Dil Ve Anlatım 10.Sınıf 43.Sayfa

Konu 'Dil ve Anlatım 10. Sınıf' bölümünde Destane tarafından paylaşıldı.

1. Destane

Destane Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0

Arkadaşlar Türkçe İmla hatalarım olabilir.. Affınıza sığınıyorum..

43. Sayfadaki İnceleme Mettinin Sorularını Cevapladım ve bunları size de sunuyorum..

Metin : Mithat Efendi

Sadece Cevaplar Vardir... Yardımcı olduysam ne mutlu bana..

1- Metnin konusu Mithat Efendi adlı yazarın okuyucuya karşı davranışı ve sevdigi yazarları neden sevdigini konu alan bir metindir..

2- Metnin konusu hem soyut hem de somuttur. Çünkü metinde yazarın hem öznel düşüncesi hem nesnel anlatımı vardır.. Örnek gerekirse eger,Öznele Örnek olarak ; ''Okuyucu belki evvela kızar, söylenir ama bir gün bir yerde..''Nesnele Örnek ise ;''Hele dur kariim!'' dediginde Mithak efendi mutlaka ders verir..

3- Yazarın bu metni kaleme almasındaki amacı Mithat Efendi'yi okuyucuya tanıtmak ve gençlere örnek olucak biri oldugunu düşündürmesidir.

4- Mithat Efendi'nin yazarlık ve okuyuculuk tarzını yansıtan bir metindir. Belli bir zaman yoktur. Kişi Mithat Efendidir. Yardımcı Kişiler ise Alexandre Dumas Baba ve Jules Verne'dir.

5- Yazar metinde Mithat Efendinin yazarlığını ve okuyuculuğunu yüzeysel bir şekilde anlatmıştır. Sevdigi roman ve yazarların hepsini değil de en önemlilerini açıklayıp bunları kısıtlamıştır.

6- Konuyu kısıtlandırmak arada okuyucuyu meraklandırırken arada önemli oldugunu düşündüğü alanları yazar fakat okuyucuya arada sırada ayrıntıda gerekir. Bu konu biraz öznel nitelik taşımaktadır..

7- Temanın sınırlanmasında illaki anlatıcının tavrı ve amacının rolü vardır. Bu sınırlama anlatıcıdan anlatıcıya değişir..
  2. Bozbey38

Bozbey38 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    tşk hacı devamını beklerim:D
    sümeyye2323 bunu beğendi.
  3. Destane

Destane Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    :)

Önemli degil.. :) devami da gelmicek :p..
    Hoca 2 3 sayfa anlattırcaktı.. Onun icin doldurdum.. Sitede bulamadım da dedim lazımdir belki paylasıyım :)
    sümeyye2323 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş