Doğmayacak Çocuk İçin Dua

Konu 'Kitaplar, Yazarlar, Entellektüel' bölümünde PassionFlower tarafından paylaşıldı.

 1. PassionFlower

  PassionFlower Üye

  Katılım:
  24 Aralık 2009
  Mesajlar:
  73
  Beğenileri:
  21
  Ödül Puanları:
  0

  Imre Kertesz / Macar Edebiyatı / Roman / Can Yayınları
  İkinci Dünya Savaşına ve faşizme tanıklık etmiş, Auschwitz’in çocuk kurbanlarından biri iken Hitler’in soykırımından sağ çıkmayı başarmış Yahudi bir Macar aydınının iç hesaplaşması. Çocuk sahibi olmak istemediği için evliliği son bulan B. bu iç hesaplaşmada ister istemez toplumsal tarihe ve onun içinde yer almış olan kendi yazgısına da geri dönmek zorunda kalır.

  Kendisini seven ve normal bir yaşama dönmesi için yüreklendiren karısına karşın, dünyaya karşı duyduğu derin güvensizlik, B.’yi adeta çift kişilikli biri yapmış, bilincinin silinmez bir parçası haline gelmiştir. Kendi geçmişini hala büyük bir yük olarak sırtında taşıyan B. ondan kurtulmanın tek yolunun içine kapanmak ve yazmak olduğunu düşünür. Oysa Auschwitz’i bahane etmesinin gerçek nedeni, belki de yaşamla başa çıkamamasıdır. B.’nin, dünyaya getirmeyi reddettiği çocuk için okuduğu dua, öldürülen milyonlarca kişi için, doğmamış kuşaklar için bağnazlık ve kinle karalanan her bir yaşam için de bir ağıttır.

  1944 yılında soykırımdan ve toplama kamplarından sağ çıkmayı başarmış olan yazar, bu kısa ama izleri okurun belleğinden silinmeyecek romanında, tarihin karanlık bir noktasının ve Yahudi damgasının birey üzerindeki yıpratıcı gücünü çarpıcı bir biçimde betimliyor.

Sayfayı Paylaş