dna-rna, hücre bölünmesi, solunum, fotosentez ve kalıtımla ilgili sorular

Konu 'Biyoloji 12. Sınıf' bölümünde Trbaba tarafından paylaşıldı.

1. Trbaba

Trbaba Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

1) bir hücrede replikasyon ve Transkripsiyon ne zaman gercekleşir.?
    2) bir mRNA molekülü aynı özellikte 5 protein sentezine kalıplık ediyor ve bu tepkimelerde 2545 molekül su açığa çıkıyor. buna göre mrna da kac nükleotit var dır?
    3) bir maltoz 3 piruvat 4 asetilCoA molekülleri O2'li solunumdan geçirilirse hücrenin atp kazancı ne olur?
    4) bir pirüvik asidin mitokondride parçalanması sırasında tüketilen su ve açığa çıkan CO2 nedir?
    5) 54 atplik enerjiyi tüketen bir bitki hücresi kacç molekül glikoz üretir?
    6) Niçin yeşil ışıkta fotosentez az olur?
    7)fotosentez yapan bir bitki hücresi 2 maltoz molekülü sentezleyebilmesi için gerekli CO2 ATP NADPH2 ne olmalıdır?
    8) genotipleri AaBbdd x AaBbDd olan canlılardan ABd fenotip oluşma ihtimali?
    9) AaBbDdee x AaBbDdEe olan canlılardan aaBbDdEe oluşma ihtimali?
    10) AOrr x OOBr olan bireylerin genotipi nasıl olur?
    11) AaBbDdKK xx aaBbDdKk canlılardan aBdK fenotip oranı nedir?
    12) aaBbDdEEXY kac çeşit gamet oluşur??

arkadaslar acil lazim yarin yazilida cıkacak bazilari yardımlarınız bu aksama kadar bekliyorum simdiden saolun??
  2. haski

haski Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    1-)Bir hücre bölüneceği zaman replikasyon gerçekleştirir. Transkripsiyonu ise ihtiyacı olan bir proteini sentezlettirmek istediği zaman gerçekleştirir.

2-)Aynı özellikte 5 protein ise anladığım kadarıyla bu protein sentezi 5 defa gerçekleştirilmiş. Bu reaksiyonlardan birinde n kadar aminoasit reaksiyona girerse n-1 su çıkar. Bu olay 5 defa gerçekleşmiş ise 5n-5=2545 --> n=510 aminoait reaksiyona girmiş demektir. 1 kodon 1 aminoasit sentezler o halde mRNA da 3*510=1530 nükleotit vardır. ( Stop kodonu eklersem 1533)

3-)1 maltoz=2 glikozdan oluşur. 2*38(net)=76 atp buradan gelir. 2 prüvattan 38-2=36 net atp üretilirse bir prüvattan 18 net atp üretilir. 3 prüvat olursa 3*18=54 atp. 1 prüvattan 18 net atp üretilirse 1 AsetilCoa'dan 18-3=15 atp üretilir. 4*15=60 atp buradan gelir. Toplam 190 atp. (Biraz karışık oldu yanlış yapmış olma ihtimalim yüksek :( )

4-)1 prüvik asit için 3 molekül su harcanır. 3 karbondioksit açığa çıkarılır.

6-)Çünkü fotosentez için ışığın kırılması veya geçirilmesi değil soğurulması gerekir. Cisimler hangi ışığı yansıtırlarsa o renkte görünürler. Bitkiler yeşil görünür çünkü yeşil ışığı en az emer ve fotosentezde burada en az olur.

7-)1 glikoz için 18 atp 12 NADPH2 ve 6 CO2 gerekiyor o halde 2 maltoz 4 glikoz demek 4*18=72 atp 4*12=48 NADPH2 24 CO2 gerekir.

:cool:3/4*3/4*1/2=9/32 anlaşılmadıysa :) uzun uzun yazarım sonra. (Tabi doğru ise)

9-)1/4*1/2*1/2*1/2=1/32 gerçi ne istediğin tam belli değil ben filial genotipi kabul ettim.

12-) Heterozigot genotip sayısı 3 olduğu için 2 üzeri 3 =8 (Ancak bu şekilde ifade edebildim) (Tabi genler bağımsız ise)

Umarım yanlış olmazlar devamı sonra olsa olur mu yoruldum :(

Sayfayı Paylaş