dünyadaki son teknolojik gelişmeler

Konu 'Teknoloji ve Tasarım' bölümünde kartal47 tarafından paylaşıldı.

 1. kartal47

  kartal47 Üye

  Katılım:
  31 Mart 2009
  Mesajlar:
  274
  Beğenileri:
  33
  Ödül Puanları:
  0

  dünyadaki son teknolojik gelişmeler resimde olur yazıda olur ama en önemlisi yazı lütfen çok acillll.
 2. ~Dryad

  ~Dryad Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  25 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.197
  Beğenileri:
  512
  Ödül Puanları:
  36
  Havadaki su buharından içme suyu üretimi.

  ABD'de üretilen, havadaki su buharını işleyerek içme suyuna çeviren cihazın Türkiye'de de satışına başlandı.


  Cihaz bir buzdolabı kadar elektrik harcayarak günde 32 litreye kadar su üretebiliyor. Sistem şehir şebeke suyuna bağlanarak günlük 180 litreye kadar suyu da arıtabiliyor.

  ABD'de kökenli HENDRX Şirketinin Türkiye Distribütörü Sanova Teknoloji firmasının Dış İlişkiler Müdürü Mustafa İrdiren, cihazın ABD'de üretildiğini belirterek, Türkiye'deki satışına ise bir ay önce başladıklarını bildirdi.

  Cihazın yüzde 35 nemin üzerinde performansla çalıştığını anlatan İrdiren, “Türkiye'nin nem dağılımına bakıldığında özellikle kıyı şeritleri, Marmara, Kıyı Ege, Akdeniz, Karadeniz ve İç Anadolu bölgelerinin özellikleri nedeniyle cihaz çok yüksek performansla çalışıyor. Doğa ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde ise zaman zaman performans düşüklüğü yaşanabiliyor” dedi.
  Cihazın bir buzdolabı kadar elektrik enerjisi harcadığını söyleyen İrdiren, filtre ve bakımının da 6 ay ile 2 yıl arasında değişen maliyetleri bulunduğunu ifade etti.

  Cihazın şehir şebeke suyuna bağlanabilme özelliğini de anlatan İrdiren, günlük 180 litre suyu arıtabildiğini, diğer yandan da havayı temizleme, sıcak ve soğuk su fonksiyonlarının bulunduğunu dile getirdi.
  Cihazın fiyatının 2 bin 600 YTL olduğunu belirten İrdiren, Türkiye'de 50'ye yakın bayilikte satış yapıldığını aktardı.
  kartal47 bunu beğendi.
 3. ~Dryad

  ~Dryad Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  25 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.197
  Beğenileri:
  512
  Ödül Puanları:
  36
  En büyük denklemi Türk mühendisler çözdü!

  Türk bilim adamları, İngiltere'den ödünç aldıkları bilgisayar sistemi ile en büyük integral problemini çözmeyi başardı. 40 milyon bilinmeyenli denklemin çözülmesinin sağlık ve savunma sanayiine katkı yapacağı belirtiliyor. Cep telefonlarının sağlığa etkisi de bu sayede tespit edilebilecek.
  Yabancı meslektaşlarına kıyasla kısıtlı imkânlarla çalışan Türk bilim adamları, uluslararası bir başarıya imza attı. Bilkent Üniversitesi Bilişimsel Elektromanyetik Araştırma Merkezi (BiLCEM), tarihteki en büyük integral problemini çözerek dünya rekoru kırdı. Proje lideri Prof. Dr. Levent Gürel ve ekibi, yazılımını ve donanımını kendilerinin hazırladığı paralel bilgisayar sistemi ile 40 milyon bilinmeyenli bir denklemi çözdü. Bu sayede çok üst düzey modellemeler yapmanın mümkün olacağı ve simülasyon sistemi ile özellikle savunma ve sağlık sektörlerinde büyük aşama kaydedileceği belirtiliyor. Projenin amaçlarından biri ise cep telefonlarının insan sağlığı üzerindeki etkilerini tespit etmek. Daha önce ABD'nin Illinois Üniversitesi'nde görevli bilim adamları en çok 22 milyon bilinmeyenli denkleme ulaşabilmişti. Rekor, alanında dünyanın en önemli kuruluşu Elektrik-Elektronik Mühendisleri Enstitüsü'nce haziran ayında bilim dünyasına duyurulacak. Başarının ilginç bir de öyküsü var: Yüksek kapasiteli bilgisayarlara ulaşma imkânı olmayan ekip, kendi ürettikleri yazılımlar ile bir paralelleme metodu oluşturdu ve INTEL firması ile temasa geçti. İngiltere'deki sistemini ödünç veren firma, çalışanlarının tatilde olduğu bir hafta sisteme Ankara'dan erişim sağladı. Hafta boyu süren aralıksız çalışma, rekoru da beraberinde getirdi.

  SiyahGÜl ve kartal47 bunu beğendi.
 4. ~Dryad

  ~Dryad Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  25 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.197
  Beğenileri:
  512
  Ödül Puanları:
  36
  Eletronik Kağıt Geliyor!

  Seiko-Epson, ‘elektronik kağıt’ olarak adlandırılan katlanabilir esnek görüntü teknolojilerinin 2010’dan önce ticarileşeceğini savunuyor. Bunlar arasında, duvara yapıştırılan ve sonda soyularak çıkarılan esnek televizyon ekranı da bulunuyor. Seiko-Epson ArGe direktörü Tatsuya Shimoda, elektronik kağıdın gelecekte dergi ve magazinlerde kullanılacağını öne sürdü. Seiko-Epson kendi geliştirdiği elektronik kağıdı 5 yıl içinde piyasaya sürmeyi planlıyor  Pentagon Robot Asker yaptı

  Foster Miller adlı teknoloji şirketi, Irak’ta görev yapabilecek yeni bir robot-asker modeli geliştirdiğini açıkladı. Robot-asker Talon, her türlü zeminde yol alabiliyor Xerox'un, Fransa Grenoble'daki AR-GE merkezinde bilimadamları, kameralı cep telefonlarının aynı zamanda taşınabilir bir doküman tarayıcı olarak da çalışmasını sağlayacak yeni bir teknoloji geliştirdiler.

  Microsoft 64 Bit.için RC1 yayınladı
  Microsoft, Windows XP ve Windows Server 2003’e 64 bit desteği için Release Candidate 1 hazır. 64-bit desteği Mart ortasında çıkacak. NTVMSNBC-Teknoloji Servisi’ne konuşan Microsoft Sunucu Ürün Müdürü Tolga Keser, 64 bit için ikinci Release Candidate RC2’nin Şubat başında, ürünün ise Mart ayı içinde çıkarılacağını ifade etti.

  Toshiba Hd Dvd'ye Geçiyor
  Toshiba ve Memory tech, mevcut ve yeni kuşak DVD standartlarına uygun çift yüzlü yeni bir DVD çıkardı. Çift yüzlü diskin, yeni kuşak HD DVD standartına geçişi kolaylaştıracağı belirtiliyor. Japon elektronik devi Toshiba’nın yeni çift yüzlü DVD’si hem mevcut makinelerde hem de gelecek yıl çıkacak HD DVD makinelerinde çalabilecek. Böylece kullanıcılar yeni bir DVD çalar almak mecburiyetinde kalmayacaklar.
  kartal47 bunu beğendi.
 5. ~Dryad

  ~Dryad Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  25 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.197
  Beğenileri:
  512
  Ödül Puanları:
  36
  8 milyon yaşındaki mikropları dirilttiler.

  Bilimadamları, Güney Kutbu'nda buz tabakaları arasında sıkışıp kalmış 8 milyon yıllık mikropları laboratuvarda diriltti.
  Araştırmacılar, Antarktika'nın döküntülerle kaplı buzullarından aldıkları ve 100 bin ile 8 milyon yıllık 5 buz örneğini laboratuvar ortamında ısıtıp, besledi ve mikropların yeniden faal hale gelmesini sağladı.
  Daha genç mikroorganizmaların yaşlı olanlardan daha hızlı büyüdüklerini tespit eden bilimadamları, araştırmalarının bulgularını Amerikan Ulusal Bilimler Akademisi'nin dergisinde yayımladı.
  Buzda donmuş eski virüs ve mikropların iklim değişikliğinin buzulları eritmesiyle okyanuslara genetik materyal olarak karışabileceğini ortaya koyan araştırmayı yürüten uzmanlar, sürecin milyarlarca yıl alacak bir süreç olacağını ve insan yaşamını olumsuz etkilemeyeceğini düşündüklerini belirtiyor.
  ABD'nin New Jersey Rutgers ile Boston üniversiteleri tarafından ortaklaşa yürütülen araştırmada, bilimadamları, Antarktika'nın Beaconve Mullins vadilerindeki buzulun yüzeyinden 3-5 metre aşağıdan aldıkları buz örneklerindeki bakterileri canlandırırken, 100 bin yıllık buzdan alınan kültürlerin, her yedi günde boyutlarını iki katına çıkardıklarını, 8 milyon yıllık buzdan alınanlarınsa daha yavaş, 30-70 günde bu boyuta ulaştıklarını belirledi.
  NASA cumartesi fırlattığı Phoenix uzay aracı da dokuz aylık yolculuğundan sonra, Dünya'daki araştırmaya benzer şekilde, Mars'ın kuzey kutup bölgesindeki donmuş toprak ve buz katmanları arasından numune toplayacak ve yüzeyi analiz edecek.
  kartal47 bunu beğendi.
 6. ~Dryad

  ~Dryad Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  25 Eylül 2008
  Mesajlar:
  1.197
  Beğenileri:
  512
  Ödül Puanları:
  36
  Uzayda ikinci bir dünya!

  Heyecanlandıran keşif. Uzayda yeni bir 'oluşum' tespit edildi.

  Amerikalı astronomlar, uzayın derinliklerinde yeni bir "Dünya" oluşumunu tespit ettiklerini duyurdular.

  Dünyadan 424 ışık yılı uzaklıktaki "HD 113766" kodlu yıldızın yörüngesinde, dünyanın oluşumuna benzer şekilde yoğunlaşmaya başlayan bir toz yoğunluğu keşfedildi.

  Amerikan Uzay Dairesi'ne (NASA) ait Spitzer Uzay Teleskobuyla keşfedilen oluşumun, "ergenlik çağını yaşayan" bir gezegen olduğu sanılıyor. Astronomlar, halka şeklindeki toz bulutunun, Mars büyüklüğünde bir gezegene dönüşecek kadar materyale sahip olduğunu kaydediyorlar.

  Bilim adamları 10 milyon yaşında olduğunu tahmin ettikleri oluşumun, kayaların oluşmasına imkân verecek olgunlukta olduğunu ifade ediyorlar. Henüz adı konulmayan oluşumun içerdiği materyaller, yerküre benzeri bir gezegene dönüşmesine yol açacak yapıda.

  "Gezegen avcısı" olarak nitelendirilen bilim adamı grubu, bugüne kadar Güneş sistemi dışında 250'den fazla gezegen keşfetti. Yeni oluşumla ilgili tespit edilen detaylar, Astrophysical Journal dergisinin gelecek sayısında yayınlanacak.
  kartal47 bunu beğendi.
 7. kartal47

  kartal47 Üye

  Katılım:
  31 Mart 2009
  Mesajlar:
  274
  Beğenileri:
  33
  Ödül Puanları:
  0
  çok teşekkürler canım ya sağol çok yardımcı oldun

Sayfayı Paylaş