Domuz Gribi

Konu 'Bilgi Köşesi' bölümünde Moderatör Güleda tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Güleda

  Moderatör Güleda Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2009
  Mesajlar:
  7.623
  Beğenileri:
  4.563
  Ödül Puanları:
  113

  SORULARLA DOMUZ GRİBİ

  Domuz gribi hangi belirtilerle ortaya çıkıyor? Tedavisinde hangi ilaçlar etkili? Şimdi bu bilgilere bir gözatalım.

  Domuz gribi nedir?
  Domuz gribi, normalde domuzlarda görülen A tipi grip virüsünün yol açtığı bir solunum hastalığı olarak biliniyor ve bu hastalık hızla yayılabiliyor.

  İnsana bulaşır mı?
  Domuz gribi domuzdan insana ve insandan insana bulaşabiliyor. Virüse karşı insanın doğal bağışıklığı bulunmuyor. Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü (WHO), hastalığın kontrolden çıkmak üzere olan geniş çaplı salgın olabileceği uyarısında bulunuyor.

  Domuz eti yiyenler domuz gribine yakalanır mı?
  Domuz etinin yenmesiyle domuz gribi virüsü bulaşmıyor. Virüs solunum yoluyla bulaşıyor.

  Bu, domuzlarda yeni grip türü mü?
  İnsanlardaki grip virüsü gibi, domuz gribi virüsü de domuzlarda sürekli değişim gösteriyor. Domuzların solunum yollarında domuz, insan ve kuş gribi virüslere duyarlı alıcılar bulunuyor. Dolayısıyla domuzlar, virüslerin eş zamanlı bulaşması halinde yeni grip virüslerinin ortaya çıkma ihtimalini artırıyor. WHO'ya göre, Meksika'da ölümlere neden olan domuz gribi virüsü A/H1N1. Bu virüs insandan insana bulaşabiliyor. A/H1N1 virüsü, insan, domuz ve kuş gribi virüslerinin karışımından oluşuyor.

  DOMUZ GRİBİNİN İNSAN SAĞLIĞINA ETKİLERİ

  İnsanlar arasında domuz gribi enfeksiyonu, tek tek vakalar olarak ya da salgınlar halinde görülebilir. Klinik belirtileri gribe (mevsimsel influenzaya) benzerdir. Bunlar; ateş, baş ağrısı, boğaz ağrısı, öksürük, genel vücut ağrısı, halsizlik ve bitkinlik şeklindedir. **ümle sonuçlanan vakalar da vardır.


  İNSANA DOMUZ GRİBİ VİRÜSÜ NASIL BULAŞIR

  İnsanlar domuz gribini genellikle enfekte olmuş domuzlardan almaktadır. İnsandan insana bulaşmada ise yakın temas ve hastalığı taşıyanlarla aynı ortamı paylaşmak önemli rol oynar.


  DOMUZ GRİBİNİN BELİRTİLERİ

  Domuz influenza A virüs enfeksiyonunda; ateş, öksürük, boğaz ağrısı, vucutta ağrı, yorgunluk/ kırgınlık, başağrısı, üşüme görülebilir. Bazı domuz gribi vakalarında kusma ve ishal de görülmektedir.

  Mevsimsel gribe benzer şekilde, insandaki domuz gribinin şiddeti hafiften ağıra değişebilmektedir. Ağır vakalarda pnömoni, solunum yetmezliği ve bazen de ölüm görülebilmektedir. Hastalık özellikle genç ve orta yaş grubunu tutmaktadır. Kronik sağlık sorunu olanlar gibi bazı gruplarda domuz gribi ağır seyredebilmektedir


  TEDAVİSİ NASIL YAPILIR

  Bazı ilaçların kullanımı domuz gribinin önlenmesinde CDC tarafından tavsiye edilmektedir. İlaç kullanımı hastalığın seyrini hafifletmekte ve daha hızlı bir iyileşmeyi sağlayabilmektedir. Bunun yanı sıra ciddi komplikasyonların da gelişmesi engellenmiş olur. Antiviral ilaçlara, semptomların görülmeye başlamasından itibaren ilk iki gün içinde başlanması gerekir.


  DOMUZ GRİBİ AŞISI
  Virüs hızla yayılıyor ama aşı çalışmaları da hızla sürüyor. Şu ana kadar 3 ayrı şirket virüse karşı aşı geliştirdi. Aşı Türkiye de geldi. Aşıyla birlikte vakalar ayakta tedavi edilecek.

  ÇOCUKLARDA ACİL TIBBİ YARDIM GEREKTİREN DURUMLAR

  * Hızlı nefes alma ya da solunum güçlüğü,
  * Mavimsi cilt rengi
  * Yeterince sıvı alamama
  * Uyanamama ya da uyaranlara cevap verememe
  * Huzursuzluk
  * Grip benzeri semptomlara ek olarak ateş ve şiddetli öksürük
  * Döküntü


  YETİŞKİNLERDE ACİL TIBBİ YARDIM GEREKTİREN DURUMLAR

  * Solunum güçlüğü veya nefes darlığı
  * Göğüs ya da karın içinde ağrı veya basınç
  * Ani baş dönmesi
  * Konfüzyon
  * Şiddetli bulantı ve kusma  HASTALIKTAN KORUNMANIN YOLLARI

  Halen Dünya Sağlık Örgütü yetkilileri, seyahatin ya da ticaretin kısıtlanması gerekmediğini bildirmektedirler. Genel olarak kişisel temizlik önlemlerinin alınması, kalabalık ve havasız ortamlardan mümkün olduğunca kaçınılması şu an için yeterli önlemlerdir.


  EN ETKİLİ YÖNTEM

  En etkili önlem el yıkamadır. Öksürürken ya da hapşırırken ağız ve burnunuzu tek kullanımlık mendil ile kapatın ve mendili atın. Özellikle hapşırma ya da öksürme sonrasında ellerinizi su ve sabunla yıkayın.


  BOL SIVI TÜKETİN YETERİNCE DİNLENİN

  Alkol bazlı el dezenfektanları kullanılabilir. Hastalığın başlıca insandan insana, hapşırma, öksürme gibi yollarla bulaştığı düşünüldüğünden, hasta kişilerle temastan kaçınmak uygun bir korunma yöntemidir.

  Kirli ellerle gözlerinize, burnunuza ve ağzınıza dokunmak buradaki virüslerin elleriniz yoluyla yayılmasına neden olabilir. Bol sıvı gıda tüketin, iyi beslenin, dinlenmeye dikkat edin.
  melek193250, afrik_54, asena53 ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
 2. ∂iαвiαη~lρ

  ∂iαвiαη~lρ Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  7 Ekim 2008
  Mesajlar:
  1.248
  Beğenileri:
  726
  Ödül Puanları:
  113
  duyarlılığın için teşekkür ederim eda. gerçekten çok önemli ve bizi oldukça ilgilendiren bir konu. biz sınıfça korkar olduk domuz gribinden.elimizden geldiği kadar dikkatli olmaya çalışıyoruz. herkesin hassas davranması gereken bir durum.
 3. asena53

  asena53 Üye

  Katılım:
  26 Nisan 2009
  Mesajlar:
  68
  Beğenileri:
  16
  Ödül Puanları:
  0
  BizLeri bilgilLendirdiğin için teşekkürler
 4. rapgirl

  rapgirl Üye

  Katılım:
  5 Nisan 2009
  Mesajlar:
  754
  Beğenileri:
  222
  Ödül Puanları:
  0
  Günümüzün en tehlikeli hastalıklarında oldu artık...

  İstanbul'da da varmış..

  Domuz gribi aşısında ölme oranı artabiliyormuş çünkü fazlasıyla ateş yapıyormuş

  ---------------------

  Çevremde hiç kimse bende bunlara dahil olarak domuz gribi aşısı yaptırmayı düşünmüyoruz ama iyimi düşünüyoruz kötü işte orada tıkanıyoruz cevap alamıyoruz...

  -------------------------

  paylaşım için sağol;)
 5. KaraKedi

  KaraKedi Üye

  Katılım:
  26 Ekim 2009
  Mesajlar:
  82
  Beğenileri:
  101
  Ödül Puanları:
  0
  Bilgilendirdiğin İçin Teşekkür Ederim :)
 6. _essraa_

  _essraa_ Üye

  Katılım:
  15 Mart 2008
  Mesajlar:
  267
  Beğenileri:
  74
  Ödül Puanları:
  29
  Allah korusun valla ya. :( Herkes korunma yöntemlerini uygulasın o zaman.
 7. afrik_54

  afrik_54 Üye

  Katılım:
  26 Kasım 2007
  Mesajlar:
  169
  Beğenileri:
  19
  Ödül Puanları:
  16
  çok önemli bir konu.hayat meselesi.ama malesef hiç fazla ilgi gösterilmiyor.inşallah daha fazla ilgi ile kayıpsız atlatırız.en azından fazla kayıp olmaz.ihmal kaldırmayacak bir durum çünkü.
 8. dunya_oks

  dunya_oks Üye

  Katılım:
  25 Eylül 2008
  Mesajlar:
  4
  Beğenileri:
  30
  Ödül Puanları:
  1
  Gerçekten ciddi bir konu ama okullarında katkısı olması lazım .Bizim okulu örnek verirsem tuvaletlerde sabun hatta su bile zaman zaman olmuyor.. İllaha bulaştırcaklar ...
 9. afrik_54

  afrik_54 Üye

  Katılım:
  26 Kasım 2007
  Mesajlar:
  169
  Beğenileri:
  19
  Ödül Puanları:
  16
  öyle gerçekten okulların katkısının fazla olması gerekir.ama malesef insan değeri kayberilince anlaşılıyor.bişey olmaz diye diye neler oluyor.zaten çoğu okulda ne sabun ne başka temizlik eşyası var.böyle şeylere hiç önem verilmiyor
 10. KaraKedi

  KaraKedi Üye

  Katılım:
  26 Ekim 2009
  Mesajlar:
  82
  Beğenileri:
  101
  Ödül Puanları:
  0
  Devlet Önlemi Artırmıyorsa Napcaz Biz Daha Dikkatli Olacağız Ben Diyorumki Maske Ve Eldiven Şart Maske %99 Şart Diyorum.. Cuma Günü Okullar Dezenvekte Edilcekmiş Buda Bir Avantaj Ama Yeterli Değil :)

Sayfayı Paylaş