Diğer Türk Beylikleri

Konu 'Tarih - İnkılap Tarihi (Soru-Cevap-Konu Anlatım)' bölümünde DWL tarafından paylaşıldı.

 1. DWL

  DWL Üye

  Katılım:
  27 Ekim 2007
  Mesajlar:
  339
  Beğenileri:
  14
  Ödül Puanları:
  16

  Diğer Türk Beylikleri ve Sonuç

  Osmanlı Beyliği

  Osmanlı Beyliği 1299 yılında Osman Bey adındaki bir Türkmen beyi tarafından kuruldu (Bakınız: yandaki resim). Osman Bey’in oymağı Oğuzların Kayı boyundandır ve 13. yüzyılın başında Moğol tehlikesinden kaçarak Anadoluya girmişlerdir. Önce Ankara yakınlarındaki Karacadağ bölgesine yerleştirilen bu oymak, daha sonra Ertuğrul Bey yönetiminde Söğüt ve Domaniç bölgelerine fethetti ve buralara yerleşti. Burada bir uc beyliği kurdular. 1281 yılında Ertuğrul’un ölümü üzerine beyliğin yönetimi oğlu Osman Bey’e geçti. Osman Bey beyliğini yeterince güçlendirdikten sonra 1299 yılında bağımsızlığını ilan etti. İşte dünyanın gelmiş geçmiş en büyük imparatorluklarından biri olan Osmanlı Devleti böyle kurulmuş oldu. Bu konu gelecek yılın en önemli konusudur.


  Germiyanoğulları

  Germiyanoğulları da 13. yüzyılın başında Anadolu’ya geldiler. Beyliklerini Kütahya yöresinde kurdular. Bu beyliğin Yakub Bey adlı bir Türkmen beyi tarafında kurulduğu bilinmektedir. Yakub Bey’e bağlı komutanlar, Aydın Bey, Saruhan Bey ve Karesi Bey Batı Anadolu’da fetihler yaptılar ve daha sonra kendi beyliklerini kurdular. Yıldırım Bayezid 1390 yılında son verdiyse de bu beylik 1402’de Ankara Savaşı’ndan sonra yeniden kuruldu. Son Germiyan Beyi II. Yakub yerine geçecek oğlu olmadığından ölümünden sonra beyliğinin Osmanlılara katılmasını vasiyet etti ve 1429 yılında Germiyanoğulları Beyliği Osmanlılara katıldı.

  II. Yakub

  Karesioğulları

  Kurucusu eski Germiyanoğlu komutanlarından Karesi Bey’dir. Beyliğin merkezi Balıkesir idi. Zamanla Çanakkale Boğazı’nın bütün güney kıyısını ele geçirdiler. Bizans sınırında olması nedeniyle bir çok Türkmen yöreye yerleşti. 1390 yılında ikinci Osmanlı padişahı Orhan Bey Karesioğulları beyliğini ele geçirdi.

  Menteşeoğulları

  Menteşe Bey adında bir Türkmen Beyi tarafından kuruldu. Antalya ve Muğla arasındaki kıyı bölgesini ve iç kesimlerde Denizli’ye kadar olan bölgeyi ele geçirdi. Daha çok denizcilik ile uğraşmış, özellikle korsanlık yapmışlardır. Bu beyliğe 1392 yılında Yıldırım Bayezid (Hamitoğulları Beyliği ile birlikte) son vermiştir. Aynı şekilde, Menteşeoğulları Beyliği de 1402 Ankara Savaşı’ndan sonra yeniden kuruldu. Ama, Fatih Sultan Mehmet Menteşeoğulları Beyliğini 1461 yılında bir daha hiç kurulmamak üzere tarihin mezarlığına gömdü.

  Yandaki haritada Anadolu Selçuklu Devleti yıkıldıktan sonra, yani 1308 yılından sonraki Anadolu'nun siyasal durumunu görüyorsunuz. Anadolu'nun hemen her yanını Türkmen beylikleri kaplamış durumda.
  Diğer Beylikler

  Bu dönemde Anadolu’da kurulan diğer beyliklerin adları ve kuruldukları yerler şunlardır.

  Aydınoğulları: Selçuk ve Tire yöresi.
  Sahip-Ataoğulları: Afyon yöresi.
  Saruhanoğulları: Manisa yöresi.
  Eretna : Sivas ve Kayseri yöresi.
  Ramazanoğulları: Çukurova yöresi.

Sayfayı Paylaş