Dünyanın Eksen Eksikiği Ve Eksen Eğikliğinin Sonuçları

Konu 'Coğrafya Ders Notları' bölümünde `☆мiśśiśєℓℓά☆` tarafından paylaşıldı.

 1. `☆мiśśiśєℓℓά☆`

  `☆мiśśiśєℓℓά☆` Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  12 Eylül 2008
  Mesajlar:
  826
  Beğenileri:
  489
  Ödül Puanları:
  16

  Dünyanın elips şeklindeki yörüngesinden geçen düzleme Ekliptik (yörünge) düzlemi, Ekvatordan geçen düzleme ise Ekvator düzlemi denir.  Bu iki düzlem birbiriyle çakışmaz. Çünkü, Dünyanın ekseni ekliptik düzleme tam dik değildir. Başka bir ifadeyle, Dünya ekseni ile ekliptik düzlemi arasında 66° 33', Ekvator düzlemi ile ekliptik düzlemi arasında 23° 27' lık bir açı vardır.  Dünyanın Güneş etrafındaki hareketinin sonuçlarında sayılanların asıl nedeni, Dünyanın ekseninin eğik olmasıdır. Buradan, Dünyanın Güneş çevresinde dönüşünün sonuçları, eksen eğikliği ile birlikte ortaya çıkar sonucunu çıkarabiliriz.

  Dünya ekseninin 23°27' eğik oluşunun sonuçları şunlardır:  Güneş ışınlarının yeryüzüne düşme açısı yıl boyunca değişir.  Güneşin doğuş ve batış saatleri ile yerleri değişir.  Aydınlanma çemberinin sınırı mevsimlere göre değişir.  Mevsimlerin oluşumuna neden olur.  21 Aralıkta Güney Yarım Kürenin, 21 Haziranda ise, Kuzey Yarım Kürenin Güneşe daha dönük olmasına neden olur.  Gece ile gündüz süreleri arasındaki farkın, Ekvatordan kutuplara gidildikçe artmasına neden olur.  Yıl içinde cisimlerin gölge uzunlukları değişir.  Dönencelerin ve kutup dairelerinin sınırlarını belirleyerek, matematik iklim kuşaklarının oluşumuna neden olur.  Matematik İklim Kuşaklarının Oluşmasının Temel sebebi Eksen eğikliğidir...

  EKSEN EĞİKLİĞİ OLMASAYDI  (Ekvator düzlemi ile ekliptik üst üste çakışsaydı veya yer ekseni ekliptiği dik olarak kesseydi)  Dönenceler ve kutup daireleri oluşmazdı.  Güneş ışınları sadece Ekvatora dik gelirdi.  Mevsim değişmesi olmazdı. Sürekli aynı mevsim hüküm sürerdi.  Aydınlanma dairesi sürekli kutup noktalarına teğet geçerdi.  Gece gündüz süreleri birbirine eşit olurdu.  Güneşin doğuş-batış konumu ve saati değişmezdi.  Kısacası; sürekli ekinoks durumu yaşanırdı.

  EKSEN EĞİKLİĞİ 20°OLSAYDI  Güneş ışınlarının dik geldiği alan daralırdı.  Güneş ışınlarının düşme açısında değişim (bilgi yelpazesi) azalacağından,Ekvatoral bölgenin sıcaklık ortalaması artardı.  Kutup kuşağı ve tropikal kuşağın alanları daralırken , ılıman kuşak genişlerdi.  Yurdumuzda yazlar daha serin, kışlar daha ılık olurdu.  Kutup noktalarının sıcaklığı azalırdı.  NOT  Eksen eğikliği kaç derece ise Kutup noktalarına güneş ışınları en fazla o açıyla düşer.  Aydınlanma çizgisi daha az yer değiştireceğinden gece ile gündüz arasındaki fark azalırdı.

  NOT  Eksen eğikliği küçüldükçe gece ile gündüz arasındaki fark azalır. Eksen eğikliği büyüdüğünde ise fark artar.
  ya(m)aNga ve Özel Üye Esra bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş