kemik iliği görevini yerine getiremezse kan hücresi üretimi gerçekleşmez.

  7- Sarı Kemik İliği :
  Kemik gövdesinin içini dolduran, yağ depolayan (dokudan oluşan), akyuvarlar denilen kan hücresini üreten, içinde kan damarları ve sinirlerin bulunduğu kısma sarı kemik iliği denir. (Kırmızı kemik iliğinin yetersiz kaldığı durumlarda kan hücresi üretir).
  Sarı kemik iliği görevini yerine getiremezse yağ depolanamaz ve kan hücresi üretimi gerçekleşmez.

  8- Sert (Sıkı) Kemik Doku
  Kemiğin dış kısmında bulunan, madensel tuzlar ile sertlik kazanan ve kemiğin sert olmasını sağlayan ve kemik zarının (hemen) alt kısmında bulunan dokuya sert (sıkı) kemik doku denir. Sert kemik dokunun 2/3’ ü madensel tuzlardan (minerallerden = Ca ve P), 1/3’ ü kemik hücrelerinden oluşmuştur. (Sirke, kemiğin yapısındaki kalsiyumu uzaklaştırdığı için sirkede bekletilen kemik yumuşar ve bükülebilir hale gelir).

  f) İnsan İskeletinin Bölümleri :
  İnsan iskeleti; baş iskeleti, gövde iskeleti ve üyeler (kollar ve bacaklar) iskeleti olmak üzere üç bölümden oluşur.

  1- Baş İskeleti :
  Vücutta beyin ve beyincik gibi kısımları koruyan, göz, kulak, burun gibi duyu organlarının yerleştiği, genellikle yassı kemiklerden oluşan bölümdür.
  Baş iskeletini oluşturan yassı kemikler birbirlerine oynamaz eklemlerle bağlanmıştır. Sadece alt çene kemiğinde yarı oynar eklem bulunur.
  Yeni doğan çocuklarda kafatasında bıngıldak (kıkırdaksı kemik) bulunur. Bıngıldak daha sonra sertleşerek kemikleşir.
  Baş iskeleti; kafatası ve yüz kemikleri olarak iki kısımdan oluşur.

  2- Gövde İskeleti :
  Gövde iskeleti omurga, göğüs kafesi, omuz kemeri ve kalça kemeri olarak dört kısımdan oluşur.

  Omurga :
  Omurga, boyundan başlayıp kuyruk sokumuna kadar gider ve omur denilen 33 kısa kemikten oluşur. (Omurga, bel kemiği olarak bilinir). Omurganın ortasında omurilik kanalı, omurilik kanalında da omurilik denilen sinirler bulunur. (Üst üste dizilmiş omurların sürtünerek birbirini aşındırmaması için kıkırdak yastıklar bulunur. Gelişimini tamamlamış bir insanda omurga S harfi şeklinde kıvranabilen bir yapıdadır. Bu eğrilik omurgaya yaylanma yeteneği ve dengede kolaylık sağlar).
  Omurga, hem omuriliği korur, hem de iskelete arkadan destek verir.
  Omurgayı oluşturan omur kemikleri birbirlerine yarı oynar eklemlerle bağlanmıştır. Yalnızca sağrı ve kuyruk sokumu omurları arasında oynamaz eklemler bulunur.
  Omurga, beş bölümden oluşur. Bunlar; boyun, sırt, bel, sağrı ve kuyruk sokumudur.

  Göğüs Kafesi :
  Göğüs kemiği (vücudun göğüs bölgesinde bulunan üst kısmı geniş aşağıya doğru sivrilen yassı bir kemiktir ve üç kemiğin birleşmesinde oluşur), 12 çift kaburga ve sırt omurlarından oluşur. Kaburga kemiklerinin 10 çifti önden göğüs kemiğine, 12 çifti arkadan sırt omurlarına bağlanır. Öndeki iki çift kaburga, göğüs kemiğine bağlı değildir. Bu iki çift kaburga göğüs kafesinin (nefes alıp verme sırasında) hareketini sağlar. (Ön tarafta ilk yedi çift kaburga kemiği göğüs kemiğine eklemlerle bağlanmıştır. 8, 9, 10. çift kaburga kemikleri kıkırdak parçalarla önce birbirlerine sonrada 7’inci kaburga çiftine bağlanarak göğüs kafesini oluşturur. Son iki kaburga kemiğinin ön uçları serbesttir ve bunlara yüzücü kaburgalar denir).
  Akciğerler ve kalp göğüs kafesinde bulunur ve göğüs kafesi hem bu organları korur hem de soluk alıp vermede görevlidir.

