Diferansiyel

Konu 'Elektrik - Elektronik Teknolojisi' bölümünde MAHMUT123 tarafından paylaşıldı.

 1. MAHMUT123

  MAHMUT123 Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  11 Ocak 2011
  Mesajlar:
  129
  Beğenileri:
  106
  Ödül Puanları:
  0

  Diferansiyel (Fark) Yükselteci

  Yapısı ve Çalışma Prensibi

  Gerilim veya akım kazancı sağlayan devrelere YÜKSELTEÇ adı verilir. Girişindeki düşük genlikli işaretleri yükseltmeye yarar. Yükselteçlerin hemen hemen bulunmadığı bir cihaz olmadığı için temel bir devre olma Özelliğine sahiptir.
  [​IMG]
  Şekil 2.1 (a) - Temel Fark Yükseltecinin Blok Şeması[​IMG]
  Şekil 2.1 (b) - Temel Fark Yükseltecinin Devre Şeması Diferansiyel (Fark) yükseltecinin blok ve devre şeması Şekil 2.1. (a) ve (b) de gösterilmiştir Burada görüldüğü gibi fark yükselteci iki giriş ve iki çıkışa sahiptir. Giriş sinyalleri fark yükselteç yapısındaki iki transistörün beyzine uygulanırken çıkış, iki transistörün kollektöründen alınır. Bu özelliğiyle devre emiteri ortak yükselteç yapısındadır. RE direnci her iki transistörün ortak emiter direncidir. RC1 direnci. Q1 transistörünün, RC2 ile Q2 transistörünün kollektör yük direncidir. Bu yük dirençlerinin olmaması halinde VCE = VCC- IC x RC ye göre, kollektörden girişine uygulanan sinyalin yükseltilmiş hali değil de daima +VCC tatbik voltajı alınacaktır. O zaman da yükselteç kullanılmasının hiçbir özelliği kalmayacaktı.
  Devre şemasında hiç şase işareti kullanılmadığından dolayı iki ayrı kaynak kullanmak yerine tek bir kaynaktan devre beslenir. Devrede PNP tipi transistörler kullanılsaydı +VCC yerine -VCC, -VEE yerine de +VEE olarak değişecekti.
  Blok şemada 1 ve 2 numaralar girişi 3 ve 4 numaraları ise çıkışı göstermektedir. Devre şemasından görüleceği gibi Q1 ve Q2 transistörlerinin giriş sinyallerinden aynı anda etkilenmesini sağlamak için RE emiter direnci, her iki transistör için ortak kullanılmıştır. :264:
  27Mahmut27 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş