dna hakkında bilgi

Konu 'Fen Bilgisi 8. Sınıf' bölümünde _irem_ tarafından paylaşıldı.

 1. _irem_

  _irem_ Üye

  Katılım:
  4 Ekim 2009
  Mesajlar:
  49
  Beğenileri:
  32
  Ödül Puanları:
  0

  arkadaşlar bana dna hakkında kısa ve öz bir şekilde bilgi lazım yardımcı olursanız sevinirim.
 2. KaraKedi

  KaraKedi Üye

  Katılım:
  26 Ekim 2009
  Mesajlar:
  82
  Beğenileri:
  101
  Ödül Puanları:
  0
  DNA Nedir?
  Çekirdek içindeki DNA ve RNA moleküllerine kısaca nükleit asit denir. Nükleit asitler bir canlının yaşamını sürdürmesi için şart olan moleküllerdir. Çünkü hücre içindeki tüm hayatsal faaliyetler için nükleik asitlere ihtiyaç vardır. Nükleit asitler nükleotitlerden oluşmuştur.
  DNA çekirdekte bulunan ve taşıdığı genler sayesinde hücredeki hayatsal faaliyetleri yönetir. Yapısında Adenin, Guanin, Timin ve Sitozin bulundurur. Yapısında taşıdığı şeker ise Deoksiribozdur. En önemli özelliği kendini kopyalayabilmesidir. Sarmal iki nükleotit dizisinden oluşmuştur. Bu nedenle A=T ve C=G olur. DNA’nın iki ipliği biribirine hidrojen bağlarla bağlanır. Bir iplikteki Adenin diğer iplikteki Timin ile birleşir. Guanin ise diğer iplikteki Sitozin ile birleşir. A ile T birleşirken 2, C ile G birleşirken 3 hidrojen bağı oluşur.
  merve9595 bunu beğendi.
 3. masum_gulus

  masum_gulus Üye

  Katılım:
  16 Kasım 2008
  Mesajlar:
  618
  Beğenileri:
  388
  Ödül Puanları:
  0
  DNA bütün hücresel organizmalarda ve virüslerde bulunur. Organizmanın genetik bilgisini içerir. DNA, Deoksiribonükleik Asitin kısaltmasıdır, ve paralel olmayan iki zincirden (çift helezon) oluşmuş şeker, bir fosfat birimi ve 4 farklı baz içermektedir. İki zincir baz çiftleri arasında bulunan hidrojen bağları ile bir arada tutulmaktadır ve şeker-fosfat omurgası dış kısmında yer almaktadır. Şeker-fosfat omurgası tel ile aynı yerde durmaktadır, oysa bazlar Adenin, Timin, Guanin ve Sitozin arasında değişmektedir. Çift zincirdeki bazların sıralanışı ve dağılımı bir organizmanın bütün kalıtsal özelliklerinden sorumludur. Bu çok kesin bir koddur ve DNA kodunun bir harfinde bile bir hata feci sonuçlara neden olmaktadır.

  Çift sarmal zincirinin bir birimi (nükleotidlerin sırası), belirli özelliklerden sorumludur ve bu da gen olarak adlandırılır.
  Bir Teşekkür yeter..:)
  merve9595 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş