Din Kültürü 10. Sınıf sayfa 113teki ilk klasik degerlendirme sorularının cevapları

Konu 'Din Kültürü 10. Sınıf' bölümünde tevhid01 tarafından paylaşıldı.

 1. tevhid01

  tevhid01 Üye

  Katılım:
  25 Ekim 2011
  Mesajlar:
  22
  Beğenileri:
  5
  Ödül Puanları:
  0

  arkadaşla acil sayfa 113teki ilk klasik degerlendirme sorularının cevaplarını yapmam gerekiyor lütfen yapan varsa yardım
 2. Moderatör Seher

  Moderatör Seher Moderatör Yönetici Moderatör

  Katılım:
  31 Ekim 2010
  Mesajlar:
  2.775
  Beğenileri:
  905
  Ödül Puanları:
  113
  Elimizde kitap bulunmuyor, soruları yazarsan yardımcı olabiliriz.
 3. Moderatör Bahadır

  Moderatör Bahadır Süper Moderatör Yönetici Süper Moderatör

  Katılım:
  27 Şubat 2012
  Mesajlar:
  540
  Beğenileri:
  160
  Ödül Puanları:
  43
  Yer:
  Adana
  Buyur Arkadaşım Daha Yeni Gördüm İşte Cevaplar.

  1-Temel hak ve özgürlüklere uyulmadığında ortaya cıkabilecek sorunlar neler olabilir ?
  CEVAP=Bu sorunlar çeşitli ve çoktur. Öncelikle yaşama hakkı ortadan kalksa olacakları düşünmek bile istemeyiz. İnsanlar sağlıklı yaşayamazlar, eğitim alamazlar, yolda rahatça yürüyemez ve yolculuk yapamazlardı.

  2-Zararlı alışkanlıkların hak ve özgürlüklerin kullanımı nasıl engellendiğini birer örnekle açıklayınız=Hak ve özgürlüklerin kullanımına sigara, alkol, kumar, uyuşturucu gibi kötü alışkanlıklar engel olur. Özellikle alkol, uyuşturucu ve kumar, insandan maddi ve manevi pek çok şey götürür, insanı temel hak ve hürriyetlerinden uzaklaştırır. Alkol ve uyuşturucu maddeler kişiyi sarhoş ederek akıl ve düşünme duygusunu kaybettirir. Böylece düşünce özgürlüğü sarsıldığı gibi, eğitim hakkından da tam yararlanamaz. Sarhoşluk onun inanç ve ibadet dünyasını altüst eder. Sarhoşluk halinde kendisinin ve pek çok kişinin özel hayatının gizliliğine ihlallerde bulunur.

  3-İfade özgürlüğünün kullanımında dikkat edilmesi gereken şartlar nelerdir?

  Cevap:
  İfade özgürlüğü gelişmiş bir medeniyette ve ilerlemeci bir felsefede olmazsa olmaz bir durumdur. Ancak ifade edilen şeyin başkalarının haklarına zarar vermemesi, başkalarının değerlerini incitmemesi, tahkir içermemesi, kastı aşmaması ve şiddete yönlendirmemesi gerekmektedir.

  Anayasa madde 26: Herkes düşünce kanaatlerini söz, yazı resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir. Bu hürriyet resmi makamların müdahalesi olmaksızın haber veya fikir almak ya da vermek serbestliğini de kapar.

  İnsan Hakları Avrupa Sözleşmesi madde 10: Herkesin ifade özgürlüğü vardır. Bu hak görüş oluşturma ve kamu otoritelerinin müdahalesi olmaksızın ve ülkelerarası sınır gözetmeksizin düşünce ve haberleri edinmeyi de içerir

  4- Fert ve toplum açısından kul hakkı niçin önemlidir?

  Cevap: Eğer insanlarda hak bilici olmasaydı, değerlerin hiç bir önemi olmazdı diyebiliriz. Halbuki insanda haklar olmazsa olmazdır. Vurduğumuz, kırdığımız, incittiğimiz, malını gasp ettiğimiz insanların uğradıkları zararı empati kurarak bir kez daha gözden geçirmek, yüce divanda, Yüce Allah tarafından hesap vereceğimizin farkında olmak, elbette Ferdi ve içtimai hayatta olumlu bir tesir meydana getirecektir. Bu da tabi ki bireysel ve toplumsal huzuru arttıracak bir durumdur.

Sayfayı Paylaş