DNA'nın Sır Dolu Yapısı

Konu 'Sağlık Dersi' bölümünde Lethe tarafından paylaşıldı.

 1. Lethe

  Lethe Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  12 Nisan 2010
  Mesajlar:
  8.551
  Beğenileri:
  8.202
  Ödül Puanları:
  113

  DNA'da kayıtlı bulunan bilgi pek hafife alınacak gibi değildir. Öyle ki[​IMG] insanın tek bir DNA molekülünde tam bir milyon ansiklopedi sayfasını veya başka bir deyişle yaklaşık 1000 kitabı dolduracak miktarda bilgi bulunur. Dikkat edin; tam 1.000.000 ansiklopedi sayfası veya 1000 kitap...

  Yani, her bir hücrenin çekirdeğinde[​IMG] insan vücudunun işlevlerini kontrol etmeye yarayan bir milyon sayfalık bir ansiklopedinin içerebileceği miktarda bilgi kodlanmıştır. Bir benzetme yapmak istersek[​IMG] dünyanın en büyük ansiklopedilerinden birisi olan 23 ciltlik "Encyclopedia Britannica"nın bile toplam 25 bin sayfası vardır.

  [​IMG]

  Bu durumda[​IMG] karşımıza inanılmaz bir tablo çıkar. Mikroskobik hücrenin içindeki[​IMG] ondan çok daha küçük bir çekirdekte bulunan bir molekülde[​IMG] milyonlarca bilgi içeren dünyanın en büyük ansiklopedisinin 40 katı büyüklüğünde bir bilgi deposu saklı durmaktadır. Bu da yaklaşık 1000 ciltlik[​IMG] dünyada başka eşi, benzeri olmayan dev bir ansiklopedi demektir.


  Her gün[​IMG] 24 saat boyunca, hiç durmadan, her saniyede insanın gen bilgilerinden bir tanesi okunacak olsa, bu işlemin tamamlanması için 100 yıl geçmesi gerekmektedir. DNA'daki bilginin kitap haline getirildiğini varsaydığımızda ise[​IMG] bu kitapları üst üste koyduğumuz takdirde, kitapların yüksekliği 70 metreye erişecektir.

  Yapılan tesbitlere göre ise[​IMG] bu dev ansiklopedi yaklaşık 3 milyar farklı "konu"da bilgiye sahiptir.

  Eğer DNA'daki bilgileri kağıt üzerine yazılı hale getirseydik, kağıtların uzunluğu Kuzey Kutbu'ndan Ekvator'a kadar uzanacaktır.

  Michael Denton'ın yaptığı şu karşılaştırma sanırız yeterlidir:

  Bugüne kadar yaşamış, gelmiş geçmiş her canlı türünün bütün özellikleri bilgi olarak DNA'ya yüklense toplam DNA hacmi bir çay kaşığının ancak küçük bir kısmını doldururdu. Dahası geriye şu ana kadar yazılmış bütün kitapları saklayabilecek kadar boşluk kalırdı.

  Sizden 230 kilometre uzunluğunda iki ayrı misina almanızı[​IMG] bunu çifte sarmal haline getirmenizi ve sonra da bir basketbol topunun içerisine sığacak biçimde paketlemenizi istediklerini varsayın. Ayrıca,bu çifte sarmalın fermuar gibi açılıp kopyalanması gereksin... Sonra kopyalanan parça dışarı çıkartılsın ve bu sırada misinalar kesinlikle birbirlerine karışmasın. Bu mümkün mü? Bu her gün vücudunuzdaki milyarlarca hücrede gerçekleşmektedir. Basketbol topunu insan hücresi boyutuna indirdiğinizde[​IMG] ip de iki metreye yakın bir DNA zincirine dönüşecektir...

  DNA paketleme işlemi, hem kompleks ve hassas bir süreçtir hem de DNA'nın uzunluğunu 1 milyon kat azaltabilmeyi başardığı için son derece verimlidir

Sayfayı Paylaş