diyaliz makinesi

Konu 'Biyoloji 9. Sınıf' bölümünde rock_girl tarafından paylaşıldı.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. rock_girl

  rock_girl Üye

  Katılım:
  18 Ekim 2009
  Mesajlar:
  4
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  diyaliz makinesi nedir? çalışma mekanizması nasıldır?
 2. Red

  Red Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  15 Kasım 2009
  Mesajlar:
  816
  Beğenileri:
  1.033
  Ödül Puanları:
  0
  DİYALİZ NASIL ÇALIŞIR?

  Eğer böbrekler hasta veya çalışmıyorsa, kandaki artık maddeleri dışarı atmak için bir makine kullanmak gerekir. Bu makine yardımıyla artık maddelerin atılması işlemine “diyaliz” adı verilir. Bu. kişinin kanının küçük bir boruyla steril sıvının bulunduğu bir hazneye pompalanmasıyla gerçekleşir. Kandaki artık madde bu Dorudan geçer ve temizlenmiş kan tekrar vücuda geri döner. Bu jlemin işe yaraması, düzenli bir şekilde yapılmasına bağlıdır. Böbrek üstü bezler, böbreklere bağlıdır.Bunlar, vücudu, ani hareketlere karşı uyarmaya yardımcı olur. Kayakla atlama veya benzeri herhangi bir aktivite, adrenalinin ani bir şekilde salgılanmasına yol açar.Kısacası diyaliz böbrekler çalışmadığında makine yardımıyla artık maddelerin dışarı atılması için kullanılan alettir
 3. Moderatör Güleda

  Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  7.623
  Beğenileri:
  4.563
  Ödül Puanları:
  113
  Görsellik için :

  Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...
  Bilgi
  Diyaliz Makinesi
  Böbrek yetersizliği çeken hastaların belirli zamanlarda bağlanmak zorunda kaldıkları suni böbrek makinesine verilen addır.

  İki tüpten oluşan bu makinenin tüplerinden biri hastanın bileğindeki atardamarına, diğeri ise toplardamarına bağlanıyor. Tüpün içersinde kanın düzenli akışını sağlayan iki pompa var. Damarlar-dan çıkan tüpler, üzeri yarı geçirgen bir zarla kaplı olan başka bir tüpün etrafını dolaşıyor.

  Bu büyük tüp, içinde diyaliz denilen tuzlu solüsyonun bulunduğu bir kabın içinde duruyor. Hastanın zararlı maddelerle kirlenmiş kanı birinci tüple alınıyor ve diyaliz solüsyonunun içinden geçirilerek bu zararlı maddelerden arındırılıyor. Daha sonra temizlenen kan diğer tüple yeniden damara verilerek diyaliz işlemi sonuçlanmış oluyor.

  Genel Bilgiler
  Vücutta birikmiş üre gibi zararlı maddelerin ve aşırı suyun bir membran aracılığı ile vücuttan uzaklaştırılması işlemidir. İlerlemiş böbrek yetmezliğinin tedavisinde kullanılır. Diyaliz tedavisi bozulmuş böbrek işlevlerinin bir kısmını düzenleyerek yaşamın devam etmesini sağlar. 30-40 yıl önce ilerlemiş böbrek yetmezliği olan hastalar günler-haftalar içinde kaybedilirdi.

  Diyaliz teknolojisinde sağlanan gelişmeler, bu hastalarda önce yaşam süresini uzatmış, daha sonra yaşam kalitesinin artmasını sağlamıştır. Bu nedenle günümüzde diyaliz hastaları şanslıdır.Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş