durum bu ..

Konu 'Denizcilik' bölümünde bilgecan tarafından paylaşıldı.

1. bilgecan

bilgecan Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0

Arkadaşlar ben düz lise girişli ama bu yıl anadolu lisesi olmuş kıdemli 11. sınıf sözel öğrencisiyim.gemi kaptanı olmak hayatımdaki tek hayalim diyebilirim.istiyorum uzak yol veya yakın yol önemli değil.ama bana bir yol gösterin bilen arkadaşlardan yardım bekliyorum.şimdiden teşekkür ederim
  2. samed yüce

samed yüce Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    9
    Arkadaşım öncelikle ben de gemi kaptanı olmak istiyorum.Ben bu konuları çok araştırdığımdan sana biraz bilgi verebilirim.Öncelikle sözel öğrencisi olman bu durum için sakıncalı olabilir keza gemi kaptanı MF4 puan türü yani fen bilimleri puan türünden öğrenci almaktadır.Fakat bu durum seni engellemeyebilir.Şöyle ki eğer sayısal derslere de çalışıp LYS-2 (fen bilimleri) sınavına da girip yeterli puanı alırsan üniversiteye gidebilirsin.Üniversitede gemi kaptanlığı bölümünün adı Deniz ulaştırma işletme mühendisliği olarak geçer.Bu bölüm İTÜ,dokuz eylül,KTÜ gibi devlet üniversiteleri veya bazı özel üniversiteler aracılığıyla okunabilir.Bu bölüm disiplinli bir bölüm olup okulda aynı askeri okulmuş gibi rütbeli eğitim verilir.Ayrıca İngilizce de çok önemlidir zira bir kaptanın uluslararası sularda İngilizce bilmeme gibi bir lüxü yoktur.Okulu bitirdikten sonra özel şirketlerde ticari gemilerde gemi vardiya zabiti olarak çalışmaya başlarsın ve her 3 yılda bir rütbe atlayarak 4. kaptan, 3. kaptan,2. ve 1. kaptan olarak çalışırsın.fakat rütbe atlamak o kadar kolay olmayıp sedece yıla göre de değildir.Gemi adamları sınavı diye bir sınav var onda da başarılı olman gerekir.Ayrıca mülakaat da vardır.Eğer 1. kaptan olabilirsen yaklaşık 12 ila 15 bin maaşın olur.Fakat bu meslekte ne kadar maaş alsanda ömrün denizlerde geçer bu yüzden soğuğa dayanıklı bir vücudun gemi sallantısına alışkın bir bünyenin olması gerekir.Aldığın maaşı harcayamayabilirsin 6 ay süren yolculuklar vardır bu süre zarfında aileni eşini dostunu göremezsin.Büyük özlem duyup çocuğunun resmine bakmakla yetinmek mecburiyetine düşebilirsin.Bu yüzden bu mesleği herkes yapamaz.Büyük sabır ve cesaret ister.Ben şahsen bunları göze aldım.Sen de iyice düşün bunları göze alabilir misin?Ben denizlerin adamıyım gemi aşığı bir insanım diyorsan git zaten puanı da çok yüksek değil ama deniz beni tutuyor ben ailemden sevdiğim insanlardan ayrılamam diyorsan sen bilirsin kardeşim iyi düşün derim ben.
    Murat AKSOY bunu beğendi.
  3. Uğur Yüksel

Uğur Yüksel Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    9
    Şuanda Denizcilik Lisesinde 11.sınıfım azda olsa bilgi veriyim.Öncelikle 2 yıllık üniversite okursan Vardiya Zabiti(3.Kaptan) olarak mezun olusun ve bu sana ehliyetini aldığında yakın yol ehliyeti(Akdeniz,Karadeniz ve Ege) kapsayan bir ehliyettir eğer 2 yıllık mezunu olursan Kaptan rütbesinin üzerine çıkamazsın.Ama 4 yıllık fakülte bitirirsen Uzakyol Vardiya Zabiti(Uzakyol 3.Kaptan) olarak mezun olursun ve üniversitede iken 3.sınıfta seni 1 yıl sürecek bir staja gönderirler bu staj açık deniz stajıdır.Bu stajı yapmadan gemi adamı olamazsın.Uzakyol ehliyeti sana tüm sularda görev yapmana izin verir.Birde diğer arkadaşımız maaş konusunu birazcık abartmış maaşlar çalıştığın gemiye göre artar.Sabit degildir hiç bir zaman.O senin şirketle yapıcağın sözleşmede fiyat geçer.Şunuda söyliyim en yüksek maaşı Kimyasal gemilerde alabilirsin.Başka bir sorun varsa sorabilirsin yardımcı olmaya çalışırım
    Murat AKSOY bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş