Doğru Meslek Seçimi

Konu 'İlkokullar / Liseler / Dersaneler / Üniversiteler.' bölümünde фуля tarafından paylaşıldı.

1. фуля

фуля Forumdan Uzaklaştırıldı

Beğenileri:
    474
    Ödül Puanları:
    0

Sevgili Öğrenciler,

Meslek seçimi bireyin hayatında yaptığı en önemli seçimlerden biridir. Yanlış ya da rastgele kararlar vermek bu süreçte hayatımızı büyük bir çıkmaza sokar. 'Sınavdan aldığım puan sonuçta mesleğimi de belirliyor.' tavrı son derece tehlikelidir. Sınavda belli bir sıralamayı elde etmek ya da puanı almış olmak demek, tek başına bir başarıyı ifade etmemektedir. Önemli olan kişinin sevdiği, mutlu olabileceği bir işte çalışmasıdır. Başarı zaten beraberinde gelecektir.

Bugüne kadar aşağı yukarı hedeflerimizi belirlemişizdir. Bu hedefler doğrultusunda tercihlerimizi nasıl yapmalıyız? Bunun için, kişinin bir kariyer planlamasına ihtiyacı vardır.

Bireysel kariyer planlama üç aşamadan meydana gelir: Birincisi, kişinin kendini tanıması, ikincisi meslekler hakkında araştırma yapması, üçüncüsü de karar verme sürecidir. Kişinin kendini tanıması süreci, mesleki eğilimlerini belirleme sürecidir. Öncelikle kişilik özelliklerimizi, eğilimlerinizi bilmeliyiz.

Neleri yapmaktan hoşlanıyoruz, neleri yapmaktan hoşlanmıyoruz? Örneğin daha rutin, sistematik olan işlerde, kapalı ortamlarda mı çalışmaktan hoşlanırız? Yoksa kuralları esnek, seyahati bol, sistematik bir düzeni olmayan bir çalışma ortamında mı bulunmaktan hoşlanırız? İnsan ilişkilerinin yoğun olduğu bir işiniz mi olmalı? Yoksa, bir bilgisayarın başında, ofiste insan ilişkilerinin çok yoğun olmayacağı bir işte mi mutlu olursunuz? Bundan 10 yıl sonra nasıl bir ortamda bulunmak istiyorsunuz? gibi soruları cevaplamaktan başlayabilirsiniz. Bu ve benzeri soruları cevaplayabilmeniz için kendinizi tanımalısınız. Bunun için okul ve dershane rehber öğretmenlerinizden çeşitli testler aracılığıyla mesleki rehberlik desteği alabilirsiniz.

Mesleki eğilimlerinizi öğrendiniz. Peki bu eğilimlere uyan meslekler hangileri? Bunun için de mutlaka meslekleri araştırmalıyız. Bunun için çok fazla kaynağımız var. İŞ-KUR'un web sayfasından, yükseköğretim programlarını tanıtan çeşitli rehberlik yayınlarından, rehber öğretmenlerinizden, ailenizden, seçmeyi düşündüğünüz mesleği icra eden kişilerden, gazetelerin insan kaynakları eklerinden, üniversitelerin web sayfalarından' Mesleklerin gerektirdiği bilgi-beceri ve nitelikleri bu şekilde öğrenmeye çalıştıktan sonra kendi eğilimlerimizle karşılaştırmalıyız ki, bir karar verme aşamasına geçebilelim.

Tercihlerimizi yaparken dikkat etmemiz gereken en önemli husus, öncelikle okumak istediğimiz bölümleri iyi belirlemektir. Bugün sınava giren öğrencilerin büyük çoğunluğu bir bölüme yerleşmiş fakat daha sonra bu bölümlerde okumak istemediğine karar verenlerden oluşmaktadır. Bu duruma düşmemek için, öncelikle seçmeyi düşündüğümüz bölümler ve üniversiteler hakkında kararımızı iyi vermeliyiz.

Tercih listenizi hazırlarken puan sıralaması yaparak değil, bilinçli ve tutarlı tercih yapmak için mutlaka İSTEK sıranıza göre tercih yapmalısınız. Birinci tercihinizden en son tercihinize kadar ne okumak istiyorsanız tercihlerinizi o sırada yapmalısınız. İlk tercihlerinizi puanınızın ya da sıralamanızın uygunluğuna bakmadan yapabilirsiniz.

Tercih listenizi teslim etmeden önce şu yanıtları tercih listenizde bulmalısınız:

Yaptığım tercihlerde istemediğim bir bölümü tercih etmedim.

Tercih listemde yerleşip de gitmeyeceğim hiçbir yer yoktur.

Üniversitemiz, profesyonel ekibiyle, değerli öğretim üyeleriyle, bu süreçte sizlere, mesleki rehberlik ve tercihler konusunda profesyonel destek vermek amacıyla TANITIM GÜNLERİ düzenlemiştir.

Sizlere bu süreçte yardımcı olmaktan büyük bir memnuniyet duyacağımızı belirtir, hayallerinizin gerçeğe dönüşmesini sağlamak için her konuda desteğimizden emin olabilirsiniz.

Tanıtım Günlerimizde sizleri üniversitemize bekliyoruz.

Meslek Seçiminde Anne Babanın Rolü;

ÖSS, öğrenciler için olduğu kadar anne babalar için de oldukça zorlu geçen bir sınavdır. Ve öğrencilerin anne baba desteğine en çok ihtiyaç duydukları bir dönemdir. Çünkü, lise öğrencilerini özellikle son sınıf öğrencilerini, en çok kaygılandıran hususların başında, geleceklerine ilişkin, meslek seçimine ilişkin konular gelmektedir. Eğitim sistemimiz gereği olarak, öğrencilerimiz lise eğitiminden sonra girmiş oldukları ÖSS sonuçlarına ve lise birinci sınıfta seçmiş oldukları alanlarına göre meslek seçimi yaparlar. Öğrenciler alanlarını seçerken, ilgili alanlardan mezun olduktan sonra, hangi meslekleri seçebilecekleri konusunda araştırma yapmalıdırlar. Burada anne babalara düşen, çocuklarını belirli meslekleri seçme noktasında zorlamadan, araştırma yapacakları kaynaklara yönlendirmek, meslekler hakkında bilgilendirmek, onlara bu konularda empatik bir tutum sergileyerek destek vermek ve yardımcı olmaktır.

Meslek seçimi, insan yaşamındaki önemli dönüm noktalarından biridir. Çoğumuz kimi zaman hayalini kurduğumuz meslekte başarılı olabileceğimizi düşünürken, bir de bakmışız düşlediğimizin aksine ilgimize, mesleki eğilimlerimize hiç de uymayan meslekler seçmişiz. Seçtiği mesleğin kişinin ilgilerine, yeteneklerine, bilgisine ve becerisine uygun olması gerekmektedir. Örneğin seyahat etmeyi sevmeyen birinin uluslararası pazarlama uzmanı olduğunu düşünün. Bu durum kişinin mesleğinde istenilen başarıyı göstermesi mümkün olmamaktadır. İşte, anne baba olarak bazen bunlar unutulabiliyor. Çevremizde mesleğini rastgele seçen, rastgele bir bölüme yerleşen çok sayıda öğrenci var. Ne yazık ki, bu öğrenciler, üniversitede bir bölüme yerleştikten bir-iki yıl sonra, ÖSS'ye girerek şanslarını tekrar denemek istemektedirler.

Peki, anne baba olarak çocuklarımıza bu süreçte nasıl destek verebiliriz?

