Dil ve içeriğine ait sorular

Konu 'Dil ve Anlatım 10. Sınıf' bölümünde DosTuMm tarafından paylaşıldı.

1. DosTuMm

DosTuMm Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Duyguları ifade eden resim,heykel,müzik gibi güzel sanatlarla dil arasındaki benzerlikler ve farklar nelerdir?

Dilin canlı olduğunu gösteren çeşitli örneklerde bulunuz?

Dilin toplumlara göre farklı oluşunu nasıl açıklarsınız?

Toplumun üzerinde ve ona hakim olan başka sistemler var mı?

Bir toplumda dil birliğini bozan etkenler neler olabilir?

lütfen internetten bulduğunuz yazıları direkt olarak kopyala yapıştır yapmayın ben sizin fikirlerinizi de merak ediyorum arkadaşlar şimdiden teşekkürler
    :)
  2. Moderatör Bünyamin

Moderatör Bünyamin Tekirdağ Yönetici Moderatör

Beğenileri:
    365
    Ödül Puanları:
    63
    1. Birisi görsel olarak duygulara ifade ederken diğeri karşı tarafı etkilemek için söylenilen sözlerdir. Yani birisi somut diğeri ise soyuttur. Arasındaki fark budur.

3.Dil veya lisan, insanlar arasında anlaşmayı sağlayan doğal bir araç, kendisine özgü kuralları olan ve ancak bu kurallar içerisinde gelişen canlı bir varlık, temeli tarihin bilinmeyen dönemlerinde atılmış bir gizli anlaşmalar düzeni, seslerden örülmüş toplumsal bir kurumdur.

4. Sistem derken neyi kast ettin onu anlamadım.

5. En ve en önemli etmen teknolojidir. Teknolojinin gelişmesi dil birliğimizi etkin bir rol oynayarak bozar.
  3. Murat AKSOY

Murat AKSOY Türkçe Sevdalısı Özel Üye

Beğenileri:
    886
    Ödül Puanları:
    38
    Duyguları ifade eden resim, heykel, müzik gibi güzel sanatlarla dil arasındaki benzerlikler ve farklar nelerdir?
    Hepsi estetik amaçla kullanılır, duyguları ifade emek için birer araçtırlar. En belirgin fark dil, anlatımın en gelişmiş aracıdır. Yanlış anlaşılmalara fırsat vermeden kendimizi dil sayesinde ifade edebiliriz.

Dilin canlı olduğunu gösteren çeşitli örneklerde bulunuz?
    Canlılar nasıl ki doğar, büyür ve ölürse dildeki kelimeler de doğar, büyür ve ölür. Bu yüzden dil canlıdır. Gençliğe Hitabe'yi okursak ölen kelimeleri oradan görebiliriz. İstikbal (Gelecek), İstiklal (Özgürlük) vs.

Dilin toplumlara göre farklı oluşunu nasıl açıklarsınız?
    Estetik zevklerin, ihtiyaçların, yaşam gayelerinin, sosyo-kültürel yapının, dinlerin vs. farklı olması toplumlar arasındaki dillerin de farklı olmasına neden olmuştur.

Toplumun üzerinde ve ona hakim olan başka sistemler var mı?
    Soruyu anlayamadım.

Bir toplumda dil birliğini bozan etkenler neler olabilir?
    Mikro kültürel ve sosyal farklılıklar.
    DosTuMm bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş