Dizileri Şikayet Etsek de İzlemeye Devam Ediyoruz

Konu 'Bilgi Köşesi' bölümünde yusufyuce tarafından paylaşıldı.

 1. yusufyuce

  yusufyuce Üye

  Katılım:
  29 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.738
  Beğenileri:
  723
  Ödül Puanları:
  114

  Radyo ve Televizyon Üst Kuruluna (RTÜK) , 2010 yılının ilk altı aylık döneminde en çok dizilerin şikayet edildiğini açıkladı.
  Radyo ve Televizyon Üst Kuruluna (RTÜK) , 2010 yılının ilk altı aylık döneminde izleyicilerden gelen şikayetler, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19 artarak, 36 bin 177 adetten 43 bin 64'e yükseldi.

  AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, tüm program türlerinde gelen şikayetler geçen yıla göre azalırken, yerli diziler şikayet konusunda diğer programlara fark attı. Bir başka deyişle üst kurula gelen tüm şikayetlerin yarıya yakının sadece yerli diziler hakkında olduğu belirlendi.

  Geçen yılın ilk altı aylık döneminde de en yüksek oranda şikayet edilen program türü olan yerli dizilerle ilgili en fazla öne çıkan şikayet gerekçesi, 'Türk Aile Yapısına ve Ahlaka Aykırılık' oldu.

  'Program Kaldırılsın' şeklinde gelen şikayetlerin yüzde 71'inin ve 'Milli ve Manevi Değerlere Aykırılık' konulu kriterlere ilişkin şikayetlerin yüzde 70'inin dramatik dizilerde yoğunlaşması, yılın ilk altı ayında bu konulardaki hassasiyetin, yoğun olarak yerli diziler hakkında yaşandığını ortaya koydu.

  En çok şikayet edilen dizi, bu program türündeki şikayetlerin yüzde 53'ünü tek başına alan 'Aşk-ı Memnu' oldu. Aşk-ı Memnu'yu 'Melekler Korusun' ve 'Türk Malı' adlı diziler izledi.

  RTÜK'ün 444 1 178 İletişim Merkezine ve web sitesine, 2010 yılının ilk 6 ayında izleyicilerden gelen şikayetlerin yüzde 44'ünün diziler, yüzde 11'inin direnç yarışmaları, yüzde 8'nin reklam kuşakları, yüzde 5'inin dramatik ögeler içeren eğlence programları ve kuşak programları, yüzde 4'nün haber bültenleri hakkında olduğu belirlendi.

  İzleyicilerin en çok 'Türk Aile Yapısına ve Ahlaka Aykırılık' ile 'Çocukların ve Gençlerin Korunması' gerekçeleriyle şikayette bulundukları tespit edildi. 'Türk Aile Yapısına ve Ahlaka Aykırılık' kriteri, 2009 yılının ilk altı aylık döneminde yüzde 9 oranında gerçekleşmişken 2010 yılının ilk altı aylık döneminde ciddi bir yükselişle yüzde 19 oranında değer aldı.

  Direnç yarışmalarıyla ilgili şikayetler azaldı

  Geçen yılın aynı dönemine göre direnç yarışmalarıyla ilgili şikayetler toplam içinde yüzde 13'den yüzde 11'e, reklam kuşaklarıyla ilgili şikayetler yüzde 10'dan yüzde 8'e, kuşak programlarıyla ilgili şikayetler yüzde 7'den yüzde 5'e, haber bültenleriyle ilgili şikayetler ise yüzde 6'dan yüzde 4'e geriledi.

  'Yemekteyiz' programı direnç yarışmaları içinde 3 bin 417 adet bildirimle (yüzde 73) en fazla şikayet edilen program oldu. Yemekteyiz programını, şikayetlerin yüzde 10'unu alan 'Evcilik Oyunu' ve şikayetlerin yüzde 6'sını alan 'Fear Factor Extreme' adlı programlar takip etti.

  Dramatik ögeler içeren eğlence programlarına yönelik olarak kaydedilen bin 188 bildirimin yarısından fazlası (yüzde 59) 'Çok Güzel Hareketler Bunlar' adlı programa yönelik olarak kaydedildi. Bunu 'Olacak O Kadar' ve 'Haneler' adlı programlar izledi.

  Bu programlar sırasıyla 'Türk Aile Yapısına ve Ahlaka Aykırılık', 'Çocuk ve Gençlerin Korunması' ile 'Cinsellik ve Müstehcenlik' konulu kriterlere dönük olarak şikayet edildi.
  Kaynak: cnnturk.com
 2. yusufyuce

  yusufyuce Üye

  Katılım:
  29 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.738
  Beğenileri:
  723
  Ödül Puanları:
  114
  iyi de bu haberin bilgi ile alakası yok yani güncel haberler gayet iyiydi bence..
 3. yusufyuce

  yusufyuce Üye

  Katılım:
  29 Nisan 2010
  Mesajlar:
  1.738
  Beğenileri:
  723
  Ödül Puanları:
  114
  tamam yinede bilgilendirme için teşekkürler...

Sayfayı Paylaş