Öncelikle çocuğumuzun ilgi ve yeteneklerini anne ve baba olarak gözlemlemeliyiz. Boş vakitlerini hangi uğraşılarla geçiriyor, Özellikle başarılı olduğu dersler ve alanlar neler? Bu ve bunun gibi onların eğilimlerini ve seçmeyi düşündükleri mesleklerle eğilimleri arasında bir bağ olup olmadığını gözlemeliyiz.

Mesleklerle ilgili araştırma yaparken, mesleklerin avantajlarını, dezavantajlarını eleştirel bir gözle kendimize göre değil, objektif bir bakış açısıyla tamamıyla çocuğun bireysel özelliklerine göre değerlendirmeliyiz.

Bireysel ideallerimizi onlar üzerinde gerçekleştirmeye çalışmamalıyız. Bu onlarda psikolojik olarak da çok büyük bir baskı yaratmaktadır. Örneğin, 'Ben hep doktor olmak istedim. Ama olmadı, bak senin fen derslerinde iyi, başarılısın da hadi tıp oku da ailemizde bir doktor olsun, fena mı?' Bu ve benzeri sözler pek çok ailede konuşulur.

Ya da 'Bak baban avukat, aile mesleği. Babanın tanıdıkları da var. Kolaylıkla iş bulabilirsin.' Eğer çocuğun kişisel özellikleri ve akademik başarısı hukuk okumaya uygun değilse, o çocuk için sınav öncesi ve sonrası meslek seçimi ne büyük bir kabus olur, tahmin edin.

Aile içinde kardeş kıyaslaması da yapılan en büyük hatalardan biridir. Büyük kardeş işletme eğitimi görüyordur. Küçük kardeşin güzel sanatlara ilgisi ve yeteneği vardır. Ama toplumdaki yanlış kanı, genelde sözel bölüm öğrencileri tembel öğrenciler oldu düşünüldüğünden, çocuğu zorla başarılı olamayacağı başka bir alana doğru kanalize etmeye çalışırız.

Bunun yerine, çocuğunuzun kendisinden, öğretmenlerinden ve rehber öğretmenlerinden alacağımız bilgiler ve kendi gözlemlerimizle onları bu süreçte zorlamadan, baskı kurmadan, gerçek hayat başarısını yakalamalarına fırsat vererek yardımcı olmaya çalışmalıyız.

Meslek seçiminde temel amaç, kişinin mutlu olabileceği bir seçim yapmasıdır. Anne baba olarak çocuğun ilgilerine ve eğilimlerine uygun bir meslek seçimi yapması noktasında, dikkat edilmesi gereken husus onun yerine karar vermek değil, onun kararına destek olmaktır, saygı duymaktır.
    Üniversitemiz, profesyonel ekibiyle, değerli öğretim üyeleriyle, bu süreçte hem sizlere hem de hayatınızın en değerli varlıkları olan çocuklarınıza, mesleki rehberlik ve tercihler konusunda profesyonel destek vermek amacıyla TANITIM GÜNLERİ düzenlemiştir.

Sizlere ve çocuklarınıza bu süreçte yardımcı olmaktan büyük bir memnuniyet duyacağımızı belirtir, tüm öğrencilerin hayallerini gerçeğe dönüşmesi için her konuda yardımcı olacağımızdan emin olabilirsiniz.

Tanıtım Günlerimizde sizleri ve sevgili çocuklarınızı üniversitemize bekliyoruz.

Tercihlerimizde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

1) Adayların toplam 24 tercihi vardır. Tercih listenizi sadece önlisans, lisans ve hem önlisans hem de lisans bölümlerini seçerek oluşturabilirsiniz.

2) Program kodlarını çok dikkatli bir şekilde kodlamasını yapmalısınız. Burada tek rehberiniz ÖSYM Yüksek Öğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu olmalıdır. Yapacağınız bir yanlışlık yerleşememenize ya da istemediğiniz bir bölüme yerleşmenize yol açabilir.3) Bölümlerin ÖSYM kılavuzunda karşılarında yer alan varsa Özel Koşullar kısımlarını dikkatle okumalıyız. Üniversitelerin burs koşulları, ücretleri, eğitim-öğretim dilleri bu bölümde yer almaktadır. Bazı bölümlerde ise, özellikle bir takım fiziksel koşulları yerine getirmemiz beklenebilir. Bunlara özellikle dikkat etmeliyiz.
    4) Mezun olduğunuz alan hangi ise, bu alanla ilgili seçim yaptığınızda yerleşme şansınızın daha yüksek olduğunu unutmamalısınız. Örneğin SAY 2 puan türünde tercih yapacaksınız, EA 2'den alan dışı bir tercih yaparsanız AOBP'nizin 0,3 ile çarpılacağına dikkat etmelisiniz. Bir sayısal öğrencisinin uluslar arası ilişkiler bölümü ya da hukuk tercih etmesi buna örnek olarak verilebilir. Bunun için yerleştirme kılavuzunuzun ilgili tablosunu alanınız dahilinde 0,8 AOBP ile öğrenci alan bölümleri dikkatlice inceleyiniz. Kısaca, kendi alanınızda program tercih ettiğinizde AOBP 0,8 ile alan dışı tercih yaptığınızda ise, AOBP 0,3 ile çarpılır. Bu da puan kaybı demektir.

5) ÖSS bir sıralama sınavı ve tercih etmek istediğiniz bölüme geçtiğimiz yıl en son giren öğrencinin başarı sıralamasıyla kendi sıralamanızı karşılaştırarak tercih yapmalısınız. Taban puanlar, her yıl ÖSS'nin Türkiye soru çözüm ortalamaları ve standart sapmaları ve öğrencilerin programları taleplerine göre değiştiği için bire-bir bu yıl da geçen yılki taban puanla ya da sıralamayla öğrenci alacak diye bir kesinlik yoktur. Bu sadece fikir edinme amaçlıdır.

6)İlk 3 tercihinizi kendi Y-ÖSS puanınızdan daha yüksek taban puana sahip yükseköğretim programları arasından yapabilirsiniz. Bu ölü tercih yapmak anlamına gelmez.

7) İlk 3 dışındaki tercihlerinizi ise kendi Y-ÖSS puanınızı göz önünde bulundurarak dengeli bir dağılımla +5 puandan başlayıp inebileceğiniz yere kadar inmenizde fayda vardır. Birinci tercihinize yerleştiğinizde ne kadar sevinecekseniz, en son tercihinizin de aynı hayati öneme sahip olduğunu unutmayın. Nasılsa buraya kadar düşmez, yazsam da bir şey kaybetmem düşüncesiyle yapacağınız bir tercih sizi üzebilir.

8) Meslek lisesinde okuyan ya da mezun olan öğrencilerin kendi alanlarında ilgili lisans tercihlerinde AOBP'leri 1,04 ile çarpılacaktır. Diğer normal lise mezunlarının bu bölümleri tercih ederken alan içi ya da alan dışı bölüm olup olmadıkları noktasında dikkat etmeleri gerekmektedir.

9) Bu yıl Sayısal öğrenciler MAT 2 bölümünü cevaplayarak EA 2 puanları da hesaplanacaktır. Dolayısıyla kendi alanları içinde EA 2 puan türünden de tercihler yapabileceklerdir.

10) Tercih listesinin tümünün doldurulması gibi bir zorunluluk yoktur. Tercih listenizde hiç istemediğiniz ya da kazansanız da gitmeyeceğiniz yerleri kesinlikle yazmayınız.

11) Aday mutlaka bu yıl bir yere yerleşme kararındaysa, mutlaka kendi puanının çok altında olan yerlere de listesinin son kısmında yer vermelidir.

12) AÖF tercihi yapmak isteyen adaylar da tercih listelerine mutlaka ilgili fakültenin kodunu gireceklerdir.

Sayfayı Paylaş