Dinde zorlama yoktur ?

Konu 'Dini Bilgiler' bölümünde GT S3650 tarafından paylaşıldı.

1. GT S3650

GT S3650 Forumdan Uzaklaştırıldı

Beğenileri:
    39
    Ödül Puanları:
    0

Namaz ; dinimizin gereklerindendir evet dogru. Bir yerde okumuştum namazı ilaca benzetmişler.. Namazı kendiniz için kılıyorsunuz Allah için degil. Nasıl ki hasta doktor'a gider doktorda ona iyileşmesi için ilaç verir ya .. Aynı onun gibi.. O ilacı alıp kullanmamak doktora bir zarar vermez.. Namazı da ilaca benzetmişler. Türkçe mealinde mi okudum bilmiyorum ama uyduruk bir kaynak degil. ' Namaz kılmayan öldükten sonra kızgın sacın üzerinde namaz kılacak '.. Söyler misiniz bunun mantıgı ne ?

Hani dinde zorlama yoktu ?
    Bu cümleyi söylemek bile insanların üstünde baskı oluşturuyor..

;)
  2. Lethe

Lethe Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    8.201
    Ödül Puanları:
    113
    Dinde zorlama yoktur ´cümlesinin kesin bir kaynağı var mı peki ?
    Evet dinde zorlama yoktur. Kendi dininden olmayan birini zorlayamazsın. Bi Yahudiye veya bi Hristiyana gidip 'Müslüman olmak zorundasın'' diyemezsin.
    Ama müslüman kardeşinin dininden sorumlusun.
    ´Kişi dostunun dini üzeredir´diye bir hadis var hatta.
    Senin dediğin gibi 'Namaz kılmayan insan kızgın sac üzerinde namaz kılacak . Ve Kuran-ı Kerim de yazıyor bu (Değişemez kaynak :) )
    Bunu bile bile insan kardeşinin yanmasına nasıl göz yumabilir ? Hangi mantık kabul eder bunu .

Ve sana bi tavsiye. Dini sorgulamak icin öğrenme.
    Emin ol hayattaki en kusursuz şey ´´
  3. abdulmelik

abdulmelik Üye

Beğenileri:
    964
    Ödül Puanları:
    0
    Öncelikle namaz dinin direği..
    Allah bizleri O'na kulluk edelim diye yaratmıştır..
    Nasıl bizlere bir çok nimetleri vermişse bizim de buna karşılık O'na şükretmemiz gerekmektedir..
    Şükrümüzü de İslamın beş şartı ile ve imanın altı şartı ile yerine getiririz..
    Eğer biz Müslümansak yani Kur'an-ı kitabımız , Hz. Muhammedi Peygamberimiz olarak kabul etmişsek Kur'anın söylediklerine ve Efendimizin getirdiklerine uymamız gerekir.. Yüce Yaradan Bizlere bunları bu iki unsurla bildirmiştir..
    Bunları bildiğimiz haldede yapmazsak bir cezası olduğunu da haber vermiştir..
    Yani insan bunları bilir.. Dinde zorlama yoktur,ama Hak dinin de son kitap ve peygamberle islam olduğu belirtilmiştir.. Son olarak Necip Fazıl ın bir sözünü belirtmek istiyorum.. DİNDE ZORLAMA YOKTUR İNSAN HÜRDÜR ELBETTE,İSTER DÜNYADA PİŞER İSTER AHİRETTE..
  4. mysterious girl

mysterious girl Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    0
    yalnız söz süpermiş....
  5. GT S3650

Beğenileri:
    39
    Ödül Puanları:
    0

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

Dinde zorlama yoktur ´cümlesinin kesin bir kaynağı var mı peki ?
    Evet dinde zorlama yoktur. Kendi dininden olmayan birini zorlayamazsın. Bi Yahudiye veya bi Hristiyana gidip 'Müslüman olmak zorundasın'' diyemezsin.
    Ama müslüman kardeşinin dininden sorumlusun.
    ´Kişi dostunun dini üzeredir´diye bir cümle var hatta.
    Senin dediğin gibi 'Namaz kılmayan insan kızgın sac üzerinde namaz kılacak . Ve Kuran-ı Kerim de yazıyor bu (Değişemez kaynak :) )
    Bunu bile bile insan kardeşinin yanmasına nasıl göz yumabilir ? Hangi mantık kabul eder bunu .

