Dilin kişi ve millet hayatındaki yeri ve önemi konulu yazı

Konu 'Biyoloji 9. Sınıf' bölümünde Neslihan665 tarafından paylaşıldı.

 1. Neslihan665

  Neslihan665 Üye

  Katılım:
  7 Kasım 2013
  Mesajlar:
  4
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  Dil-kültür münasebetinden hareketle dilin kişi ve millet hayatındaki yeri ve önemi konulu yazı ben yapamadım lütfen yardım edin!:):eek::confused::(
  Son düzenleyen: Moderatör: 16 Kasım 2013
 2. Moderatör Latif

  Moderatör Latif Moderatör Yönetici Moderatör

  Katılım:
  28 Eylül 2011
  Mesajlar:
  1.367
  Beğenileri:
  626
  Ödül Puanları:
  113
  Dil bir iletişim aracıdır. Duygu, düşünce ve istekler dil ile aktarılır. Duygu ve düşüncelerin aktarılmasında sözü söyleyen kişi kaynak, söylenen bir söz (mesaj, ileti), iletilen sözü alan alıcı ve bir de iletişimin yapıldığı iletişim ortamı vardır. Bu düzeneğe iletişim sistemi denir. Bu yönüyle dil en etkin bir iletişim aracıdır.
  Her sanat dalının kendini ifade ediş tarzı farklıdır. Ressam renklerle, müzisyen seslerle, mimar ana maddesi toprak ve taş olan maddelerle sanatını yerine getirir. Edebiyatın da ana malzemesi dildir. Dil sayesinde duygular, düşünceler, sevinçler üzüntüler dile getirilir. Bu bakımdan dil olmadan edebiyat olmaz; dil edebiyatı, edebiyat da dili besler, geliştirir. Edebi eserler sayesinde dil gelişir; anlam zenginliği kazanır ve sözcük sayısı artar. Bu yönüyle dil altına, şair ve yazarlar da bu altını işleyen kuyumcuya benzetilir. Hikâyeler, romanlar, şiirler, tiyatro türündeki eserler dil ile yazılır. Dilin diğer önemli bir yanı da milli birlik ve beraberliği sağlamasıdır. Aynı dili konuşan, aynı duygu düşünce ve zevkleri paylaşanlar, kederde ve kıvançta birlikte hareket ederler.
  Bir milletin maddî ve manevî alanda ortaya koyduğu tüm eserler kültürü oluşturur. Edebiyat da kültürün içerisinde yer alan bir sanat dalıdır.Sözgelimi İslâmiyet’ten önceki dönemde yazılmış olan ürünlerden destanlar, koşuklar, savlar sayesinde biz o dönemin kültürünü, yaşam biçimini, inançlarını öğreniriz.
  Bu dünyada bir nesneye
  Yanar içim göynür özüm
  Yiğit iken ölenlere
  Gök ekini biçmiş gibi
  Yunus Emre
  Yukarıdaki metin 14 yüzyılda sade bir dille söylenmiştir. Bu metin dil sayesinde günümüze dek yaşamıştır. Bu sayede Yunus Emre gibi yüzlerce şairin, yazarın eserleri korunabilmiştir. Bu bakımdan dil bir kültür taşıyıcısı olarak önemli bir işlevi yerine getirmektedir. Dil ve kültür edebiyata bir derinlik, bir canlılık katmaktadır.
  Bir dil, konuşan kişinin kültür düzeyine göre farklılıklar gösterir. Bir kişinin bakkalda, alışverişte ya da sokakta konuştuğu dil ile resmi çevrelerde kullandığı dil farklıdır. Bu nedenle günlük yaşamda alışverişte, eş dost arasında, bakkalda kullandığımız dile konuşma dili denir. Konuşma dilinde duygu ve düşünceler kısa cümlelerle anlatılır, anlatımda devrik cümlelere yer verilir. Konuşma dilinde noktalama işaretlerine pek uyulmaz. Onun yerine vurguya ve tonlamaya dikkat edilir. Çoğu zaman cümlede öğelerin yerleri değişir; yüklem başta ya da ortada olur. Duygu ve düşünce daha belirgin olarak söylenir. Nerde kaldın, ayol? “İş olur mu burada?” vb. cümleleri buna örnek olarak gösterilebilir.
  Bir rapor, bir makale, fıkra ya da bilimsel içerikli yazı hazırlarken kullanılan dile de yazı dili denir. Günlük resmî yaşamda, gazetelerde, dergide ve kitaplarda kullanılan dil yazı dilidir. Yazı dilinde cümlelerin açık, akıcı, sade ve dil bilgisi kurallarına uygun olmasına dikkat edilir. Yazıda yazım kurallarına ve noktalama işaretlerine uyulur.
  Kısaca özetlemek gerekirse dil, milletin manevî gücünün aynasıdır. Bir milletin kültürel değerlerini oluşturan ve o milleti ayakta tutan; edebiyatı, sanatı, bilim ve tekniği, dünya görüşü, ahlâk anlayışı, müziği geçmişten günümüze ancak dil sayesinde aktarılmaktadır. Dolayısıyla dilin korunmasıyla millî varlığın korunmasını aynı seviyede algılamak gerekir.
  Dil ve Toplum
  1.Aynı dili konuşan insanlar arasında kültür birliği oluşur.
  2.Dil birliği millet olmanın şartlarından biridir.
  3.Tarih birliğini sağlayan, ortak geçmişte buluşturan yine dildir.
  4.Dil bozulursa millet de tarih sahnesinden silinir.
  Dil ve Kültür
  1.Kültür, bir toplumun tarihi ve toplumsal ve gelişme süreci içinde ortaya koyduğu bütün maddi ve manevi değerler bütünüdür.Destanlar, masallar, bilmeceler, türküler, ağıtlar, atasözleri, halk hikayeleri vb. toplumun kültürel değerlerini oluşturur.
  2.Milletin ortak varlığı olan kültür dille oluşur.
  3.Kültür dil aracılığı ile sonraki nesillere ulaşır.
  4.Kültür milletin yaşayış, inanış, tarih, müzik, sanat ve edebiyatını yansıtır.
  Dil ve Birey
  1.Dil insanın bilgi edinmesindeki aracıdır.
  2.Birey tarihini ve kültürünü dil ile öğrenir.
  3.İnsanlar duygu, düşünce ve isteklerini dil ile ifade ederler.
  4.Dili doğru kullanan bireyler sağlıklı bir toplum meydana getirirler.
  Neslihan665 bunu beğendi.
 3. Neslihan665

  Neslihan665 Üye

  Katılım:
  7 Kasım 2013
  Mesajlar:
  4
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  TeŞekkÜr ederİm

Sayfayı Paylaş