Diyetiniz Size Özeldir

Konu 'Beslenme' bölümünde Banshee tarafından paylaşıldı.

 1. Banshee

  Banshee Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  19 Şubat 2010
  Mesajlar:
  1.429
  Beğenileri:
  911
  Ödül Puanları:
  0

  Beslenme ve diyet kişiye özeldir, bebeklikten yaşlılığa kadar olan süreçte ihtiyacımız olan besin öğelerinin miktarı değişebilir. Bu nedenle bir kişiye önerilen besin aslında bir başkası için zararlı da olabilir

  [​IMG]

  Ortalama olarak insan vücudunun 45 besin öğesine ihtiyacı bulunmaktadır ve miktarı kişiye göre değişse de bazı faktörler besin gereksinimlerini etkilemektedir.

  Yaş
  İnsanlar yaşlandıkça besin öğeleri ihtiyacı da değişir. Yaşla birlikte artan hastalıklar ve beraberinde kullanılan ilaçlar besin emilimini etkilediğinden yaşlılık döneminde özel bir beslenme programı uygulanmalıdır.

  Genetik faktörler
  Aynı yaş, aynı kilo, aynı bulgularınız olsa bile genetik faktörler beslenmenizde hatta kilo vermenizde dahi etkili olabilmekte.

  Cinsiyet
  Belirli besinlere gereksinim cinsiyete göre değişir. Erkeklerin daha fazla protein ihtiyacı olabilir, kadınların da hamilelik döneminde daha fazla demire ihtiyacı olduğu gibi.

  Büyüme ve gelişme
  Çocukların yetişkinlere göre besin ihtiyaçları farklıdır. Bebekler hızlı büyüme döneminde yağ asitlerine daha fazla ihtiyacı vardır. Ergenlik dönemindeki çocukların da çinko gereksinimi yetişkinlere göre daha fazladır.

  Emziklilik
  Emziklilik çok özel ve mucizevi bir dönemdir. Emzirme dönemi bitene dek annenin besin ihtiyaçları artar ve aylara göre değişim gözlenir.

  Enfeksiyon ve hastalıklar
  Hastalıklarda kişinin bulgularına ve kullandığı ilaçlara göre bir beslenme programı uygulaması, enfeksiyon durumunda bağışıklığın güçlenmesi için beslenmesinde değişim uygulaması gerekebilir.

  Psikolojik durum
  Psikoloji kişinin beslenmesini değiştirebilmektedir, tercih ettiği yiyeceklerde farklılıklar olabilir, iştah artabilir yada yemek yemek istemeyebilir. Bunun yanı sıra bazı vitaminlere gereksinim de artabilir.

  Fiziksel aktivite
  Bütün gün masa başı iş yapan birisi ile hergün veya gün aşırı spor yapan bir kişinin beslenme programı aynı olmamalıdır. Fiziksel aktivite metabolizmayı hızlandırdığından kalori ihtiyacı artabilir. Diyetisyen Özlem Sert Aydın

  Az su içmek
  Su tüketimi kilo kaybını hızlandırmaktadır; yiyeceklerin sindirilmesini sağlar, ödem atımını hızlandırır ve eklem hareketlerini kolaylaştırdığı için kilo vermeyi etkiler. Su içmeyen veya az içen kişilerin kilo kaybı içenlere göre daha az olmaktadır.

  Yetersiz Uyku
  Günde 7 saatten az uyuyan kişilerin daha fazla kilo alma riskine sahip oldukları araştırmalarca desteklenmektedir. Uyku esnasında salgılanan büyüme hormonu yağ yakımına da destek olmaktadır. Düzenli uyku alışkanlığı edinmek önemli.

  Alkol kullanımı
  Düzenli alkol tüketen bir kişi ile alkol tüketmeyen kişilerin bulguları farklıdır. Alkol tüketenlerin daha fazla B ve C vit*****, magnezyum, çinko gereksinimi olabilir.

  Sigara tüketimi
  Sigara içerdiği nikotinden dolayı metabolizmayı hızlandırmaktadır ama C vit***** emilimini de etkilemektedir.

  Fazla çay ve kahve içmek
  Çok miktarda koyu çay ve kahve içenlerde demir, çinko, B vit***** seviyesi düşebilmekte.

Sayfayı Paylaş