Ve sana bi tavsiye. Dini sorgulamak icin öğrenme.
    Emin ol hayattaki en kusursuz şey ´´
    Genişletmek için tıkla...

Bak işte çelişkili şeyler işte..
    Sen başka dinler üzerine zorlama olmadığını söylüyorsun ama o söz bizler için de geçerli. Bir insanı namaz kılması için zorlayamazsın. Tıpkı doktorun ilacı kullanması için hastasına baskı yapmaması gerektigi gibi.
    Hem dinde zorlama yok deniyor hem de kızgın saç üzerinde kılacak deniyor.

--
    Dini sorgulamadan ögrenemem. Aklımda soru işareti bırakması gerçekten çok can sıkıcı. Ailem de dahil kimseden aklıma yatan bir cevap alamamak :/
  • GT S3650

Beğenileri:
    39
    Ödül Puanları:
    0

Öncelikle namaz dinin direği..
    Allah bizleri O'na kulluk edelim diye yaratmıştır..
    Nasıl bizlere bir çok nimetleri vermişse bizim de buna karşılık O'na şükretmemiz gerekmektedir..
    Şükrümüzü de İslamın beş şartı ile ve imanın altı şartı ile yerine getiririz..
    Eğer biz Müslümansak yani Kur'an-ı kitabımız , Hz. Muhammedi Peygamberimiz olarak kabul etmişsek Kur'anın söylediklerine ve Efendimizin getirdiklerine uymamız gerekir.. Yüce Yaradan Bizlere bunları bu iki unsurla bildirmiştir..
    Bunları bildiğimiz haldede yapmazsak bir cezası olduğunu da haber vermiştir..
    Yani insan bunları bilir.. Dinde zorlama yoktur,ama Hak dinin de son kitap ve peygamberle islam olduğu belirtilmiştir.. Son olarak Necip Fazıl ın bir sözünü belirtmek istiyorum.. DİNDE ZORLAMA YOKTUR İNSAN HÜRDÜR ELBETTE,İSTER DÜNYADA PİŞER İSTER AHİRETTE..
    Bunları bende biliyorum Abdulmelik .. ;)
    Benim canımı sıkan çelişkiler. . .
    Hem zorlama yoktur diyorsun hem de cezası var yazıyorsun..
    Bunun mantığı ne ?
  • abdulmelik

abdulmelik Üye

Beğenileri:
    964
    Ödül Puanları:
    0
    Diyorsun ki doktor hastasına ilaç verebilir ama bu ilacı kullanması için onu zorlayamaz. Peki hasta olan kişi ilacı kullanmassa iyileşebilir mi? Daha çok hastalanır başta doktoru dinlemediği için. Yani sonuçta doktoru dinlememenin cezasını çeker..
    Şimdi sırf İslam dinini ele almayalım.. Mesela Hristiyanların da dinin de zorlama yok değil mi? Ama onlar da neden günah işlediklerini düşündüklerinde kendini bundan arındırma ihtiyacı hissedip kilisede günah çıkarıyorlar??? Sonuçta onlarda dinde bedel ödüyor değil mi?
    Gamzenin de dediği gibi hristiyan veya yahudi olan birini gidip de müslüman ol diye zorlayamazsın..
    Ama eğer sen müslümanlığı kabul etmişsen bilerek yapmışsındır bunu?
    Madem Müslümansın Allah'ın emirlerini yerine getirsene neden cezasını düşünüyorsun ki?
  • Lethe

Lethe Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    8.201
    Ödül Puanları:
    113
    Hemen herkes , islam dininin hoşgörü dini olduğunu belirtmek için , “dinde zorlama yoktur” ayetini örnek verir.Oysa bu ayetin aslı , “insanlar islam olmak zorunda değillerdir , seçimlerinde özgürdürler” anla.mına gelmemektedir.Zira , “Fitne ( kâfirlik ) kalmayıp , yalnız allahın dini ( islamiyet ) ortada kalana kadar onlarla ( kâfirlerle ) savaşın.Eğer vazgeçerlerse ( kâfirlikten vazgeçip islam olurlarsa ) sataşmayın” Bakara Suresi 191. ayeti , müslümanlara ; diğer insanların din seçimi konusunda hoşgörü tanımalarını değil , onları islama dahil etmeye zorlamaktadır.Müslümanları , müslüman olmayanları müslüman yapmak için savaşmaya davet eden ayet örnekleri kuranda fazlasıyla mevcut.

“Dinde zorlama olmaz” şeklindeki ayet , sanıldığı gibi “insanlar din seçiminde özgürdürler.” anlamını değil , “dinsel zorluklarda insanlara kolaylık sağlanır.” anlamını taşımaktadır.Örneğin sıcakların arttığı yaz mevsiminde namaz kılmak zorlaşabileceği için Muhammed (sav) , “Sıcak şiddetlendiği vakitte salat-ı zuhru serinliğe bırakınız.Zira sıcağın şiddeti cehennemin kaynamasındandır.” demiştir. ( Sahih-i Buhârî c.II , s. 518 ve c.III , s.484 ) - bilim yaz mevsimindeki sıcaklıkları bir takım bilimsel açıklamalarla açıklarken , görüldüğü gibi Muhammed yazların sıcak geçmesini cehennemin sıcaklığına bağlayacak kadar bilimle örtüşmeyen bir düşünce barındırmaktadır. – Bunun gibi , seyahat halinde namaz kılınmadığı takdirde , kaza namazı kolaylığı tanınmıştır.

İşte , “dinde zorlama olmaz” ayetinin aslı budur.
    Sanıldığı gibi , “herkes istediği dini seçebilir.islam bu konuda insanlara hoşgörü tanır.” anlamında değildir.

Özür diliyorum öncelikle. 'Dinde zorlama yoktur' bi ayetmiş.

Dinini öğrenmeye çalış tabi ki. Ama bazı insanlar var ki . Büyük bir mutlulukla , dinde kusur bulmus da onu herkese kanıtlamak ister gibi sorular soruyor. Onlardan olma demek istedim. Hele ki Ramazan gibi hayırlı bir ayda.
    Abdülmelik'e çok çok teşekkür ettiğimi belirterekten :) ;

Sen bu dünya da hangi şeyi karşılıksız aldığını söyler misin önce ? Sorun hakkında emin değilsin. Senin çelişki diye adlandırdığın şey en başına dayanıyor. Müslümanlığı tanımışsan bunu sormaya gerek duymazsın zaten . Önce müslümanlığı tanı derim.

Namaz kılmayanın cezasının en hafif şeklidir belki de söylediğin.Allah bize akıl vermiş irade vermiş .Kuran ı Kerim imizi vermiş. Onun yanında aklımızı çelecek insan görünümlü şeytanlar , bizi eğlenceye itici uğraşlar vermiş. Hangisini seçersen . .
    Kural olmayan hiç bir ortam olamaz. Herşey disiplin üzerine kurulu. Okulda kavga etmek yasaktır. Kavga eden disiplin cezası alır dense.. Sen de kavga etsen .Doğal olarak disipline gidersin. Sen kime kalkıp 'Ben neden disipline gidiyorum ki ?!' diyebilirsin .. Bak kavga etmek de zorunlu değil. Yaparsan cezası var ama (;

Herşeyden çelişkiye düş ama dininden düşme .
    Eğer gerçekten araştıracaksan mükemmelliklerin farkına mutlaka varacaksındır..

Msn adresini aldım , konuşuruz (;
    Hayırlı Ramazanlar..
  • GT S3650

Beğenileri:
    39
    Ödül Puanları:
    0

Hemen herkes , islam dininin hoşgörü dini olduğunu belirtmek için , “dinde zorlama yoktur” ayetini örnek verir.Oysa bu ayetin aslı , “insanlar islam olmak zorunda değillerdir , seçimlerinde özgürdürler” anla.mına gelmemektedir.Zira , “Fitne ( kâfirlik ) kalmayıp , yalnız allahın dini ( islamiyet ) ortada kalana kadar onlarla ( kâfirlerle ) savaşın.Eğer vazgeçerlerse ( kâfirlikten vazgeçip islam olurlarsa ) sataşmayın” Bakara Suresi 191. ayeti , müslümanlara ; diğer insanların din seçimi konusunda hoşgörü tanımalarını değil , onları islama dahil etmeye zorlamaktadır.Müslümanları , müslüman olmayanları müslüman yapmak için savaşmaya davet eden ayet örnekleri kuranda fazlasıyla mevcut.

“Dinde zorlama olmaz” şeklindeki ayet , sanıldığı gibi “insanlar din seçiminde özgürdürler.” anlamını değil , “dinsel zorluklarda insanlara kolaylık sağlanır.” anlamını taşımaktadır.Örneğin sıcakların arttığı yaz mevsiminde namaz kılmak zorlaşabileceği için Muhammed (sav) , “Sıcak şiddetlendiği vakitte salat-ı zuhru serinliğe bırakınız.Zira sıcağın şiddeti cehennemin kaynamasındandır.” demiştir. ( Sahih-i Buhârî c.II , s. 518 ve c.III , s.484 ) - bilim yaz mevsimindeki sıcaklıkları bir takım bilimsel açıklamalarla açıklarken , görüldüğü gibi Muhammed yazların sıcak geçmesini cehennemin sıcaklığına bağlayacak kadar bilimle örtüşmeyen bir düşünce barındırmaktadır. – Bunun gibi , seyahat halinde namaz kılınmadığı takdirde , kaza namazı kolaylığı tanınmıştır.

İşte , “dinde zorlama olmaz” ayetinin aslı budur.
    Sanıldığı gibi , “herkes istediği dini seçebilir.islam bu konuda insanlara hoşgörü tanır.” anlamında değildir.

Özür diliyorum öncelikle. 'Dinde zorlama yoktur' bi ayetmiş.

Dinini öğrenmeye çalış tabi ki. Ama bazı insanlar var ki . Büyük bir mutlulukla , dinde kusur bulmus da onu herkese kanıtlamak ister gibi sorular soruyor. Onlardan olma demek istedim. Hele ki Ramazan gibi hayırlı bir ayda.
    Abdülmelik'e çok çok teşekkür ettiğimi belirterekten :) ;

Sen bu dünya da hangi şeyi karşılıksız aldığını söyler misin önce ? Sorun hakkında emin değilsin. Senin çelişki diye adlandırdığın şey en başına dayanıyor. Müslümanlığı tanımışsan bunu sormaya gerek duymazsın zaten . Önce müslümanlığı tanı derim.

Namaz kılmayanın cezasının en hafif şeklidir belki de söylediğin.Allah bize akıl vermiş irade vermiş .Kuran ı Kerim imizi vermiş. Onun yanında aklımızı çelecek insan görünümlü şeytanlar , bizi eğlenceye itici uğraşlar vermiş. Hangisini seçersen . .
    Kural olmayan hiç bir ortam olamaz. Herşey disiplin üzerine kurulu. Okulda kavga etmek yasaktır. Kavga eden disiplin cezası alır dense.. Sen de kavga etsen .Doğal olarak disipline gidersin. Sen kime kalkıp 'Ben neden disipline gidiyorum ki ?!' diyebilirsin .. Bak kavga etmek de zorunlu değil. Yaparsan cezası var ama (;

Herşeyden çelişkiye düş ama dininden düşme .
    Eğer gerçekten araştıracaksan mükemmelliklerin farkına mutlaka varacaksındır..

Msn adresini aldım , konuşuruz (;
    Hayırlı Ramazanlar..
    Verdiğin örnekler aklımdaki soru işaretlerini giderdi. Şimdi içim daha rahat.
    Teşekkür ederim :) Sana da hayırlı ramazanlar . . .
    Lethe bunu beğendi.
  • mysterious girl

mysterious girl Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    0
    son olarak bende bir şey söyleyeyim...
    dinde zorlama yoktur.buradaki anlam mesela bir insanı dinine davet ettin.o ise reddetti..
    dinimizde ona zorla dini kabul ettirmek yoktur...
    bunun için dinde zorlama yoktur.denmiştir.
    ayrıca müslüman olan biri zaten tüm bu sorumlulukları üstlenmiştir..ama yalnızca farkında değillerdir...
  • Sayfayı Paylaş