Doğal Afet

Konu 'Sosyal Bilgiler 5. Sınıf' bölümünde SongüL98 tarafından paylaşıldı.

 1. SongüL98

  SongüL98 Üye

  Katılım:
  14 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  32
  Beğenileri:
  3
  Ödül Puanları:
  0

  Karadeniz Bölgesi'nde yağış ve yeryüzü şekillerine bağlı olarak gerçekleşen doğal afet nedir?
 2. hilly

  hilly Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  15 Şubat 2009
  Mesajlar:
  1.548
  Beğenileri:
  1.711
  Ödül Puanları:
  113
  Sel ve heyelan en çok rastlanır çünkü yıl boyu yağış alıyor ve bu yüzden sel meydana gerliyor
 3. hilly

  hilly Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  15 Şubat 2009
  Mesajlar:
  1.548
  Beğenileri:
  1.711
  Ödül Puanları:
  113
  çok engebeli araziler ve dağlık alanlar olduğundan dolayı heylan oluyor
 4. Sevgi_18

  Sevgi_18 Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  26 Mart 2009
  Mesajlar:
  49
  Beğenileri:
  11
  Ödül Puanları:
  0
  ürkiye’nin en fazla yağış alan bölgesi olan Doğu Karadeniz’de 1929 yılından bu yana 25 doğal afet meydana geldi. Çoğu sel ve heyelanlardan oluşan afetlerde 655 kişi yaşamını yitirdi.


  TRABZON - En büyük heyelan 1929 yılında Trabzon’un Of İlçesi’ne bağlı Bölümlü Beldesi’nde meydana geldi. Heyelanda tam 146 kişi hayatını kaybetti.


  21 Temmuz 1988’de Trabzon’un Maçka İlçesi’ne bağlı Çatak Köyü’nde meydana gelen heyelanda da 64 kişi can verdi.

  20 Haziran 1990 tarihinde Trabzon ile Akçaabat’ta etkili olan sel ve heyelanlarda ise 56 kişi yaşamını yitirdi. Sel ve heyelan, 3 gün sonra Rize’nin Çamlıhemşin İlçesi’nde etkili oldu. Olayda 51 kişi yaşamını yitirirken, 11 kişi de kayboldu.

  BEŞKÖY’E ‘SEL ANITI’ DİKİLDİ
  7 Ağustos 1998 tarihindeki bir başka afet yine Trabzon’un Sürmene İlçesine bağlı Beşköy Beldesi’ni haritadan sildi. Sel sırasında 47 kişi hayatını kaybetti, hiçkimsenin cesedine ulaşılamadı. **enler için Beşköy Beldesi’ne anıt dikildi.

  ÖNSOY: AFETLERDEN DERS ALINMIYOR
  Afet ve can kayıplarının istatistiğini tutan Karadeniz Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi Hidrolik Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hızır Önsoy, olaylardan ders alınmamasına ve önerilerin uygulanmamasına öfkelendi.

  NTV’ye özel açıklamalarda bulunan Önsoy, afetin genelde Eylül ve Ekim aylarında meydana geldiğini, tehlikenin henüz geçmediğini ifade etti. Bölgedeki suyun kontrol altına alınamadığını savunan Önsoy, “Kontrol altına alınamayan su, bizi kontrol altına alıyor” diye konuştu.

  ‘YETKİLİLER ÖNLEM ALMALI’
  Sel ve heyelanlardaki ölümleri yanlış yerleşime ve çarpık yapılaşmaya bağlayan Prof. Dr. Önsoy, yetkililerin mutlaka önlem alması gerektiğini belirtti. Yıkılan binanın yerine yenilerinin yapılmasına sinirlenen Önsoy, yaşananları temel fıkralarına benzetti.

  ‘VATANDAŞ NASIL TEDBİR ALSIN?’
  Trabzon ve Rize’nin önemli akarsu yataklarında yakında çalışma başlatacaklarını ifade eden Önsoy, Devlet Su İşleri ile birlikte hareket edeceklerini kaydetti.

  Meteoroloji’nin uyarılarına da tepki gösteren Önsoy, “Vatandaş nasıl tedbir alacak?” diye sordu.
  Özer, yaptığı açıklamada, Doğu Karadeniz Bölgesi'nin, sel ve heyelan tehlikesinin birinci derecede yaşandığı hassas bir bölge olduğunu belirtti.
  Heyelan, sel ve taşkınların, Rize ve yörenin kaderi olmadığı gibi doğal afet de olmadıklarını ifade eden Özer, şöyle konuştu:
  ''İnsan müdahalesi olmadan, yörede bitki örtüsü, toprak ve su denge halindedir. 1940'lı yıllara kadar Rize'de çığ, heyelan, sel ve taşkın gibi olayların çok az olduğu bilinmektedir. Bu da bu yıldan sonra insanın neden olduğu bazı etmenlerin afetlere neden olduğunu ortaya koyuyor.''
  Son yıllarda afetlerin artmasında bazı etmenlerin önemli rol oynadığını kaydeden Özer, şunları söyledi:
  ''Yörede çaylık alanlar doğal bitki örtüsünü tasfiye ederek hızla yayıldı. 1979'dan itibaren çaylık alanların genişletilmesi yasaklanmasına rağmen, meyilli alanlar da dahil olmak üzere 140 bin dekar orman alanı çaylık alanlara dönüştürüldü. Çaylık alanların erozyonu önlediği doğrudur. Ancak 2 bin 500 milimetre/yıl yağış alan bir yerde ormanı tasfiye edip tüm suları toprağa sızdırmak ve yüzeysel akışa engel olmak, heyelanların artmasına davetiye çıkartmaktır.''
  -ALINACAK ÖNLEMLER-
  Gerekli önlemlerin alınmaması halinde, Doğu Karadeniz'de, özellikle de Rize'de geçmiş yıllara göre daha çok can ve mal kaybına neden olabilecek sel, taşkın ve heyelanların meydana gelmesinin kaçınılmaz olacağını savunan Özer, şunları kaydetti:
  ''Çay üreticileri, bahçelere düşen fazla suyu akıtıcı kanallar yapmalıdırlar. Yüzde 50'den fazla meyilli arazilerde çay bahçesi yapılmamalı. Böyle alanlardaki çay bahçelerinin ormana dönüştürülmesi desteklenmelidir. Köy yollarının güzergahının seçimi heyelan riski dikkate alınarak yapılmalı. Yol inşaatları en az seviyeye indirilmelidir. Taş ocakları etkin bir şekilde denetlenmelidir. Bölgede geliştirilecek her proje daha az kayaya ihtiyaç duyulacak şekilde oluşturulmalıdır.''
 5. Sevgi_18

  Sevgi_18 Forumdan Uzaklaştırıldı

  Katılım:
  26 Mart 2009
  Mesajlar:
  49
  Beğenileri:
  11
  Ödül Puanları:
  0
  Yani kısacası bu bölgede meydana gelen doğal afetler "sel ve heyelan"dır.

Sayfayı Paylaş