Duygusal Yoksunluk Şeması

Konu 'Psikolojik Destek' bölümünde Moderatör Gül tarafından paylaşıldı.

 1. Moderatör Gül

  Moderatör Gül Özel Üye Özel Üye

  Katılım:
  3 Kasım 2009
  Mesajlar:
  2.216
  Beğenileri:
  973
  Ödül Puanları:
  0

  Duygusal Yoksunluk Şeması;

  Bu şemaya sahip kişiler doğal duygusal ihtiyaçlarının diğerleri tarafından yeterli olarak karşılanmayacağına inanırlar. Yoksun kalınacağına inanılan ihtiyaçlara örnekler: ilgiduygusallıksıcaklıkarkadaşlıkanlaşılmakdi nlenilmekkendini ifade etmekduygu paylaşımıbaşkalarının desteğiyönlendirmesi veya rehberliği.
  Karakteristik Duygusal Yoksunluk Davranışları;
  Duygusal gereksinimlerin karşılanmayacağı beklentisikişiyi algıda hazırlık durumuna sokar. İlişkilerdeki en ufak ilgisizlik belirtileribaşa gelmiş bir felaket olarak algılanır. Duygusal yoksunluk şemamız tetiklendiğindeyani Duygusal Yoksunluk Şema Yaşantısına girdiğimizdeçevremizdeki kişilerin bencilce davrandığınıbize ilgi göstermeyeceklerini bekleriz. İlgisizlik kavramını iyi ölçemeyiz. Ya vardırya da yoktur. Öğrenmemiz gereken şey ise ilgisizliğin gri tonları olduğudur; yaniinsanlar bazen bizden başka bir şeye ilgi göstermek zorunda kaldıklarında bize yeterli ilgi göstermeyebilirler. Bu bizim artık ilgi görmeyeceğimiz ya da karşımızdaki kişinin bize bir daha ilgi göstermeyeceği anl***** gelmez.
  Duygusal Yoksunluk şemasına sahip olmanınkişinin zeka seviyesi ile ilgisi yoktur. Kişisağlıklı bir ruh durumu içindeyken bu durumu gerçekçi değerlendirebilir ancak şema yaşantısı açıldığında bir çocuk gibi düşünmeye başlarız. Daha da önemlisibir çocuk gibi hissetmeye başlarız. Çocukların duyguları çok kuvvetlidir ve akıl ile duyguları dizginlemek gibi bir becerileri yoktur. Şema yaşantısıbiraz çocuklaşmak gibidir. Dolayısı ile şema yaşantısı sırasında kendimize bir çocuğa yaklaşır gibi sevecen ve anlayışlı olmamız gerekir. Bu durumlarda kendimize kırıldığımız noktayı sormamız gerekir. O sırada hangi ihtiyacımız karşılanmamıştır? Daha da önemlisi gereksinimi karşılanmayan bu çocuk ne yapmayı planlamaktadır?
  Özel Dikkat ! Duygusal Yoksunluk’ta Şema Kimyası;
  Bu şemaya sahip isenizdikkat etmeniz gereken konulardan birisi “Şema Kimyası”dır. Genellikle şemalar kişiye kendilerini yaşatacak eşler veya arkadaşlar seçmelerine neden olurlar. Duygusal yoksunlukta bu tip eş veya arkadaşlar genellikle bencilsevgi vermeyi ve paylaşmayı bilmeyenuzaksoğuk insanlardır. Bu sayede kişinin duygusal gereksinimlerinin karşılanmadığı ve karşılanamayacağı ortamlar yaratılmış olur. Bu nedenle sizinle gerçekten ilgilenen insanlar seçmeye çalışın. Ancak ne yazık kiilk başta bu tür kişiler size pek çekici gelmez veya diğer uzaksoğuk ve ilgi gösteremeyen kişiler daha kimya yaratıcı gelir. Bu nedenle kimyası yüksek olmasa da duygusal olarak verici insanlarla ilişkilerinizi sürdürün.
  Duygusal Yoksunluk’un Kökenleri;
  1. Anne soğuk ve duygulanımlarını gösteremeyen biridir. Çocuğa yeterince sarılıpfiziksel şefkat göstermemiştir.
  2. Çocukdaha önemli veya değerli başka biri nedeni ile sevildiğini ve değer verildiğini hissedememiştir.
  3. Anne çocuğa yeterli zaman ve dikkat ayırmamıştır.
  4. Anne çocuğun ihtiyaçlarını iyi anlamamıştır. Çocuğun dünyasını anlamakta güçlüğü vardır. Çocuğu ile gerçekten iletişime girememiştir.
  5. Anne çocuğu avutmamıştır. Bu nedenle çocuk da kendisinin acısını dindirmeyi veya diğer insanların kendisini avutmasını kabul etmeyi öğrenememiştir.
  6. Ebeveynler çocuğa uygun rehberlik yapamamıştır veya kendine bir yön bulmasını sağlayacak desteği vermemiştir. Çocuğun güvenebileceği sağlam bir dayanak olmamıştır.
  Duygusal Yoksunluk’un İlişkinize Yansıması;
  a) Eşinize neye ihtiyacınız olduğunu anlatmazsınız ve ihtiyaçlarınız karşılanmayınca da hayal kırıklığına uğrarsınız.
  b) Ne hissettiğinizi eşinize anlatmazsınız ve anlaşılmadığınızda hayal kırıklığına uğrarsınız.
  c) Kendinizeeşinizin sizi koruyacağı veya yönlendireceği kadar bile “incinebilir” olma izni vermezsiniz.
  d) Kendinizi yoksun hissedersinizama bunu dile getirmezsiniz. Küskünlüğe sığınırsınız.
  e) Kızgın ve ısrarcı davranışlarınız olur.
  f) Size yeterince ilgi göstermediği için eşinizi suçlarsınız.
  g) Uzaklaşırulaşılmaz olursunuz.

  -Alıntıdır...

Sayfayı Paylaş