dil anlatım ödev

Konu 'Dil ve Anlatım 12. Sınıf' bölümünde bigdaddy tarafından paylaşıldı.

 1. bigdaddy

  bigdaddy Üye

  Katılım:
  21 Ekim 2013
  Mesajlar:
  1
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  arkadaşlar anlatım nitelikleri (duruluk,.açıklık,özlülük vb.. ) ile ilgili örneklere ihtiyacım var yardım olabilirseniz çok sevinirim.

  şu şekilde olursa daha iyi olur. ... örnek : eve gelir gelmez hemen yattı

  cevap : duruluk


  birkaç örnek bile olsa işime yarar.özellikle duruluk ve açıklık dışındaki ilkelerden örnekler olursa çok daha makbule geçer.

  şimdiden teşekkürler...
 2. Moderatör Sümeyye

  Moderatör Sümeyye Süper Moderatör Yönetici Süper Moderatör

  Katılım:
  25 Mayıs 2012
  Mesajlar:
  5.397
  Beğenileri:
  4.144
  Ödül Puanları:
  113
  Duruluk:

  “Mecburen evden çıkmak zorunda kaldık.”


  Yalınlık:

  '' Güneş mor dağların ardından kızıl yüzünü gösterdi'' .


  AKICILIK (pürüzlü ) :

  Onun şiirlerini okurken sözcükler adeta dilinize takılır. Kolayca söylemek istediğiniz mısralar, ağzınızdan hiç çıkamayacak sanırsınız. Duyguları tutarlı değildir.belli bir düzen içinde sıralanmaz. Bir solukta okuyabileceğiniz bir şiir,sizin için bir işkenceye dönüşüverir.


  Yalınlık:

  Onun eserlerinde duygular, düşünceler, bütün yabancı ögelerden ,fazlalıklardan, süsten arınmış en saf, en katıksız biçimiyle karşımıza çıkar.


  Özlülük:

  Onun sanat yaşamındaki felsefesi belliydi ve hiçbir zaman bundan ödün vermedi: Az söyle,öz söyle.


  Özgünlük:

  Yazdıklarım, kimsenin yazdıklarına benzemesin isterim; ancak aralarında ortak noktaların olmaması münkün değil,derseniz; o zamanda benzerlerinin arasından sıyrılabilsin en azından diye düşünürüm. Hani, yapıtlarımdan bir bölüme dai göz atanlar, bunlar falancanın dizeleri diyebilsinler.


  Kapalılık:

  Konu ancak sezilir bir durumda bırakılırsa, hayal gücü onun eksik kalan kısımlarını tamamlar ve ona gerçekten bir kere daha heyecanlı bir özellik kazandırır. Uzaktan gelen seslerin ,yarım kalmış resimlerin güzelliği hep bundandır. Hiçbir yüz, hayalde göründüğü kadar güzel değildir.


  Titizlik:

  Çoğu yazar üslup özelliğine önem vermez. Bir düşünceyi herhangi bir biçimde anlatmayı düşünür sadece . Bütün kaygıları, o düşüncnin dışa vurulmasıdır. Oysa bazı yazarlar ''Adam kalkıp kapıyı açtı. '' demek için bile ,yarım saat uğraşabilirler. Yani yazdığını beğenmeyip en güzel söyleyişi bulana dek yeniden, yeniden yazıyorlar. Böylece üslupları çok daha nitelikli oluyor.


  Yoğunluk:

  ''Dil bir buluttur,şiire dönüştüğünde buhar zedelerinin su tanelerine dönüşmüş olması gerekir. ''


  Umarım yardımcı olmuştur,bu kadarını yazabildim :)

Sayfayı Paylaş