Dulkadiroğulları

Konu 'Tarih - İnkılap Tarihi (Soru-Cevap-Konu Anlatım)' bölümünde DWL tarafından paylaşıldı.

 1. DWL

  DWL Üye

  Katılım:
  27 Ekim 2007
  Mesajlar:
  339
  Beğenileri:
  14
  Ödül Puanları:
  16

  DULKADIROGULLARI BEYLIGI


  14. yüzyilin ilk yarisinda Maras ve Elbistan civarinda kurulup, iki yüz yila yakin hüküm sürmüs bir Türkmen beyligidir. Oguzlarin Bozok kolundandir.

  Dulkadirogullari’nin ilk reisi Zeyneddin Karaca Bey Elbistan’a sahip olmus ve Memluk Sultanindan naiplik mensuru alarak Dulkadirli Emirligini kurmustur(1337). Karacabey 1353’ de Kahire de öldürülünce yerine oglu Halil Bey Memluklular tarafindan Elbistan valiligine atandi. Halil Bey derhal beyligin hudutlarini genisletmeye çalisti vebasarili oldu. Ancak Memluklular, daha sonra kendileriyle mücadeleye girisen Halil Beyi ortadan kaldirdilar(1386).

  Halil Beyin yerine kardesi Süli Bey geçti. Süli Bey de Memluklularla mücadeleler sonucunda bir suikast ile öldürüldü(1397).

  Dulkadirli Beyliginde bas gösteren beylik mücadelesini Halil Beyin oglu Mehmet Bey kazandi. Mehmet Bey Memluklular ile iyi geçinmeye çalisti. Timur’un Dulkadirli topraklarini tahribi üzerine Timur’ a itaate mecbur oldu. Timur’ un Anadolu’dan ayrilmasindan sonra Memluklular ile savasan Mehmet Bey hizmetlerine karsilik Kayseri’ yi aldi. Osmanlilari Memluklulara karsi kendisine destek saglayan Mehmet Bey hükümdarligini ölümüne kadar (1442) sürdürdü.

  Mehmet Beyin yerine oglu Süleyman Bey geçti. Süleyman Bey Memluklularla ve Osmanlilarla dostça iliskiler kurdu. Süleyman Beyin ölümünden sonra yerine oglu Melik Arslan Bey geçti. Melik Arslan kardesi Sah Budak’in bir fedaisi tarafindan Kahire’de öldürüldü(1465). Memluklular Dulkadir Beyliginin basina Sah Budak’i getirdiler. Fakat Osmanli Devleti bunu tanimadi. Sah Budak’in kardesi Sehsuvar Bey Dulkadir Beyi tayin etti. Ancak Sehsuvar Bey Memluklularla mücadelesinde yenik düstü ve Kahire’ye götürülerek idam edildi(1472).

  Memluklular Dulkadirli Beyliginin basina yeniden Sah Budak’i getirdiler. Osmanlilar da Bozkurt Beyi, Dulkadirli Beyi olarak tayin ettiler. Bozkurt Bey, kardesi Sah Budak’i bertaraf etmeyi basardi. Böylece beyligini kuvvetlendirdi ve Memluklular ile Osmanlilar arsinda dengeli bir siyaset takip etti. Diyarbakir’i Akkoyunlular’dan almayi basardi.

  Sultan ikinci Beyazit zamaninda Osmanli Memluk iliskileri bozulmustu. Güney ve Güneydogu Anadolu bu iki devletin savasina sahne oluyordu. Memluklularin kiskirttigi Bozkurt Bey, Osmanlilara karsi cephe aldi. Yavuz Sultan Selim’in Sinan Pasa kumandasinda gönderdigi Osmanli ordusu Bozkurt Beyi yenilgiye ugratti. Teslim olan Dulkadir Beyi idam edildi(1515).

  Dulkadirogullari Beyligi böylece Memluk nüfusundan çikip Osmanliya geçti. Osmanli Devleti Dulkadirogullari beyligini 1521’de dogrudan kendine bagladi.

Sayfayı Paylaş