Dilekçe

Konu 'Türkçe 7. Sınıf' bölümünde sema55 tarafından paylaşıldı.

 1. sema55

  sema55 Üye

  Katılım:
  1 Kasım 2009
  Mesajlar:
  254
  Beğenileri:
  683
  Ödül Puanları:
  0

  *Dilekçe örneklerini istiyorum.
  *Dilekçenin özelliklerini

  yaparsanız mutlu olurum...;)
 2. samed42

  samed42 Üye

  Katılım:
  4 Ocak 2010
  Mesajlar:
  19
  Beğenileri:
  13
  Ödül Puanları:
  0
  DİLEKÇE ÖRNEĞİ

  …./…/2008
  TÜRKİYE VOLEYBOL FEDERASYONU BAŞKANLIĞINA
  ANKARA  …./…/2008 tarihleri arasında ………. İlinde açılacak olan … Kademe Antrenör kursuna katılım için gerekli belgelerim ekte yer almaktadır.
  Gereğini, bilgilerinize arz ederim.
  Adı ve Soyadı
  İmza
  Adres
  Tel
  Ek: …. Adet belge


  NOT: İstediğim kurs yeri dolu olduğu takdirde ikinci tercihim …/…/2008 tarihleri arasında ………… ilinde ….. Kademe antrenör kursudur.
 3. samed42

  samed42 Üye

  Katılım:
  4 Ocak 2010
  Mesajlar:
  19
  Beğenileri:
  13
  Ödül Puanları:
  0
  DİLEKÇE
  Bir tür resmi mektup sayılabilir. Herhangi bir resmi yahut özel kurumlara bir isteği iletmek yahut talep etmek için yazılan ve belli bir planı olan kısa ve öz yazılardır. Dilekçeler hitap,dilekçe metni,tarih-imza ve gönderenin adresi olmak üzere dört bölümden meydana gelir.
  a)Dilekçeye gönderilen makam yahut yerin adresiyle başlanır. Adresteki bütün sözcüklerin ilk harfi büyük yazılır. Bu ifadelerden sonra üst üste iki nokta yahut virgül konulur.
  b)Dilekçe metni kendini kısaca tanıtma, istek, temenni ve saygı ifadesi olmak üzere üç kısımdan oluşur. Bu bölümde ifade açık, kesin olmalı,lüzumsuz fikir ve sözcüklere yer verilmemelidir.
  c)Tarih kâğıdın yazının sonuna, imza ise yazı bitiminden sonra sağ alt tarafa ismin üzerine atılır.
  d)Adres sola iyice aşağıya yazılır.1.satıra cadde, sokak numarası, 2.satıra ise semt ve şehir adı yazılır. Ayrıca dilekçeye ekli evrak varsa imzanın altındaki satıra “ Eki” sözcüğünden sonra iki nokta üst üste koyulup ektekiler rakamlarla sıralanır.
  Dilekçe metni beyaz bir A4 kağıdına yazılır. Metnin uzunluğuna göre başlangıç yeri tespit edilir. Ne olursa olsun metin kağıdın ortasını doldurmalı, üst ve alt boşlukları birbirleriyle orantılı olmalıdır.

Sayfayı Paylaş