Dolaşım Sistemi

Konu 'Biyoloji 11. Sınıf' bölümünde 78ea078 tarafından paylaşıldı.

 1. 78ea078

  78ea078 Üye

  Katılım:
  4 Kasım 2009
  Mesajlar:
  48
  Beğenileri:
  5
  Ödül Puanları:
  0

  Omurgasılarda Dolaşım,
  Omurgalılarda Dolaşım

  konuları hakkında bilgi(cok ayrıntılıya gerek yok) ve fotoraf resim(ONEMLİ) :):)

  Salıya Okula getircemde bir el atarsanız sevinirim
 2. lllBlAckAngelll

  lllBlAckAngelll Üye

  Katılım:
  23 Ekim 2009
  Mesajlar:
  13
  Beğenileri:
  6
  Ödül Puanları:
  0
  OMURGASIZLARDA DOLAŞIM
  - Omurgasız olmayan hayvanlarda her hücre, ya dış ortamdaki sıvı (su) ile ya da geniş vucut boşluklarındaki sıvı ile temas halindedir. Her hücre ortamıyla alış verişini difüzyonla sağlayabilmektedir. Bunun için özel bir dolaşım sistemi yoktur, buna ihtiyaç da yoktur.
  - Bazılarında (planarya) ise besinlerin iletilmesi dallanmış sindirim kanalıyla, gazların değişimi ise bütün vücut yüzeyiyle gerçekleştirilir.
  - Halkalı solucanlarda kapalı dolaşım sistemi vardır. Solunum deriyle yapıldığı için kan O2 ve CO2 taşımakla da görevlidir.
  - Kalpten pompalanan kan damar tarafından karın damarına pompalanır. Kan ana damarlardan ayrılan kılcallarla organlara ve deriye taşınır. Kılcallarda kirlenmiş olan kan sırt b**gesinde toplar damara geçer ve arkadan öne doğru akar.
  - Kanın temizlenmesi deri altındaki kılcallarla difüzyonla sağlanır.
  - Eklem bacaklılar, yumuşakçalar ve derisi dikenlilerde açık dolaşım sistemi vardır.
  - Bunların hepsinde besinlerin taşınması, artıkların boşaltım organına iletilmesi ve içi dengenin sağlanması dolaşım sisteminin görevidir.
  - Böcekler ve çok ayaklılar trake solunumu yaptığı için kan oksijen taşımaz.
 3. lllBlAckAngelll

  lllBlAckAngelll Üye

  Katılım:
  23 Ekim 2009
  Mesajlar:
  13
  Beğenileri:
  6
  Ödül Puanları:
  0
  OMURGALILARDA DOLAŞIM
  Bütün omurgalılarda iyi gelişmiş, kapalı bir dolaşım sistemi vardır. Kalp yapılarının farklılığından ve solunum organının özelliğinden dolayı omurgalıların dolaşım sistemlerinde de farklılıklar vardır.
  1. Balıklarda Dolaşım
  Balıkların kalbinde bir kulakçık ve bir karıncık bulunur. Damarlarında kirli kan ile temiz kan karışmadan dolaşır. Solungaçlarında temizlenen kan tekrar kalbe dönmeden vücuda pompalandığı için kalpte sürekli kirli kan bulunur. Vücutta ise sürekli temiz kan dolaşır.
  Vücutlarında temiz kan dolaşmasına rağmen, değişken ısılı hayvanlardır. Ancak kış uykusuna yatmazlar. Çünkü yaşam alanları olan suyun sıcaklığı 40C nin altına düşmez ve 350C nin üstüne çıkmaz.
  2. Kurbağalarda Dolaşım
  Kurbağaların kalbi üç odacıklıdır. Bunlardan ikisi kulakçık biri karıncıktır. Kalplerinde ve damarlarında kirli kanla temiz kan karışık olarak bulunur. Kalbin sağ kulakçığında kirli kan sol kulakçığında temiz kan, karıncıkta ise karışık kan bulunur. Vücutta karışık kan dolaşır. Değişken ısılı (soğuk kanlı) hayvanlardır. Kış uykusuna yatarlar. Kurbağalar larva dolaşım yaparlar.
  Balıklarda ve kurbağa larvalarında solungaçlarda temizlenen kani kalbe gelmeden vücuda dağıldığı için küçük dolaşım yoktur.
  3. Sürüngenlerde Dolaşım
  Sürüngenlerde kalp üç olacıklıdır. Ancak kanın hareket dinamiğini artırıcı yarım bir karıncık perdesine sahiptir. Yine sol kulakçık temiz sağ kulakçık kirli kan taşır. Karıncıkta kirli kanla temiz kan karışır ve damarlarında karışık kan dolaşır. Timsahlarda diğerlerinden farklı olarak kalp dört odacıklıdır. Kalplerinde kirli ve temiz kan birbirine karışmaz. Ancak, kalbin karıncıklarından çıkan damarlar arasında bulunan bir kanalda (panizza kanalı) temiz kanla kirli kan birbirine karışır.
  4. Kuşlarda ve Memelilerde Dolaşım
  Bu canlıların kalpleri dört odacıklıdır ve sıcak kanlıdırlar. Metabolizmaları için gerekli enerjiyi kendileri üretirler. Temiz ve kirli kan hiçbir zaman karışmaz. Memelilerde ve kuşlarda dört odacıklı olduğu için damarlarında karışık kan değil, temiz kan veya kirli kan dolaşır. Vücut ısıları sabittir çevreye göre değişmez. Bundan dolayı kış uykusuna da yatmazlar. Bu tip canlılara sıcak kanlı canlılar denir. Sıcak kanlı (sabit ısılı) olmayı sağlayan tek faktör kalp yapısı ve dolaşım sistemi değildir. Esas etkilerden birisi de sinirsel düzenleme ile gerçekleştirilir.
 4. lllBlAckAngelll

  lllBlAckAngelll Üye

  Katılım:
  23 Ekim 2009
  Mesajlar:
  13
  Beğenileri:
  6
  Ödül Puanları:
  0
  Omurgalılarda dolaşım  1. Balıklarda Dolaşım

  [​IMG]

  2. Kurbağalarda Dolaşım

  [​IMG]

  3. Sürüngenlerde Dolaşım

  [​IMG]

  4. Kuşlarda ve Memelilerde Dolaşım

  [​IMG]

Sayfayı Paylaş