  Omuz Kemeri :
  Kolların gövdeye bağlanmasını sağlayan kemiklerden oluşan kısma omuz kemeri denir. Her kol için 1 kürek kemiği ve 1 köprücük kemiğinden oluşur. Omuz kemeri ile pazı kemiği arasında omuz eklemi bulunur. Omuz eklemi oynar eklemdir.

  Kalça Kemeri :
  Bacakların gövdeye bağlanmasını sağlayan kemiklerden oluşan kısma kalça kemeri denir. Kalça kemeri, iki tane kalça kemiği ile bir tane sağrı kemiğinden oluşur. (Her kalça kemiği leğen, oturga ve çatı kemiklerinin birleşmesiyle oluşmuştur).
  Kalça kemeri ile uyluk kemiği arasında kalça eklemi bulunur. Kalça eklemi oynar eklemdir.
  3- Üyeler (Kollar ve Bacaklar) İskeleti :
  Kol ve bacak kemiklerinden oluşur.

  g) Eklemler
  İki ya da daha fazla kemiğin birbirine bağlandığı yere eklem denir. Eklemler, kemiklerin hareket etmesini ve birbirlerine bağlanmasını sağlarlar. Eklem yerlerindeki kemikler birbirlerin kuvvetli eklem bağı ile bağlanmışlardır.
  Eklemler, bulundukları yere ve hareketlerine göre oynar, yarı oynar ve oynamaz eklemler olarak üç çeşittir.

  1- Oynar (Hareketli) Eklemler :
  Her yönde rahatça hareket edebilen eklemlerdir. Oynar eklemler vücudun hareketini sağlarlar. Oynar eklemlerde, kemikler arasında boşluk bulunur ve bu boşluk eklem sıvısı ile doludur. Eklem sıvısı ile kemiklerin uç kısımlarındaki kıkırdak kemiklerin kolay hareket etmesini sağlar ve kemiklerin birbirine sürtünüp aşınmasını önler.
  • Omuz eklemli
  • Kalça eklemi
  • Kol ve bacaklardaki eklemler
  2- Yarı Oynar Eklemler :
  Çok az hareket edebilen, hareketleri sınırlı olan eklemlerdir. Yarı oynar eklemi oluşturan iki kemik arasında sadece kıkırdak bulunur, eklem sıvısı ve kemikler arasında boşluk bulunmaz. (Bu eklemlerdeki kemikler, kıkırdakların esnekliği oranında hareket edebilirler).
  • Alt çene kemiğini bağlayan eklem
  • Omurgadaki omur kemiklerini bağlayan eklemler

  [​IMG]

  3- Oynamaz (Hareketsiz) Eklemler :
  Kemiklerin birbirine sıkıca kaynamasıyla oluşan ve hiç hareket etmeyen eklemlerdir. Oynamaz eklemi oluşturan kemikler arasında hiç boşluk bulunmaz.
  • Kafatası kemiklerini bağlayan eklemler
  • Kuyruk sokumu ve sağrı omurlarını bağlayan eklemler

  2- KAS SİSTEMİ :
  İskelet sistemindeki kemiklerin üzerini örten, iç organların yapısına katılarak vücudun ve iç organların hareket etmesini sağlayan kasların oluşturduğu sisteme kas sistemi denir.

  a) Kasların Yapısı :
  Kaslar, kas hücrelerinden oluşur. Kas hücreleri kasılıp gevşeme özelliğine sahip olduğu için kaslar da kasılıp gevşeme özelliğine sahiptir. Kasların en önemli görevi vücudun ve iç organların hareket etmesini sağlamaktır. Vücuttaki hareketlerin tamamı kasların kasılıp gevşeme özelliği sayesinde yapılır. (Göz bebeğinin büyüyüp küçülmesi, kılların dikleşmesi, kalp, mide ve bağırsak gibi organların boşluklardaki madde akışı, kasların kasılması ile sağlanır).
  Kaslar, kas teli veya lif denilen uzun, ince, ipliksi (iplik şeklindeki) yapılardan oluşur. Kas tellerinin oluşturduğu topluluğa kas demeti denir. Kasların kemiklere bağlandığı yere de tendon veya kiriş denir.
  Kasların içinde sinirler (sinir uçları) bulunur. Kaslar beynin (veya omurilik soğanının) sinirlerle gönderdiği emre göre kasılıp gevşeyerek kemiklerin yani vücudun (ve iç organları) hareket etmesini sağlarlar.

  b) Kas Çeşitleri :
  Kaslar özelliklerine, vücutta bulundukları yere ve çalışma şekillerine göre düz (beyaz) kas, çizgili (kırmızı) kas ve kalp kası olarak üç çeşittir.

  1- Çizgili (Kırmızı) Kaslar :
  İskelet sistemindeki kemiklerin üzerini örten (kemikleri saran) ve vücudun hareket etmesini sağlayan kaslara çizgili (kırmızı) kaslar veya iskelet kasları denir.
  Çizgili kaslar;
  • Bizim isteğimizle çalışırlar (istemli kaslardır).
  • Hızlı çalışıp çabuk yorulurlar.
  • Güçlü kasılıp gevşerler ve çok enerji harcarlar.
  • Hücreleri uzun, silindir şekilli ve kırmızı renklidir.
  • Boyun, kol, bacak, el, ayak, parmak, göz kapağı kasları çizgili kaslardır.
  • Enine bantlaşma görülür.

  2- Düz (Beyaz) Kaslar :

  İç organların yapısında bulunan ve iç organların çalışmasını sağlayan kaslara düz (beyaz) kaslar denir. (Kanın damarlarda pompalanmasını, doğum sırasında rahmin kasılmasını sağlarlar).
  Düz kaslar;
  • Bizim isteğimiz dışı çalışırlar (istemsiz kaslardır).
  • Yavaş ve uzun süre yorulmadan çalışırlar.
  • Zayıf kasılıp gevşerler ve az enerji harcarlar.
  • Hücreleri uzun, ince, iplik (iğ) şekilli ve beyaz renklidir.
  • Mide, bağırsak, yemek borusu, böbrek, akciğer, damarlar gibi iç organlarda düz kaslar bulunur. (Midenin besinleri öğütmesi, doğum sırasında rahmin genişlemesi).
  • Enine bantlaşma görülmez.

  3- Kalp Kası :
  Kalbin yapısında bulunan ve kalbin çalışmasını yani kasılıp gevşemesini sağlayan kasa kalp kası denir.
  Kalp kası;
  • Yapısı çizgili kasa, çalışması da düz kasa benzer.
  • Bizim isteğimiz dışı çalışırlar (istemsiz kaslardır).
  • Ömür boyu yorulmadan belli bir ritme göre (ritmik) çalışırlar.
  • Güçlü kasılıp gevşerler ve hızlı çalışırlar.

  c) Kasların Çalışması :
  Kemikler ve eklemlerle birlikte vücudun hareket etmesini sağlayan kaslar vücutta çift olarak bulunurlar. Bu çift kaslar aynı yönde veya zıt yönlerde kasılıp gevşeyebilirler.
  Vücuttaki kemiklerin hareket etmesini sağlayan kaslar zıt yönde çalışırlar. Kemiklerin üzerinde karşılıklı bulunan iki kastan biri kasılırken diğeri gevşer ve kasılma anında kemiği çekerek kemiğin eklem yerinde hareket etmesini sağlar. Zıt çalışan kasların birbiriyle uyumu vücudun daha kolay hareket etmesini sağlar.
  3- Destek ve Hareket Sisteminin (Kasların) Çalışması :
  İnsan vücudunun hareket edebilmesi için iskelet sistemi, kas sistemi, eklemler ve sinir sisteminin birlikte çalışması gerekir.
  İnsan vücudunun hareket edebilmesi için eklem yerlerindeki kemiklerin hareket etmesi gerekir. Eklem yerlerindeki kemiklerin hareket edebilmesi için kasların çalışması yani kasılıp gevşemesi gerekir. Kasların kasılıp gevşemesi için de beynin emir vermesi ve bu emrin sinirler yarımıyla kaslara gelmesi gerekir.
  Hareket etmek istediğimizde beyin emir verir, beynin verdiği emir sinirler yardımıyla kaslara gelir ve kaslar bu emre göre kasılıp gevşeyerek kemiklerin eklem yerlerinde hareket etmesini sağlar. Kemikler hareket edince vücutta hareket etmiş olur.
  Kemikler hareket ederken, kemiklerin üzerindeki karşılıklı bulunan iki kas birbirlerine zıt olarak çalışırlar. Kaslardan biri kasılırken diğeri gevşer ve kasılma anında kemiği çekerek hareket etmesini sağlar.

