Dinleme, Konuşma, Okuma, Yazma

Konu 'Türkçe 8. Sınıf' bölümünde ümitt tarafından paylaşıldı.

 1. ümitt

  ümitt Üye

  Katılım:
  11 Kasım 2009
  Mesajlar:
  96
  Beğenileri:
  108
  Ödül Puanları:
  0

  Dinleme, konuşma, okuma, yazma nedir?Bu sözcükleri tanımlayınız.

  Yardım Edenlere Ve Etmek İsteyenlere Çok Teşekkür Ederim...:shy:
 2. ayşemmm

  ayşemmm Üye

  Katılım:
  29 Nisan 2009
  Mesajlar:
  338
  Beğenileri:
  1.076
  Ödül Puanları:
  0
  DİNLEME...

  dinleme, sözlük anlamıyla sesleri işitmek için kulak vermektir. daha geniş anlamda dinleme, önceden hazırlık yaparak söylenilenleri, okunanları, konuşulanları anlamak için dikkat kesilme ve değerlendirme yapmaktır.

  dinlemenin yaşamımızda önemli bir yeri vardır. yaşamımızın önemli bir kısmı dinleme ile geçer. okulda; öğretmenlerimizi, arkadaşlarımızı, evde; annemizi, babalarımızı, kardeşlerimizi, oynarken, oyun arkadaşlarımızı dinleriz. bunun yanında radyo, kaset, cd dinleriz.

  dinleme önemli ve zorunlu bir öğrenme yollarından biridir. birikimlerimizin büyük bir bölümünü dinleme yoluyla kazanırız.

  dinleme ile konuşma arasında doğrudan bir ilgi vardır. tüm dinleme etkinliklerinde bir de konuşma etkinliği vardır. dinlemenin bir yanı da konuşmadır. belirli bir süre dinleyici konumunda olanlar bir süre sonra da konuşmacı olurlar. kimi zaman hem konuşmacı hem dinleyici olunur. bu nedenle hem dinlemesini hem de gerektiğinde konuşmasını bilmek gerekir. dinleme demokrasi anlayışının bir gereğidir. birbirini dinlemesini bilmeyen bireylerden oluşan toplumlarda demokrasi gelişmez. dinleme eğitiminin yeterli düzeyde verilmediği toplumlarda uzlaşma, yerini kargaşa ve anarşiye bırakır.

  dinlemekten amaç kavramaktır. dinleme sonunda bir anlama, kavrama olmamışsa dinleme boşa yapılmıştır.


  BİR TEŞEKKÜR YETER....:)
  betül56 ve ümitt bunu beğendi.
 3. ayşemmm

  ayşemmm Üye

  Katılım:
  29 Nisan 2009
  Mesajlar:
  338
  Beğenileri:
  1.076
  Ödül Puanları:
  0
  KONUŞMA

  Konuşma: Dinleyicilere yönelik olarak bir kişinin belli bir konu üzerinde sarf ettiği sözlere konuşma denir Düşüncelerin bir kişiye ya da bir topluluğa aksettirilmesi ve karşı taraf ile karşılıklı fikir alışverişinde bulunmak konuşma olarak adlandırılmaktadır İyi ve güzel konuşmak bir sanat olarak kabul edilmektedir Dolayısıyla konuşma da diğer tüm sanatlar gibi incelikler gerektirir Etkili ve güzel bir konuşmanın ilk şartı kullanılan dile hâkim olmak ve dili iyi bilmektir Dilin inceliklerini bilmeyen ve dildeki kelime ve deyimlerin zenginliğine vakıf olmayan insan etkili konuşamaz Onun için etkili konuşabilmemiz için bugüne kadar oluşturulmuş edebiyat verimlerinin çoğuna vakıf olmanın yanında kelime hazinemizin de geniş olması gerekir
  betül56 bunu beğendi.
 4. ayşemmm

  ayşemmm Üye

  Katılım:
  29 Nisan 2009
  Mesajlar:
  338
  Beğenileri:
  1.076
  Ödül Puanları:
  0

  Okuma Nedir?

  Okuma, göz-beyin koordinasyonu ile gerçekleyen bir faaliyettir. Okuyan organımız gözümüz değil, beynimizdir. Gözümüzün görevi görüntüleri alarak beynimize iletmektir.
  Okuma eylemi tanım olarak basit gibi görünse de, süreç olarak karmaşıktır. Bu karmaşık süreci daha etkili ve verimli hale getirmek, bir takım okuma becerilerinin kullanılmasına bağlıdır. İster bilgi edinmek için, ister zevk için, isterse proje hazırlamak için yapılsın, okuma sürecinde bu becerilerin kullanılması okumayı kolaylaştırır, daha anlamlı hale getirir ve zamanımızı daha verimli kullanmaya yardımcı olur.
  Okuma; kişinin sembolleştirilmiş bilgileri algılayarak sentez yapabilmesi faaliyetidir. Okuma faaliyeti aşağıdaki basamakları içerir:
  a. Okuyucunun alfabetik semboller bilgisine sahip olması.
  b. Kelimeden yansıyan ışığın dalga boyu olarak göz tarafından alınması ve optik sinirler vasıtasıyla beyine iletilmesi.
  c. Okunan parçanın ilgili kısımları ile ilişki kurulması (anlama – kavram).
  ç. Okuyucunun zihnindeki evvelki bilgilerin tümü ile okunan bilgi arasında uygun bir ilişki kurulması (Analiz etme, kritik etme, seçme veya reddetme).
  d. Bilginin depolanması (Bu bilginin uzun süreli hafızaya geçmesi için önemsenip tekrar edilmesi gerekmektedir.)
  e. Depolananların ihtiyaç duyulduğu zaman çağrılması.
  f. Bilgiyi hemen veya bir süreç içinde konduğu yerde gruplandırma ve kullanma (Düşünme Faaliyeti).

  betül56 bunu beğendi.
 5. ayşemmm

  ayşemmm Üye

  Katılım:
  29 Nisan 2009
  Mesajlar:
  338
  Beğenileri:
  1.076
  Ödül Puanları:
  0
  YAZMA) NEDİR? 1- Duygu düşünce ve olguların başkalarına yazı ile anlatmaya "yazılı anlatım" denir. (Demirel,1999)2- Yazılı anlatım günlük yaşantımızda konuşmadan sonra en çok başvurduğumuz, bir anlatım biçimidir. (Uluğ,1996)3- Hangi biçimde ve hangi amaçla yazılırsa yazılsın, yazılı anlatımın temel amacı; okuyucuya, belli bir konuda, belirli bir haber (mesaj) iletmektir. (Uluğ,1996)4- Yazma becerisi yazı yazmakla öğrenilir. Yazma eğitim yönteminin temel ilkesi "yazdırmaktır". (Demirel,1999)5- Yazma becerisinin önemi , bugün başka ülkelerde daha çok önem verilmiş ve bu beceriyi kazandıracak etkinliklere daha çok yer ayrılmıştır.
  betül56 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş