Dua aynı dua, ama okuyan ağız...

Konu 'Dini Hikayeler' bölümünde P!NqUeEn <3 <3 tarafından paylaşıldı.

1. P!NqUeEn <3 <3

P!NqUeEn <3 <3 Üye

Beğenileri:
    168
    Ödül Puanları:
    0

Muhyiddîn-i Arabî (kuddise sırruh) hazretlerinden:
    <SMALL>Fakirin biri, bir ağaç dibinde gölgelenmekte olan Hz. Ali (r.a.)'ye gelir, ihtiyaçlarını arz eder: </SMALL>
    <SMALL>- Çoluk-çocuk sıkıntı içindeyim, ne olur bana biraz yardımda bulunun, der. </SMALL>
    <SMALL>Hz. Ali (r.a.) hemen yerden bir avuç kum alır, üzerine okumaya başlar. Sonra da avucunu açar ki, kum tanecikleri altın külçeleri hâline gelmiş... </SMALL>
    <SMALL>- Al, der fakire. İhtiyacını karşıla! </SMALL>
    <SMALL>Fakirin gözleri yerlerinden fırlayacak gibi olur: </SMALL>
    <SMALL>- Allah aşkına söyle yâ Emîre'l-mü'minîn! Ne okudun da kum tanecikleri altın oluverdi? der. Hz. Ali (r.a.) anlatır: </SMALL>
    <SMALL>- Kur'ân-ı Kerîm, Fâtiha sûresine gizlenmiştir. Bende Kur'an-ı Kerîm'i okudum, yani Fâtiha sûresini okudum bu kumlara... </SMALL>
    <SMALL>Bunu öğrenen fakir durur mu? O da bir avuç kum alır ve başlar okumaya. Okur, okur, okur... Ama kumlarda bir değişiklik yoktur. Altın filan olmuyor, aynen duruyor.tekrar gelir ve İmam Ali kerremallâhü vechehû hazretlerine: </SMALL>
    <SMALL>- Ben de okudum, ama birşey değişmiyor; kumlar altın olmuyor, der. Emîrü'l- Mü'mînin Hz. Ali (r.a.) boynunu büker, mahcup bir edâ ile cevap verir: </SMALL>
    <SMALL>- Ne yapayım, der. Duâ aynı duâ; ama, okuyan ağız aynı değildir! Duâ tamam; lâkin, okuyanın ihlâsı ve teveccühü tamam değildir!.. </SMALL>
    <SMALL>İşte bütün mesele buradadır. Okuyanın ihlâsında ve teveccühünde... Aynı duâ; aynı îman, aynı İhlâs ve aynı teveccühle okunacak ki, aynı netice elde edilebilsin. Yoksa kumu altın yapmak gibi bir iksire sahip olabilmek mümkün olmaz </SMALL>
    kılıçkalkan, songülll ve abdulmelik bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş