dil ve anlatım 10.sınıf sorumluluk sınavı soruları

Konu 'Dil ve Anlatım 10. Sınıf' bölümünde emre19951 tarafından paylaşıldı.

1. emre19951

emre19951 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

1) Duyu organlarımızla algıladığımız şeyleri anlattığımız anlatım türünün adı nedir ?
    2)'Kasanın şifresini bana alçak sesle fısıldadı' cümlesindeki anlatım bozukluğunun adını yazınız ?
    3)Bir metin veya metin parçasında dil bilgisi kurallarına uymak ne demektir ?
    4)Bağdaştırma ne demektir ?
    5)Roman ve hikayelerde en çok hangi anlatım türleri kullanılır ?
    6)Makale,deneme,sohbet,fıkra... gibi öğretici metinlerde hangi anlatım türlerine daha çok başvurulur? iki tanesini yazınız.
    7)Hafız Nuri Efendi kapının arkasından şemsiyesini aldı,yavaşça sokağa çıktı.Neden? Bir işi mi var ? Biri mi görecek? Hiçbir işi yok.Hiç çıkmasada olabilirdi? parçasında anlatıcı kimdir? Kanıtlayınız.
    8)'Kapının arkası' kelime grubunun adını yazıp ögelerini gösteriniz.
    9)'olabilirdi' sözcüğü yapı bakımından inceleyiniz.
    10)'olabilirdi' sözcüğünün kip,zaman ve şahsını bulun.
    Son düzenleyen: Moderatör: 28 Temmuz 2011
  2. Fnd.Mmsgl

Fnd.Mmsgl Üye

Beğenileri:
    122
    Ödül Puanları:
    0
    2. sorunun cevabı gereksiz sözcük kullanımıdır. Fısıldamak zaten alçak sesle yapılan bir eylemdir.

4. sorunun cevabı: Tamlama, deyim gibi söz varlığı içindeki öğeleri ve tümce ya da sözceleri anlamlı, kabul edilebilir birimler halinde biraraya getirme demektir.
    Alışılmış ve alışılmamış olarak ikiye ayrılır. Detayları internetten bulabilirsin.

5. sorunun cevabı Öyküleyici anlatım ve Betimleyici Anlatımdır.

6. sorunun cevabı Tartışmacı anlatım ve Açıklayıcı anlatımdır.

7. sorudaki parça İlahi anlatıcı bakış açısıyla yazılmıştır. Yani ben böyle düşünüyorum. Çünkü sadece gözleme değil düşünceye de yer verilmiş. Sadece gözlem olsaydı Gözlemci bakış olurdu. Ya da olay asıl kahraman tarafından anlatılsaydı Kahraman Anlatıcı bakış açısı olurdu.

Diğerlerine biraz kafa yormam gerekiyor. Umarım işine yarar. :)
    emre19951 bunu beğendi.
  3. Fnd.Mmsgl

Fnd.Mmsgl Üye

Beğenileri:
    122
    Ödül Puanları:
    0
    Bu arada farketmedim ama başlığını düzeltirmisin. Konuyla alakasız başlıklar açmak yasak.
    emre19951 bunu beğendi.
  4. Fnd.Mmsgl

Fnd.Mmsgl Üye

Beğenileri:
    122
    Ödül Puanları:
    0
    1. sorunun cevabı Betimleyici Anlatım.

3. sorunun cevabı Bağlaşıklık.

Fakat 8-9-10. sorulardan emin değilim. Benim elimden gelenler bunlar. Umarım doğrudur ve faydam dokunur :)

Sayfayı Paylaş