Doğal gaz ile sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG)

Konu 'Kimya 10. Sınıf' bölümünde mahmut tarafından paylaşıldı.

 1. mahmut

  mahmut Üye

  Katılım:
  4 Nisan 2008
  Mesajlar:
  59
  Beğenileri:
  114
  Ödül Puanları:
  6

  Doğal gaz, hemen tümüyle metan (CH4 ), az oranda etan (C2H6) ve çok daha az oranlarda diğer gazlardan oluşur.

  LPG ise yaklaşık yarı yarıya bir oranla, propan (C3H6) ve butan (C4H10) gazlarının karışımından oluşur.

  Petrol kuyularından aslında, petrolle karışık olarak bu üç gazın karışımı çıkmaktadır. Ancak, metan diğerlerinden ayrılarak piyasaya doğal gaz olarak sunulur. Aynı zamanda metan doğal gaz kuyularından da çıkmaktadır. Buna karşılık LPG, petrol kuyularından çıkartılabildiği gibi, ham petrolün ayrıştırma sürecinde de elde edilebilmektedir.

  Doğal gazın aksine, LPG havadan daha ağırdır. Doğal gazın yoğunluğu havanın yoğunluğunun yaklaşık yarısı, LPG'nin yoğunluğu ise havanın yoğunluğunun yaklaşık iki katıdır. Dolayısıyla, ev ve iş yerlerimizde sızıntı olduğu zaman, LPG yerde birikir. Bu yüzden herhangi bir sızıntının tespit edilmesinde kullanılan dedektörler tabana yakın konumlara yerleştirilmelidir.

  Enerji içeriği ise doğal gazin 2,5 katıdır.

  Öte yandan LPG sıvı olarak litreyle ölçülüp kilogramla satılırken, doğal gaz gaz halinde m3 le satılır. Çünkü propan -42 0C, butan 0 0C'de kaynar ve birincisi oda koşularında (25 0C, 1 atmosferde) zaten sıvı iken ikincisi de düşük basınçlarda kolayca sıvılaştırılır. LPG bu yüzden, kapsamlı boru hatlarının döşenmesine gerek kalmaksızın, tanker veya gemilerle sıvı halde ekonomik olarak taşınabilir. Halbuki doğal gaz, yaklaşık -163 0C'de kaynadığından, sıvılaştırılmak yerine, boru hatlarıyla gaz halinde taşınıyor.
  -MERVE--, antix1, MtnDnDr ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
 2. -MERVE--

  -MERVE-- Üye

  Katılım:
  26 Aralık 2011
  Mesajlar:
  15
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0

Sayfayı Paylaş