dua ederken dikkat edilmesi gereken bazı incelikler

Konu 'Dini Bilgiler' bölümünde guzeldost tarafından paylaşıldı.

1. guzeldost

guzeldost Forumdan Uzaklaştırıldı

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    0

arkadaşlar biliyorsunuzki dua bizim için kurtuluş yollarından en mühim olan ibadetlerimizden şimdi bu dualarımızn da bir de kabul olunması durumu var değil mi?

bazıları şöyle der:ben dua ediyorum ama kabul olmuyorki
    bazısı :yok ya benim mi duam kabul olacak o kadar günah işledim.

ve benzeri

peki hiç düşündük mü bize karşılıksız onca nimet vern Allah(cc) neden duamızı kabul etmesin...
    ,biz bir dua ederiz ama o dua bizim için hayırlı olmayabilir o yüzden istediğimiz duanın sonucunda istediğimiz şeyi elde edemeyiz

ikincisi dua ederken yok yok kabul olmaz ama yine de edeyim bakalım dersek kabul olmaz

üçüncüsü yine ümitsiz ve Allah(cc)'dan isterken gereken edebi ve gereken önemi vermeden istemek yürekten istememek olursa olur olmazsa olmaz dememek

ve en önemlisi dua ederken arkadaşlar mümkünse diz çöküp elleri mütevazı bir şekilde açarak kısk bir ses ve yürekten gelen bir arzuyla dua etmeliyiz ve dua ederken ben diye değil biz diye dua etmeliyiz sadece kendimiz için istememeliyiz.

ve duanın başında ve sonunda mutlaka ve mutlaka Allah(cc)'a hamd ve şükürde bulunmalı ve Peygamber Efendimiz Hz.Muhammed Mustafa (S.A.V.)ya salâvat getirmeliyiz...ki duamız kabul olmaya hak kazansın...

mesela duaya başlarken Allah(CC)'ım zâtına hamd olsun ve Rasulullah Efendimiz (S.A.V.)Hz.Muhammed Mustafa (S.A.V.)ya salât ve selam olsun diyerek başlayabilirz yok bu zor gelirse kendi anlayacağınız şekilde ama mutlaka ve mutlaka hamd ve Salâvatı unutmadan dua etmeliyiz.anne ve baba için de dua etmek en gerekli koşullardan...

dua 3 şekilde hedefine ulaşır:
    1.kişi dua eder ama o istediği hayırlı değil o şer yani kötüdür o bilemez.Allah(cc)o kişinin duasını başka bir manevi hastalığı için değerlendirir.ya da dünyevi ihtiyacı için

2.kişi ister ama o anda olamamıs gerekir ya da hemen olur bu da Allah(cc)takdirine bağlı

3.her ikisi de olmazsa eger Allah(cc)ahirette o kişinin ettiği duaları kendisnin günahlarına karşılık olarak kalkan olarak kullanır.

dualarınızda bulunabilmek ümidiyle...

sormak ya da paylaşmak istedğiniz birşeyler olursa yazınız sevgiler...
  2. Murat AKSOY

Murat AKSOY Türkçe Sevdalısı Özel Üye

Beğenileri:
    886
    Ödül Puanları:
    38
    Herşeyin hayırlısını istemek gerekir. Bize hayırlı gibi görünenler bizim için hayırsız olabilir. Bu nedenle Allah'tan (cc) her zaman "hakkımızda hayırlı ise" şeklinde istekte bulunmak gerekir.
  3. guzeldost

guzeldost Forumdan Uzaklaştırıldı

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    evet hocam ve bu duaya şöyle bir eklenti de ekliyorum her zaman "HAKKIMIZDA HAYIRLI OLANI VER VE HAYIRLISINI DA GÖNLÜMÜZDEKİ OLARAK NASİP ET ALLAH'IM"
  4. nazmiye61

nazmiye61 Üye

Beğenileri:
    71
    Ödül Puanları:
    16
    çok güzel arkadaşım oldu son eklenti
  5. 2αн!_∂3

2αн!_∂3 Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    454
    Ödül Puanları: