Düzenli bir çalışma programım yok :/

Konu 'Psikolojik Danışma - Rehberlik' bölümünde İlovves tarafından paylaşıldı.

1. İlovves

İlovves Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

Merhaba arkadaşlar aranıza yen katıldım ve size danışmak istdiğim bir sorunum var :( Ygs-Lys sınavlarına hazırlanıyorum hem TM hem TS bölümnden gireceğim.. Çalışırken ya sürekli mat1 ya sürekli mat2 çalışıyorum ikisini aynıanda götüremiyorum ve sayısal çalıştığımd uzun süre sözel derslerimi ihmal ediyorum yada tam tersi sözel çalışmaya başlayınca sayısal deslerdeki netlerim düşüyor :( sizce nasıl bir yöntem uygulamalıyım ??
  2. melihtumer96

melihtumer96 Üye

Beğenileri:
    78
    Ödül Puanları:
    29
    Mat-1 ve mat-2 beraber yürümez.Mat-1 bilmeden mat-2 yapmak çok zordur.Mesela fonksiyonlar mat-1 konusudur.İntegral ve polinomlar mat-2 konusudur ve birbirine bağlıdır.Fonksiyon bilmeyen birisinin polinom ve integral çözmesi mümkün müdür?Parabol çözmesi mümkün müdür?Bunların hepsinin tabanında fonksiyon yatar.Ayrıca sen tm ve ts'den gireceksen sayısal ile ne işin var ki?Sadece ygs fen bilimleri çözeceksin.Ygs fen kolaydır.Biyolojiyi soru üzerinde görerek ve not alarak çalış.Tabloları bir kağıda yazıp duvara asmakta güzeldir.Mesela glikoliz reaksiyonlarını bir kağıda yazıp duvara asarsan geçerken görür öğrenirsin.Kimya sadece konu anlatıma dayalıdır.Fiziği de aynı şekilde soru üzerinde yapman ve internette çözümlü soruları izlemen gerek.Sen ts ve tmden gireceksen ygs den girilen meslekleri tercih etmeyeceksen bu alana full çekmen 20 puan katkı sağlıyor.Her konuya gerektiği kadar değer ver.1 lys matematik sorusu 3 ygs fen sorusu ile aynı puan.Bizim burada dershaneler tmye giden öğrenciye onları göstermiyorlar bile.Boş bırak diyorlar.Okulun rehber öğretmeniyle konuyu görüşmen daha faydalı olur.Sonuçta o bu konu ile ilgili 4 yıl fakülte okumuş.Bizim gibi değil.Biz sadece görmüş geçirmişiz.O hem görüp geçirdi, hem fakülte okudu.Ben fen alan olduğumdan sözel pek bilmiyorum ama edebiyat ve tarih genelde bilgiye ve yoruma dayalı.Coğrafya biraz daha tehlikeli.Bu arada madem ygs fen de çalışıyorsun ygsden bilişim teknolojileri veya din kültürü öğretmenliğini de bir düşün derim.Tavsiye...
    Hem hangimizin çalışma programı vardır ki?Sen mesela pazartesi kimya salı çoğrafya çalışacağım diyorsun.Ama kimyadan çalışacak konu yok hepsini öğrenmişsin.Tarih yığınla birikmiş duruyor.Sen bugün kimya günüm diye kimyaya mı bakacaksın yoksa yığınla biriken tarihi mi çalışacaksın?
  3. İlovves

İlovves Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Sayısalnetler derken matematiği kastetmiştim yani sözel çalışsam biraz matematik netleri azalıyor,,marematik çalışsam sözel dersimdüşüyor.. Ygsdede fen olarak sadece biyolojiye çalışıyoruz :S diğer konulara bakmıyoruz bile :/
  4. ∂iαвiαη~lρ

∂iαвiαη~lρ Özel Üye Özel Üye

Beğenileri:
    726
    Ödül Puanları:
    113
    Hangi dersin daha kötüyse ona ağırlık verip diğer derslerle birlikte yürütmelisin.
    Günde 2 saatin matematikse 1 saati edebiyat 1 saati coğrafya olmalı mesela. Ya da arada bir canın sözel ders çalışmak istemezse sadece sayısala ayırabilirsin o günü. Program hazırla bence ve ona uymaya çalış. %100 uymanı bekleme zaten. Amaç dersleri biraz daha düzene oturtmak.
  5. tumblr_

tumblr_ Üye

Beğenileri:
    158
    Ödül Puanları:
    0
    Sayısal öğrencisi olmama ragmen Kimya ile aram hiç yok. Ama inan ki zor da olsa ona da çalışmaya gayret ediyorum :) .. Saat belirle arkadaşlarında dediği gibi. Sınırla kendini.. Full mat1 yapsan digerleri dibe vursa sana hiçbir yararı olmaz degil mi? Bunu düşünerek hareket et bence. Eminim yararı olacaktır.
  6. melihtumer96

melihtumer96 Üye

Beğenileri:
    78
    Ödül Puanları:
    29
    Kimyaya zor diyorsan fiziğini düşünemiyorum :D
  7. İlovves

İlovves Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Evet haklısın x/ En iyisi mat1 ve mat2 konularını bağıntılı olarak götürmek :S Mesela mat1deki bir konu olmdan yapılamayan mat2 konusunu önce mat1 sonra mat2 olarak ayırıım :S Sözelde ne yapacağım ona da Allah Kerim :D
  8. takasindirim

takasindirim Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    :pBence kimya zor fizik kolay...Kimyadan hep 3 alıyorum fizikten hep 5...
  9. melihtumer96

melihtumer96 Üye

Beğenileri:
    78
    Ödül Puanları:
    29
    Nasıl çalıştığını öğrenmemde bir sakınca var mı?Bende 5 alsam.Benimde kimya iyi fizik kötü.Fiziğe nasıl çalışıyorsun?
  10. tumblr_

tumblr_ Üye

Beğenileri:
    158
    Ödül Puanları:
    0

Üye Olmadan Linkleri Göremezsiniz. Üye Olmak için TIKLAYIN...

Kimyaya zor diyorsan fiziğini düşünemiyorum :D
    Genişletmek için tıkla...
    Ben de diyorum ki o senin dar kafalılığın :p
    (Bu devirde böyle düşünen insanların hala yaşıyor olması ne acı.)
    Ayrıca fizik dersimi düşünmek sana kalmadı : )

Sayfayı Paylaş