...düşün...kimse elini uzatmadı:( (benim yazım)

Konu 'Sizin Yazınız' bölümünde Moderatör Gül tarafından paylaşıldı.

1. Moderatör Gül

Moderatör Gül Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    973
    Ödül Puanları:
    0

(arkadaşlar bizim mahallede umut adında bir sokak çocugu vardı.kimsesi yoktu.biraz yabaniydi ama onu seven bir kaç insan vardı.onlardan biri ise bendim.şimdi sevebilecegimiz bir umudumuz yok.:( onun için bir yazı yazdım.sizinle paylaşmak istedim:( )

düşün;
    yagmurlu bir kış sabahı minicik ayaklarıyla ıslak kaldırımlarda yürüyen,bir elini cebine sokup ısıtmaya çalışırken,diger eliyle kanlı gözyaşlarını silmeye çalışan bir çocuk düşün.
    sokakta her göz ona acırmışcasına bakmakla yetiniyor.kimi yardım etsek mi acaba derken kimi aman canım bizene diyor.kimse elini uzatmıyor.
    şimdi lokantalar çarşısında.asım amca köfteci dükkanın pencerisinden kafasını uzatıp bana bir porsiyon daha diyor tezgahtaki ustaya.yanda ekmek fırını...daha yeni çıkmış dumanı üstündeki ekmekler.iki dükkan arasında duruyor küçük beden.bir fırıncı bakıyor yorgun bedene bir asım amca...ama bakmakla kalıyor bu anlamsız gözler sadece..yine kimse elini uzatmıyor.
    şimdi otobüs duragında...olurda birinin vicdanı seslenir insanın kendisine diye bekliyor çaresizce.iş yemegine yetişmek için alel acele koşuyor levent bey.farkında olmadan bu küçük ve yorgun bedene çarpıyor.taşıyamıyor zaten bedenini.oldugu yere yıgılıp kalıyor.elini bile uzatmıyor yüregi kabuk baglamış adam.pardon diyerek geçiştiriyor sadece ve yoluna devam ediyor.yavaşca dogruluyor küçük çocuk ve yoluna devam ediyor.yine kimse elini uzatmıyor..
    şimdi gecenin en en sesli yerinde..iskele kenarında..denizin serin suları kayaları dövüyor çıglık atarak.elif teyze minik torunu aslıyla denizin sahibi martılara simitlerinden birer parça koparıp denize atıyor.minik beden yorgun gözlerde onları izliyor.hafiften gözü çarpıyor elif teyzenin kendini izleyen gözlere.bir kaç saniye baktıktan sonra başını tekrra martılara çeviriyor.yine kimse elini uzatmıyor.
    saat 9..gece yarısına 3 saat var.minik yorgun beden şimdi sadece üstü kapalı karanlık yuvasında.uykuya dalamadan oldugu yere yıgılıp kalıyor çocuk.bilmiyorduki bu son uykusu.
    şimdi ondan geriye kalan önü yırtık siyah bir pantolan farelerin yemekte oldugu bir kaç parça ekmek kırıntısı ve birde kirli dünyaya bıraktıgı GÜZEL BAKIŞLARI.bu derin uykuya yatmasının nedeni ise tam 13 YILDIR KİMSE ELİNİ UZATMADI

sanırım asım amca köftesinden bir parça verse açlıktan ölecekti
    levent bey elini uzatıp kaldırsa işinden olacaktı
    elif teyze martıları düşündügü kadar onu da düşünseydi martılar ölecekti.

aslında biri elini uzatsa neler neler kazanacıktı.işte onlar bunu görmeyecek kadar gönül gözleri kör

sen rahat uyu umut.bizler senin gibi umutları o topraga bu şekilde göndermeyecegiz:(
  2. masum_gulus

masum_gulus Üye

Beğenileri:
    388
    Ödül Puanları:
    0
    Çok güzelmiş :(
  3. Moderatör Gül

Beğenileri:
    973
    Ödül Puanları:
    0
    okudugun için teşekkür ederim esram :(
  4. ∂iαвiαη~lρ

∂iαвiαη~lρ Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    726
    Ödül Puanları:
    113
    canım çok güzel olmuş.. Hüzünlü bir yazı
    yalnız son cümlene katılmıyorum
    o dediğin bence hiçbir zaman olmayacak....:(
  5. Moderatör Gül

Beğenileri:
    973
    Ödül Puanları:
    0
    en azından deneriz be canım.onlar bunu bile yapmıyor.hiç olmassa umudum var.BELKİ :(
  6. Yasemen*

Yasemen* Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    826
    Ödül Puanları:
    0
    Hayat çok acımasız... Hiç de adil değil...

Kimisi marka beğenmeyip giymezken, sokakta yıllardır yırtık pırtık şeylerle dolaşanlar olduğunu unutuyorlar...

