Dil Anlatım 12 sınıf "MASAL" konusu Sayfa 25 29 30 31 3

Konu 'Dil ve Anlatım 12. Sınıf' bölümünde Sevqi. . tarafından paylaşıldı.

1. Sevqi. .

Sevqi. . Forumdan Uzaklaştırıldı

Beğenileri:
    1.863
    Ödül Puanları:
    0

1Bu kelime ve kelime gurupları olağan üstü varlıkla efsanevi bir dağı çağrışmaktadır
    2İçinde olağan üstü olaylar ve varlıklar bulunan bir eserhayal gücümüze de hitap ettiğinden bizi heyecanlandırır

4 Etkinlik
    Masal Örneği:

(Kirman Bölgesi'nden bir masal)

Bir varmış bir yokmuşHiçler Şehri'nde bir kız vardıBir gün eli yaralandıYarası iyileşmeye başladıktan birkaç gün sonra merhem ve ilaç alıp yarasına sürmek için halasına gittiHalası "Bende merhem yok" dediOnun yerine iki yumurta verdi kıza

- Bu yumurtaları pazara götürüp sat ve parasıyla attardan merhem al dedi

Şimdi dinleyin bakın kızacağız başından geçenleri nasıl anlatıyor: Pazara giderken yolda yumurtalarımı kaybettimÇok üzüldümElimi keseye soktumKesenin dibinde bir kuruş buldumSonra yumurtaları bulmak için o bir kuruşu bir adama verdim
    Adam bana iğneden bir minare yaptıMinareye çıktımŞehrin dört bir yanına baktımYumurtalardan birinin tavuk olup bir ihtiyarın elinde dolaştığını gördüm
    İkinci yumurta horoz olmuş bir köyde harman biçmekle meşguldüÖnce "Gidip horozu alayım" dedimMinareden aşağıya indimKöye gittimOraya varınca horozumun kendisi için çalıştığı çiftçiye:
    - Horozumu verAyrıca sana çalıştığı kadarının ücretini de ver dedim
    Uzun tartışmalardan sonra çeltik ekili tarlanın ürününden bana bir öküz dengi hak vermesinde anlaştıkHarman kaldırıldıktan sonra yirmi beş batman pirinç benim payıma düştü
    Pirinçleri götürmek istedimÇuvalım yoktuBir pire öldürdümDerisinden çuval yaptımPirinçleri içine doldurup horozun sırtına yükledimYürümeye başladım
    Çok pirincim olduğu için pirinç ticareti yapmaya karar verdimŞehirden çıktımİki konaklık yol gittimBir de baktım horozun sırtı pirinç yükünden yara bere olmuşOrada bulunanlara:

- Bu yaranın ilacı nedir? diye sordum
    - Ceviz içini kavurup horozun sırtına sürersen yarası iyileşir dediler
    Bir ceviz içini kavurdumYarası iyileşsin diye sırtına koydum ve yattımSabah uyandığımda bir de ne göreyim horozun sırtında kocaman bir ceviz ağacı bitmiş! Çocuklar ağacın etrafına toplanmışlar ceviz düşürüp yemek için ağaca taş ve kesek atıyorlar! Ağacın dalına çıktımAğaçta yüz eşek yükü taş ve kesek toplandığını gördümBir keser bulup yer dümdüz olana kadar kesekleri parçaladımBurasının salatalık ve karpuz ekimi için uygun olduğunu gördüm
    Bir parça salatalık ve karpuz tohumu ektimErtesi sabah pek çok salatalık ve karpuz bitmiştiBir karpuz koparıp kesmeye başladımKarpuzu keserken çakım kayboluverdi
    Belime bir hamam peştamalı bağlayıp çakımı bulmak için karpuzun içine girdimÇok büyük ve kalabalık bir şehir gördüm ordaO şehrin çarşısına gittimAşçı dükkanında bir dinar verdim biraz çorba satın aldım ve içmeye başladım
    Çorba o kadar lezzetliydi ki kasesini bile yaladımKaseyi o kadar yaladım ki inceldi inceldi neredeyse delinecektiBir de baktım ki kasenin dibinde bir kıl belirdiKılı alıp dışarı atmak isterken kılın ardından bir deve yuları çıktıYuları çektimArkasından yedi katar deve geldiDevelerin hepsi tam teçhizatlıydı
    Birbiri ardı sıra geldilerÇakım da en arkadaki devenin kuyruğuna bağlanmıştı
    Masalımız burada bitti ama serçecik daha evine gitmedi
    group bunu beğendi.
  2. Sevqi. .

Beğenileri:
    1.863
    Ödül Puanları:
    0
    Sedef Bacı İNCELEME sorularının Cevapları

1Masallar olay örgüsükişilerzaman ve mekan unsurlarından oluşturduğu bir yapıya sahiptirmasallardaki olaylarkişiler ve mekanlar olağanüstü niteliklere sahiptir ve çoğu zaman hayali bir özellik göstermektedirzaman ise belirsiz bir dilimdirmasallarda iyi-kötühaklı-haksız gibi zıtların birlikteliği ve çatışması söz konusudurhalk masalları anonim bir özellik gösterir ve kuşaktan kuşağa sözlü gelenekle aktarılır

2: olay örgüsü
    -padişahın karısının ölmesi
    -padişahın kara vezirin kızıyla evlnmesi
    -kara vezirin kızının padişahın kızına kara sürmesi
    -kara vezirin kızının üç şehzadeyi kuşa çevirmesi
    -padişaahın kızının kardeşlerini bulmaya gitmesi ve onlarla buluşup dağların ötesinde bir yere uçması
    -padişahın kızının iyileşmesi ve rüya görmesi
    -bir padişah oğlunun sedef kızı görüp saraya götürmesi
    -sedef kızın öldürülmek istenmesi
    -üç şehzadenn insana dönüşmesi
    -sedef kızın padişahın oğluyla evlenmesi
    masaldaki bu olay örgüsümasalın yapısını oluşturan temel unsurdur

5 Etkinlik

Sedef Bacıda Bulunan özellikler Sırasıyla:

- Sedef Kız ve üç kardeşinin Saraydan gitmesi

-

-

- Kara Vezirin kızının sedef ve kardeşlerini dinlemesi

-

-

-

- Sedef Kız ve üç kardeşinin zarar görmesi

- Sedef Kız'ın kardeşlerini aramaya gitmesi

-

- Sedef Kız'ın kardeşlerini aramaya gitmesi

-

-

-

-

-

- Sedef Kız'ın Rüyası

- Sedef Kız'ın ve üç kardeşinin büyüsünün bozulması

- Sedef Kız ve üç kardeşinin eski hallerine dönmesi

-

-

- Sedef Kız'ın idamını önlemek için kardeşlerinin gelmesi

-

-

- Sedef Kız'a konuşmadan ayrık otuyla elbise ördürülmesi

- Sedef Kız'ın örgüyü tamamlaması

- Sedef Kız'ın Padişaha herşeyi anlatması

-

-

-

- Sedef Kız'ın evlenmesi

6ETKİNLİK
    Sedef bacı adlı masalın birinci paragrafı serimdiğer parağraflar düğümson üç parağraf ise çözüm bölümüdür
    Bu bölümler tema etrafında olay örgüsünün akışıyla birleşmektedir

7ETKİNLİK
    "Sedef Bacı" masalındaki karşılaşmalar
    -sedef bacının karaa vezirin kızıyla karşılaşması
    -sedef bacının padişahın oğluylaa karşılaşması

Masallardaki karşılaşma ve çatışmalarmasalların vermek istedikleri iletiyi okuyucu veya dinleyiciye ulaştıranonun ilgisini ve dikkatlerini ayakta tutan ve masalın yapı unsurlarının birleşmesine yardımcı olan en önemli unsurdur

8ETKİNLİK
    masaldaki kahramanlar
    iyi-kötü
    haklı-haksız
    güzel-çirkin
    yardımcı-saldırgan
    korkak-cesur
    dürüst-hilekar
    cimri-yardım sever
    bahtlı-bahtsız
    şeklinde sınıflandırılırbu ifadeler insana özgü durumları ifade etmektedir

SORU 3: masaldaki mekanlar:saraydağdiğer sarayhas bahçeBu mekanlar masalda olayın geçtiği yerler olarak karşımıza çıkmaktadır

10ETKİNLİK
    Sedef bacı masalında bir varmış bir yokmuş altı ayla bir gözşafak sökerkensabah sabahakşam üstübir güngün akşam olmadano akşamkırkgün kırk gece gibi belirsiz zaman ifadeleri vardırbu ifadeler saat ve takvimle ölçülebilen zamandan farklı olarak masalın olağan üstü durumuna katkıda bulunmaktadır
    group bunu beğendi.
  3. Sevqi. .

Beğenileri:
    1.863
    Ödül Puanları:
    0
    SAYFA 32
    SORU4: Sedef bacı masalında herşeyi bilen vee herşeye hakim olan ilahi bakış açısına sahip bir anlatıcı bulunmaktadır

11ETKİNLİK
    Masalı istediğimiz bir yaşam biçimi ve insan ilişkisi üzerine kurduğumuzda olağan üstü unsurların kalkacağını unutmamalıyızBu sebeple masallar özgün halleriyle gerçeklik taşımazlar

12ETKİNLİK
    sedef bacı masalı tekerlemeyle başlayıp yine tekerlemeyle bitmiştirbu özellik masalların okuyucu ya da dinleyici karşısında dikkat çekmesini sağlar

SORU5
    Sedef Bacı masalında öyküleyici beetimleyici ve olağaan üstü durumların nlatıldığı kısımlarda fantaastik yani düşsel anlatımdan yararlanılmıştır

SORU 6:
    Masalda göndergesel işlev hakimdir

7:Masallar olağanüstükişilerzamanve mekandan oluşan bir yapıya ve belirli bir temadan etrafında birleşen brimlere sahip olmaları dolayısıyla sanat metni özelliği gösterrler

13ETKİNLİK
    -babasının bile gözünden düşüp ocak başına aattırmış onu(nesne ekskliği)
    -ya dağ dağ dolaaşır bulurum ya da araya araya yollarında ölürüm(özne eksikliği)
    cümlelerin düzeltilmiş halleri:
    -bu iftirababasının bile gözünden düşüp ocak baaşına attırmış onu
    -ya dağ dağ dolaşır bulurum onları yada araya araya yollarında ölürüm

14ETKİNLİK
    sedef bacı metnimiz akıcı-duru-açık ve yalındır

15ETKİNLİK
    İSİM-devepirepadişahtelekçamgöl
    SIFAT-on parmakyağlı kaaradeğme sarayüç kuşbahtı kaara kızüvey ana
    ZAMİR-böyleelerionlarsenobizbu
    ZARF-araya arayao gündöne döneortalık kararıncasütten aksudan pak

ANLAMA VE YORUMLAMA
    1masllar özellikle çocuk eğitiminde onlaara ahlaki değerleri kazandırmada kullanılabilecek önemli bir araçtır
    2çocukların hayal dünyasının zenginli masallardaki olağaan üstü durumlaar ve kişilerin varlığıonların masallara ilgi duymalaarına ve hayal dünyasında güzel bir yolculuk yaapmalarına sebep olduğu için tüm dünyadaki çocuklaar masalları sevmektedir

16ETKİNLİK

FABL - MASAL

BENZERLİKLER FARKLILIKLAR

düşsel olaylar vardır-------------olay-------------olağan üstü olaylar vardır
    insan dışındaki varlıklardır--------kişi----------------olağan üstü kişilerdir
    belirsiz zaman vardır-------------zaman----------belirsiz zaman vardır
    hayaali mekanlar vardır---------mekan----------hayaliolağan üstü mekan
    hakim anlatıcı vardır------------anlatıcı----------hakim anlatıcı vardır

19ETKİNLİK
    (Masal)

Olağanüstü öğe kahraman ve olaylara yer veren öykülerdir Masal terimi öncelikle Sindirella Çizmeli Kedi gibi sözlü geleneğin ürünleri olan halk öykülerini kapsar Ama sözlü gelenekle ilişkisi olmayan edebi yönü ağır basan bazı eserler de bu türün içinde yer alır Halk masalları 4 temel grupta toplanır Hayvan masalları olağanüstü ve gerçekçi masallar güldürücü öyküler zincirlemeli masallar
    Hayvan masalları genellikle kısa masallardır Lafontaine masalları bu türün en güzel örnekleridir Şeyhi’nin Har-name adlı eseri de Divan edebiyatındaki hayvan masalları türüne görmek gösterilebilir
    Olağanüstü masallarda olağan varlıkların yanı sıra cin peri dev ejderha gibi olağanüstü varlıklara da yer verilir Gerçekçi masalların başlıca kahramanları ise padişahlar vezirler prenses ve prensesler zenginler hırsızlar ya da haydutlar gibi gerçek hayattaki kişilerdir
    Güldürücü masallar okuyan ve dinleyeni eğlendirmeyi amaçlayan masallardır

ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME
    1:iyi-kötü ve haklı-haksız
    :tekerleme
    :belirsiz
    2: DDD Y
    3:A
    4:E
    5:E(ESTETİK- BASİT SÖZCÜK)
    6:B
    group bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş