dişten göz yaptılar!!!

Konu 'Bilgi Köşesi' bölümünde фуля tarafından paylaşıldı.

1. фуля

фуля Forumdan Uzaklaştırıldı

Beğenileri:
    474
    Ödül Puanları:
    0

Alman Göz Doktoru Konrad Hille, İtalyan meslektaşıyla birlikte dünyada ilk kez denenen bir metoda imza attı. Hille, kaza sonucu kör olan Michael Müller'in dişi yardımıyla görmesini sağladı.

Alman Bild gazetesinin haberine göre, üç yıl önce bir iş kazası sonrasında, kornea tabakasının saydamlığını yitirmesiyle görme yetisini tamamen kaybeden 43 yaşındaki Müller, yapılan mucizevi operasyonun ardından görmeye başladı. Saarland Eyaleti'nin Bad Homburg'daki göz kliniğinde görev yapan Doktor Hille 'Gözün tekrar görmesini sağlamak için insanın kendi vücudundan sert bir cisme ihtiyacımız vardı. Biz de dişi kullandık' dedi. Dişin göz yerine geçmesi şu işlemler sonucunda meydana geliyor:

*Üst çeneden bir köpek dişi, kökleri ile birlikte çekiliyor.

*Doktor, kökten bir kesit alarak, bunun üstüne bir delik açıyor.

*Buraya plastik bir mercek yapıştırılıyor. Böylece yeni gözbebeği ortaya çıkıyor.

*Daha sonra 'dişten gözbebeği' yerine yerleştiriliyor.

Maliyeti 4 bin Euro

49 yaşındaki Alman doktor, ilk kez yüzde yüz görme yetisini kaybeden bir hastasında başarı kaydettiğini bildiriyor. Bu operasyonun maliyetinin ise 4 bin Euro civarında olduğunu belirtiyor. Üç yıl sonra yeniden ışığa kavuşan Michael Müller ise sevincini 'Kitap okuyabiliyorum, çiçekler beni mutlu ediyor, karımı, kızımı ve güneşi görebiliyorum. Yeniden hayata döndüm' sözleriyle dile getiriyor.
  2. sebo-kolik

sebo-kolik Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    hmm ilginçmişş tesekkürler :)

Sayfayı Paylaş