Dizgi Teknisyeni. | Nasıl olunur? | Görevleri Nedir?

Konu 'Meslekler' bölümünde Moderatör Gül tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Gül

  Moderatör Gül Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  3 Kasım 2009
  Mesajlar:
  2.216
  Beğenileri:
  973
  Ödül Puanları:
  0

  Dizgi teknisyeni.
  DİZGİ TEKNİSYENİ
  TANIM
  Basılarak çoğaltılmak üzere matbaaya gelen bir orjinali (kitap dergi katalog afiş broşür takvim vb.) dizgisini yapan kişidir.
  GÖREVLER
  - Matbaanın teknolojik şartlarına göre bilgisayar üzerinde metne uygun olarak satır boyu satır arası boşluğu punto genişliği ve font ayarlarını yapar - Orjinale göre metin ve resim konulacak alanları tespit eder - Masa üstü yayıncılık sistemi ile yapılan dizgi çalışmasının bir çıktısını kağıda alır. Orijinal ile karşılaştırarak üzerinde tashih yapar - Çıktı üzerinde tespit edilen tashihleri orjinale uygun olarak düzeltilir. Bir kağıt çıktısı alarak müşteriye verir ve baskı için teyidini alır - Teyidi alınan dizginin aydingere yada filme çıktısı alınır - Işıklı montaj masasında montajcı ile işbirliği yapar. Metin ve resimleri bir sayfada toplayarak montajı hazırlar - Bilgisayarların bilgisayar yazıcılarınınfilm çıkış makinelerinin bakımını yapar ve emniyet için önlemlerini alır.
  KULLANILAN ALET VE MALZEMELER
  - Bilgisayarlar (PC ve Mac) - Paket Programlar - Scannerler - Yazıcılar - Film çıkış üniteleri - Işıklı masa - DisketlerCD’lerCD yazıcılar
  MESLEĞİN GEREKTİRDİĞİ ÖZELLİKLER
  Dizgi teknisyeni olmak isteyenlerin; - Şekil ilişkilerini görebilen - Ayrıntı ve değişikliklere dikkat edebilen - Göz ve ellerini eşgüdümle kullanabilme gücüne ve estetik görüşe sahip - İleri derecede miyop (6 diyoptrinin üzerinde) olmayan - Kronik bronşit akçiğer hastalıklarıdoğuştan veya sonradan kazanılan kalp hastalıklarından birisine sahip olmayan - Başkaları ile işbirliği içinde çalışabilen - Yazım kurallarını iyi bilen veya uygulayan kimseler olmaları gerekir.
  ÇALIŞMA ORTAMI VE KOŞULLARI
  Dizgi teknisyenleri matbaaların dizgi – montaj ve büro bölümlerinde çalışırlar. Ortam temiz ve iyi aydınlatılmıştır. Sağlığı tehdit edici olumsuz bir ortam sözkonusu değildir. Çalışırken göz yorgunluğu hissedilir. Dizgi Teknisyenleri yazılı metinlerdeki verilerle ilgilidirler. Gerektiğinde tipo ve ofset baskıcılarla serigraflarla iletişim halindedirler.
  ÇALIŞMA ALANLARI VE İŞ BULMA OLANAKLARI
  Dizgi teknisyenleri matbaalarda basım ve yayınevlerinde çalışırlar. Ayrıca kendi iş yerlerini açabilirler. Bu meslek artık bilgisayarda masaüstü yayıncılık programları ile yapılmaktadır. Günümüzde matbaa grafikerliği ile dizgi teknisyenliği iç içe girmiş durumdadır. Masaüstü yayıncılık paket programlarını ve gelişmiş diğer mesleki paket programlarını kullanabilen elemanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu yönde kendini geliştiren elemanların iş bulma olanakları her zaman vardır.
  MESLEK EĞİTİMİNİN VERİLDİĞİ YERLER
  Mesleğin eğitimi İstanbul Matbaa Meslek Lisesinin dizgi bölümünde ve Endüstri Meslek Liselerinin matbaa bölümlerinde ders olarak verilmektedir.
  MESLEK EĞİTİMİNE GİRİŞ KOŞULLARI
  Meslek eğitimine giriş için; - En az ilköğretim okul mezunu olmak - Bünyesi ve sağlık durumu gireceği mesleğin gerektirdiği işleri yapmaya uygun olmak gerekmektedir.
  EĞİTİMİN SÜRESİ VE İÇERİĞİ
  Matbaa Meslek Lisesi ve Endüstri Meslek Lisesinde eğitim süresi 3 yıldır. Bu okullarda öğrenciler teorik eğitim işletmelerde pratik eğitim görürler. Meslek liselerindeki eğitimin; Birinci yılında: Türkçe Matematik Tarih Yabancı Dil Fizik Kimya gibi genel bilgi dersleri ile Teknik Resim Genel Matbaa İşletme Bilgisi ve İş Güvenliği gibi meslek derslerini görürler Uygulamalı olarak ise Atölye ve Meslek Teknolojisi dersleri görürler. İkinci yıl: Genel bilgi derslerinin yanında Genel Matbaa Renk Bilgisi ve Mikaj-Montaj gibi meslek dersleri ve Atölye Meslek Teknolojisi uygulamalı dersleri vardır. Üçüncü yıl: Genel bilgi dersleri ve Grafik Maliyet Elektrik-Elektronik Bilgisi gibi meslek dersleri Atölye ve Meslek Teknolojisi uygulamalı dersleri verilmektedir.
  MESLEKTE İLERLEME
  Meslek liselerinin dizgi bölümden mezun olanlar - Fotoğrafçılık - Fotoğrafçılık ve Kameramanlık - Matbaacılık - Serigrafi ön lisans progr***** sınavsız geçiş için başvurabilirler. Gereken koşullara sahip oldukları takdirde yerleştirilebilirler. - Özel işyerlerinde çalışanlar tecrübe ve deneyimlerine göre kalite kontrol şefi atölye şefi bölüm şefi vb. adlar altında çalışabilmektedirler. - Kendi adlarına işyeri açabilmektedirler.
  EĞİTİM SÜRESİNCE VE EĞİTİM SONRASI KAZANÇ
  Mesleki eğitim kanununa göre öğrenciler işyerinde yapılan uygulamalı eğitimde asgari ücretin %30’undan az olmamak üzere ücret almaktadırlar. İşletmelerde eğitim gören öğrenciler iş kazaları ve meslek hastalıklarına karşı sigortalanmakta olup sigorta pirimleri Milli Eğitim Bakanlığınca ödenmektedir. Bir iş bulup çalışmaya başladıktan sonra kazançiş bilgisi tecrübe ve işe yatkınlık göz önünde bulundurularak asgari ücretin 2 ile 4 katı arasında değişiklik gösterir. Eğitim sonrası elde edilen kazanç işyerinin büyüklüğü ile kamu ve özel sektör olmasına göre değişkenlik gösterebilir

Sayfayı Paylaş