Dişlerinizi fırçalayın, Alzheimer’dan kurtulun

Konu 'Sağlıklı Yaşam' bölümünde Moderatör Gizem tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Gizem

  Moderatör Gizem Moderatör Yönetici Moderatör

  Katılım:
  22 Eylül 2012
  Mesajlar:
  637
  Beğenileri:
  356
  Ödül Puanları:
  63

  Düzenli diş fırçalama alışkanlığı olan kişilerde, ileri yaşlarda bunama (demans) görünme sıklığında azalma olduğu tespit edildi. California Üniversitesi’nde yapılan araştırmanın sonuçlarını değerlendiren Ortodontist Dr. Aylin Sezen Yalçın, herkesi dişlerini fırçalayarak geleceğe yatırım yapmaya davet etti.

  Yalçın, “Diş eti iltihabının kalp sağlığı ve şeker hastalığı gibi önemli sistemik hastalıklarla ilişkisini biliyorduk. Peki ya beynimiz?” diyerek son araştırma hakkında bilgi verdi.

  Yalçın, “ABD de California Üniversitesi’nde, 5500 ileri yaşta birey üzerinde yaklaşık 18 yıl süren bir çalışmanın sonuçlarına göre; dişlerini düzenli fırçalama alışkanlığı olmayan kişilerde % 65 oranında daha fazla bunama olduğu tespit edilmiş. Elbette ki yaşlılıkta beyin fonksiyonlarını etkileyen çok sayıda faktör var. Ağız diş sağlığı ile bunama arasında bir bağlantı bulunması aslında yüz güldürücü. Beyin fonksiyonlarımızı korumak için çaresiz değiliz. En azından, yarın diş fırçalayarak geleceğe yatırım yapabiliriz” dedi.

  Bunamanın en sık görülen türü olan Alzheimer hastalığı üzerinde yapılan araştırmalarda, bu hastalığın görüldüğü kişilerin beyinlerinde, diş eti hastalığı (iltihabı) ile ilişkili bakterilere rastlandığını belirten Ortodontist Dr. Aylin Sezen Yalçın; “Diş eti iltihabına sebep olan bakteriler, beyin dokusuna nüfuz ederek iltihaplanmaya ve beyin dokusunda tahribata sebep olmaktadır. Bu yazıya konu olan önemli çalışma, Paganini- Hill ve arkadaşları tarafından Amerika’da çoğu beyaz ırktan ve iyi eğitim almış, 5468 kişinin 1992-2010 yılları arasında sürdürülmüştür. 18 yıl sonunda orijinal gruptaki 1145 kişide bunama (demans) tespit edilmiştir. Demansın günde 1 ya da daha fazla diş fırçalayan kişilerde belirgin oranda az rastlandığına dikkat çekilmiştir” şeklinde konuştu.

  Kadınlar daha iyi durumda

  Yalçın şöyle devam etti: “Kadınların estetik ve hijyenik konulardaki hassasiyetleri bir kere daha ispatlanmış oldu. Kadınlardaki bu uzun dönem takip sonuçları erkeklere göre daha iyi görünüyor. Muhtemelen kadınlar protezlerini daha düzenli kullanıyor, dişlerini daha düzenli fırçalıyor ve diş hekimi kontrolüne daha sık gidiyorlar.”

  Kaynak:

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

Sayfayı Paylaş