  Örnek : • Kolumuzu bükerken pazı kası kasılır, arkasındaki kas gevşer.
  • Kolumuzu açarken pazı kası gevşer, arkasındaki kas kasılır.

  NOT :
  1- Kasılan kas kısalır, kalınlaşır, sertleşir, şişer ve enerji harcar.
  Gevşeyen kas incelir, uzar, yumuşar ve enerji harcar.
  2- Kaslar sadece kemiği değil deriyi de hareket ettirebilir. Göz kapakları, dudak ve yüzün hareket etmesini de kaslar sağlar.
  4- Destek ve Hareket Sisteminin Sağlığı ve Korunması :

  Destek ve hareket sisteminin sağlığının korunması için;

  1- Dengeli beslenilmelidir.
  2- İskelet ve kasların gelişmesi için yaşa uygun spor yapılmalıdır.
  3- Kemiklerin ve dişlerin gelişmesi için kalsiyum ve fosfor içeren (et, süt, yumurta ve peynir gibi) besinlerle birlikte D vit***** alınmalıdır. (D vit***** eksikliğinde çocuklarda raşitizm, büyüklerde osteomalizi denilen kemik erimesi hastalığı oluşur).
  4- Kemiklerin gelişmesi için yeterince (D vit*****nin görev yapabilmesi için) güneş ışığı alınmalıdır.
  5- Sivri burunlu, dar ve yüksek topuklu ayakkabılar giyilmemelidir.
  6- Ağır yük taşınmamalıdır.
  7- Aşırı kilolardan ve spordan kaçınılmalıdır. (Kemiklerde şekil bozukluğu oluşur).
  8- Duruş ve oturuş biçimlerin dikkat edilmelidir. (Sandalyeye dik oturulmalıdır, kambur durulmamalıdır). (Kemiklerde şekil bozukluğu oluşur).
  9- Dik yürünmelidir.
  10- Yük taşınırken veya kaldırılırken dengeli (iki elle) tutulmalıdır. (Çanta tek omuzda taşınmamalıdır, yükler dizleri bükmeden kaldırılmamalıdır). (Kemiklerde şekil bozukluğu oluşur).
  11- Kasların güçlenmesi için protein içeren besinler alınmalıdır.
  12- Kırık, çıkık ve burkulmalarda (çıkıkçıya ve kırıkçıya değil) doktora gidilmelidir.

  NOT :
  1- D vit***** eksikliğinde çocuklarda raşitizm, büyüklerde osteomalizi denilen
  kemik erimesi hastalığı oluşur.
  2- Hareketsizlikten dolayı eklem yerlerinde kireçlenme ve buna bağlı olarak ağrılar yani romatizma hastalığı oluşur.
  3- Tetanos bakterisi, istemsiz kasılmalara yol açar. Tetanos iğnesi yaptırılmalıdır.
  4- Ani bir darbe ya da zorlamalarda kemikler kırılabilir. Kırıklar genelde kemiğin zarar gören kısmı alçıya alınarak tedavi edilir.
  Teknolojiye bağlı olarak platin çubuklarla kemiklerin kaynaştırılması, doku mühendisliği uygulamaları ile kırık bölgenin kemik yamalarla onarımı ile de kırılan kemikler iyileştirilebilir.
  Teknolojiye bağlı olarak geliştirilen uygulamalardan biri de protez kullanımıdır. Engelli kişiler protez kol veya bacak sayesinde günlük yaşantılarına devam edebilirler.  Hazırlayan:Kayseri Mithatpaşa İlköğretim Okulu Fen ve Teknoloji öğretmeni Murat ÜSTÜNDAĞ

Sayfayı Paylaş