Dİn İle İlgİlİ Soru Ve Cevaplar

Konu 'Dini Bilgiler' bölümünde Özel Üye Ahmet tarafından paylaşıldı.

 1. Özel Üye Ahmet

  Özel Üye Ahmet Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  14 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.010
  Beğenileri:
  315
  Ödül Puanları:
  83

  Soru: Din nedir?

  Cevap: Din insanları saâdet-i ebediyyeye ya'nî sonsuz saâdete huzura götürmek için Allahü teâlâ tarafından peygamberleri vâsıtasıyla gösterilen yol demektir.

  Soru: Resûl ile nebi arasında ne fark vardır?

  Cevap: Allahü teâlâ Âdem aleyhisselâmdan beri her bin senede bir Peygamber vâsıtası ile insanlara bir din göndermiştir. Bu Peygamberlere Resûl denir.

  Her asırda en temiz bir veya birkaç insanı Peygamber yaparak bunlar ile dinleri kuvvetlendirmiştir. Resûllere tâbi' olan kendilerine yeni bir dîn gönderilmiyen bu Peygamberlere de Nebî denir.

  Soru: Bütün peygamberler neleri bildirmiştir?

  Cevap: Bütün Peygamberler Allaha Meleklere Kitaplara Peygamberlere Âhiret gününe Kazâ-kaderin Allahtan olduğuna imân etmeyi bildirmişlerya'nî hep aynı îmânı söylemiş hepsi ümmetlerinden aynı şeylere inanmalarını istemişlerdir. Fakat kalb ile beden ile yapılması ve sakınılması lâzım olan şeyleri başka başka olduğundan İslâmlıkları müslümanlıkları da ayrıdır.

  Soru : Günümüzde kaç çeşit din vardır?

  Cevap: Bugün yeryüzündeki dinler ilâhî ve bâtıl [ilkel] dinler olmak üzere ikiye ayrılır.

  Soru: İlkel din nedir?

  Cevap: İlkel din insanlar tarafından uydurulan inanç sistemidir. Zerdüştlük Taoizm Konfiçyüstlük Budizm gibi.

  Soru: İlâhî din nedir kaça ayrılır?

  Cevap: Asılları Allahü teâlâ tarafından bildirilen dinlerdir. Semâvî dinler de denilen ilâhî dinler muharref ya'nî tahrif edilmiş bozulmuş dinler ve hak din olmak üzere ikiye ayrılır.

  Soru: Bozulmuş dinler nelerdir?

  Cevap: Bozulmuş dinlerin asıllarını Allahü teâlâ peygamberleri vâsıtasıyla bildirmiş sonraları insanlar tarafından değiştirilmiştir. Hıristiyanlık ve Yahûdîlik böyledir.

  Soru: Hak din nedir?

  Cevap: Hak din ise Allahü teâlâ tarafından gönderildiği şekilde bozulmadan kalan dindir.

  Soru: Bugün yeryüzünde hak din var mıdır?

  Cevap: Bugün yeryüzünde hak din olarak sâdece İslâm dîni vardır. İlk vahyolunduğu bildirildiği gibi değişmeden günümüze kadar gelmiştir ve kıyâmete kadar da devâm edecektir.  Soru: Âhirette kimler ni'mete kavuşacak?

  Cevap: Hak dînin bildirdiği farzları yapanlara ve harâmlardan kaçınanlara Allahü teâlâ âhirette ni'metler iyilikler verecektir. Farzları yapmayanlara ve harâmlardan kaçınmıyanlara âhirette cezâlar acılar tattıracaktır.

  Soru: Bugün hak dinden başkasına uyulabilir mi?

  Cevap: İslâmiyet geldikten sonra önceki dinlerin hükümleri yürürlükten kalkmıştır. Buna göre Yahûdîler ve Hıristiyânlar da dâhil bütün insanların İslâmiyeti din olarak seçmeleri gerekmektedir. Nitekim Allahü teâlâ İslâmiyetten başkasını din olarak kabûl etmiyeceğini bildirmekte Kur'ân-ı kerimde meâlen (İslâm dîninden başka din istiyenlerin dinlerini Allahü teâlâ sevmez kabûl etmez. İslâm dînine sırt çeviren âhirette ziyân edecek Cehenneme gidecektir) buyurmaktadır. (Âl-i İmrân 85)
 2. ◊ΘGöKKuŞΘ◊

  ◊ΘGöKKuŞΘ◊ Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  4 Aralık 2007
  Mesajlar:
  915
  Beğenileri:
  649
  Ödül Puanları:
  16
  Bugün hak dinden başkasına uyulabilir mi?


  Bu sorunun cevabı oradada dediği gibi ,tek hak din , kitabı Kuran olan İslamiyet dinidir. Diğer Yahudilik , Hristiyanlık gibi dinler İslamiyetten sonra hükümleri kalkmışdır. Sadece Peygamberlerine inanmak zorunluluğundayız. İnanmayan , şüphe eden onunda ahirette cezasını alıcakdır. :)
 3. Özel Üye Ahmet

  Özel Üye Ahmet Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  14 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.010
  Beğenileri:
  315
  Ödül Puanları:
  83
  öss gibi değil mi sen eskı sıstemlere uyup öyle çalışırsan ne kadar çaba harcasanda sonuç alamazsın.

Sayfayı Paylaş