Duanın esrarı

Konu 'Dini Bilgiler' bölümünde fenbilgisi tarafından paylaşıldı.

1. fenbilgisi

fenbilgisi Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

"Duâ" Denen SIR!..

Duâ, kelime manası "çağırmak" demektir. Kur'ân-ı Kerim'de ise; kimi ayetlerde (nisa' 56, İsrâ 110) "ibadet"; kimilerinde (Bakara 23) "istiâze/yardım istemek", kiminde de (Mü'min 60) "talep" manalarına gelmektedir. Deyim olaraksa birşeyin olmasını veya olmamasını الله'a hamd ve senâ ederek, Rasulullah sallallahu aleyhi ve sellem Efendimiz'e salât ve selâm getirerek, kulun zillet ve ihtiyâcını ifâde eden bir dille [SIZE="5]الله'[/SIZE]tan yardım dilemektir.

Duâ, kulun Cenab-ı Hakk'a ubudiyyetini arz etmesi; O'ndan Dünya ve Ahiret'i ile ilgili istekte bulunmasıdır.

Duâ, kişinin ا[SIZE="5"]لله'[/SIZE]a kul olduğunu idrak etmesi ve bu inancını ilâhi Huzur'da itirafta bulunmasıdır.

Duâ, kişiyi;

- الله'a kulluğa,
    - O'na teslimiyyete,
    - Alçakgönüllüğe
    - Kişinin kendisini, الله'a karşı zelil görme noktasına çağırır ve duâ ehlini o noktaya alır götürür.

الله'a Teslim olan;

Sadece O'na yönelir, ancak O'ndan ister. O'ndan gayrı ne varsa, onlara karşı duyduğu korku ve ürpermeyi de aklından çıkarır; (cinlerden, şeytani güçlerden, zalimlerden, tağuttan vs değil) sadece الله'tan korkar.

O halde duâ sadece, kişinin hâlini الله'a "arz etme ve isteklerini sıralama" demek değil, (tüm bunlardan) daha öte birşeydir.

Kul, duâ ile kainat Yaratıcısı, tek ve Mutlak Hakimi olan الله'a; O'nu sevdiğini, verdiği ni'metlere şükrettiğini, her zaman O'nun iradesi doğrultusunda hareket etmeye hazır olduğunu gösterir.

İnsanların duâlarını iki gurupta toplayabiliriz:

1. Avâm'ın Duâsı: Bencil insanların duâsıdır. Çünkü bunlar, ya borçludur, borcunu ödemek için yardım istemektedir; veya hastadır (yâhud hastası vardır) şifâ talep etmektedir; yâhud işleri bozuktur, düzelmesini istemektedir.

2. Ariflerin Duası: Samimi dualardır. Zirâ, الله'ın ârif kulları, O'nun huzurunda bulunmaktan târif edilemez derecede zevk alırlar.

الله, kimin duâsı olursa olsuni mutlaka icâbet eder (kabul eder).

Dualar Kabul Olunur

Cenâbı Hakk Azze ve Celle, Bakara Suresi'Nin 186. ayetinde şöyle buyurmuştur:

"Ben, onlara YAKIN'ım. Bana duâ edenin duâasına karşılık veririm."

Bir hadis-i Kudsi'de şöyle buyurmuştur.

"Ademoğlu! Sen, bana duâ ve ricâda bulunduğun zaman, sendeki günahları kayıtsız bağışlarım. Günahların, göklerin arasını dolduracak duruma ulaşsa, Ben'den bağışlanmayı istediğin zaman Ben, seni bağışlarım.

Ademoğlu! Bana ortak koşmadıktan sonra yeryüzünü dolduracak ölçüde günâhla karşıma gelsen, yeryüzünü dolduran bir afvla karşılık verir, seni affederim."

Rasulullah (s.a.v.) Efendimiz de; "Duâ, ibâdetin özüdür." buyurmuş ve sonra da şu âyet-i lerimeyi okumuştur:

"Rabbiniz buyurdu ki: Bana duâ (ibâdet) edip kullukta bulnun ki, size karşılığını vereyim..." (Mü'min 60)

"Duâ Ediyorum (Fakat) Kabul Edilmiyor!?" Deme...

Rasulullah (S.A.V.) Efendimiz, şöyle buyurmuştur:

"Bir mü'min; günâhla, akrabaları ile münâsebeti kesmekle ilgisi olmayan bir duâ ederse, الله, ona mutlaka (şu) üç şeyden birini verir: Ya duâda istediğini Dünya'da iken verir; veyâ duâda istediğini Ahiret'te onun için bir hazırlık olarak bekletir, yâhud ona gelecek bir fenalığı önler."

Rasulullah (S.A.V.), şöyle buyurdu:

"الله, daha çok verir..."

Kaynak: Duâların Esrârı, Ayhan yalçın, Çelik Yayınevi, s.7-10.
    Son düzenleyen: Moderatör: 9 Şubat 2009
  2. özgür_kız

özgür_kız Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    371
    Ödül Puanları:
    36
    Her akşam yatmadan önce, sabah kalktığımda,içim daraldığında,Allah(cc)dan yardım istediğimde,derman dilediğimde,darda kaldığımda veya sıkıntım olmadan şükretmek amacıyla hep dua ederim.Ve bu beni çok rahatlatır.
  3. REYY@N

REYY@N Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    0
    en doğrusu canım çünkü dua anlık birşey değildir.her zaman her yerde yapmalıyız.zaten ibadetin az ve devamlı olanı efdaldir...paylaşım için sağol...
  4. Persephone

Persephone Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    492
    Ödül Puanları:
    83
    gerçekten dua etmek insanın içini rahatlatıyor size katılıyorum
    hem elimizi açtıp dua ettiğimizde Allah elimizi boş döndürmezmiş
    inşallah gençlik dinini yaşar çünkü gerçekten Allah aşkının kalbimizin bir en güzel köşesinde durması günlük hayattaki işlerimizide kolaylaştırıyor..ve istediklerimize çok rahat ulaşabiliyoruz
  5. REYY@N

REYY@N Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    0
    evet kesinlikle canım allah-ü teala açılan elleri geri çevirmiyor hiçbir zaman her ne kadar günümüzde dualara inanılmasada eninde sonunda allah-ü teala edilen dualara karşılık veriyor ama bizler sabredemediğimiz için hemen isyan ediyoruz...dua edip birazda sabretsek herşey yerli yerinde olacak ama edemiyoruz.. Allah bizleri isyan eden kullarından eylemesin....

Sayfayı Paylaş