En güzel yemekleri önlerinden iterken, onun için hayatından olanları akıllarına bile getirmiyorlar...

Sokakta da olsa, evde de yaşasa çocuk aynı çocuk..Hepsinin yüreği bir oyuncağı, bir anneği, bir çikolatayı istiyor...

Kıyafette değer verenlerin, dönüp içe bakması gerekiyor...

Teşekkürler Ayşegül...Bu ülkede bize ne diyen bu kadar- ne denir biliyorum ama yazamıyorum- insan varken... O çocuklar uzatılmayan ellerin arasında boğulup gidiyor...

Birileri artık gözünü açsın..Elini uzatsın...
    Moderatör Gül bunu beğendi.
  7. Moderatör Gül

Beğenileri:
    973
    Ödül Puanları:
    0
    teşekkür melegim :(
    çok dogru...mesela afrikadı çocuklar ile bizleri kıyasladıgımız zaman ASLINDA BİZİM İSYAN ETMEYE BİLE HAKKIMIZ YOK.bizler okul bitsekte kurtulsak derken onlar orda yere yazı yazarak okumaya çalışıyorlar.annelerimiz herşeye karşıyor diye çogumuz hergün kavga ediyoruz.onların annesi babası bile yok.hiç bir şey beyenmiyoruz artık.onların seçme şansı yok:(
    allah yardımcısı olsun demekle olmuyor işte.birimizin elini uzatması lazım:/
  8. Yasemen*

Beğenileri:
    826
    Ödül Puanları:
    0
    İnan eline uzatmatınca elinin kirleneceğini düşünen insanlar var biliyor musun?
    Kendisi sabah çeşit çeşit şey verken,çöp karıştırıp iki parça artık şey bulunca havalara uçan kişiler var...

Eline verdiği iki kuruşu birşey sananlar var...

Verdiğin para onun karnını doyurur... Eğer başını okşasan duyguları harap olan o çocuk toplanır...

Onlara kimse şans tanımadı...

KOrkuyor orda burda yatarken... Soğukta titreyen elleri...Bir süre sonra sakındığınız çocuklarınız bulaşmasın diye koruduğunuz şeyleri tutuyor...

SEvgiye aç yürekleri çalıp çıpmaya başlıyor..Arkasında beddua ediyorsunuz...

Sonra ne oluyor? toplum canavarları adları...

Kim yapıyor onları böyle..Siz...Sizin uzatınca kirlenir dediğiniz eller... Yapmayın bırakınız eliniz kirlensin kirlenen yüreğinizin olmasından iyi...

Sonuna kadar da gördüğpüm her çocukla konuşuyorum..Muhabbet kuruyorum... Yapmayada devam edeceğim..Onlar korkularla değil sevgi dolu kelimelerle daha mutlular...
    Moderatör Gül bunu beğendi.
  9. Moderatör Gül

Beğenileri:
    973
    Ödül Puanları:
    0
    ben umutla haftada iki defa oturup konuşurdum.vakit buldugum zamanlarda da yanına ugrardım.hiç elim boş gitmedim yanıma.çogu arkadaşlarım ne igrençsin nasıl yaklaşıyon derdi:(
    onlar bu sözleri söylerken benim onlardan uzaklaştıgımı anlamadı bile:( onlar gibiler yüzünden gelmişti o hale umut.bunun farkında bile olmadan sadece küçümsediler acıdılar umuda:(
    YAZIK ÇOK YAZIK.
    UMUT SEVGİSİZ HEP YARIM.ÇEVRESİNDE NE KADAR İNSAN OLURSA OLSUN SEVGİ YOKSA O HEP YANLIZ :(
  10. Yasemen*

Beğenileri:
    826
    Ödül Puanları:
    0
    İçlerindeki fırtınayı kimse bilmiyor ki tatlım... Kirliymiş, senin gibi suya, sabuna, parfüme paramı veriyor... Milyarlar dökmüyor..Nerde yaşıyor biliyor musun? Bir kartonun üstünde bir bankta... Nerden alsın yeni pantolonu, babasının parasıyla gidip alışveriş etmiyor ki? Babasının yerini bile bilmiyor... Niye çöp karıştıryor? Sizin beğenmeyip de attığınız şeylerden bir şey bulur muyum diye..Ne kadar iğren değil mi? Tavrınız çok iğrenç evet...

Kalpsiz insan-insan mı demliyim- topluluğu... Kimse üstüne alınmasın... Bu konu da ciddi anlamda hassatım...İyi ki böyle bir yazı yazmışın hayatım..Çok çok teşekür ediyorum sana...

Bilinçli olduğun için, Umuta ve umut gibilere el uzattığın için...

Sayfayı Paylaş