edebiyat 9 sınıf 156-157-158-159 cevapları alın yazın kardeslerim

Konu 'Edebiyat 9.Sınıf' bölümünde muro77 tarafından paylaşıldı.

 1. muro77

  muro77 Üye

  Katılım:
  4 Ağustos 2009
  Mesajlar:
  1
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0

  ÇÖZÜMLERİ, YAZILAR
  Anlatma Esasına Bağlı Metinleri Okuma Çözümleri sayfa 156

  Metnin Adı Yazarı Teması Dilin Hangi İşlevde Kullanıldığı Türü Türün Özelliğini Hangi Yönleriyle Yazılış Amacı
  Gülen Nar’la Ağlayan Ayva Anonim Kıssadan hisseİyilik edenlerin kazanması Heyecana Bağlı işlev Masal Hayali olaylar üzerine kurulu olması, anonim olması, olağanüstü öğeler içermesi,Yer ve zaman kavramının belirsiz olması, tekerleme ile başlaması ve bitmesi Öğüt vermek
  Altay Türklerinin Yaratılış Destanı Anonim Altay Türklerinin Yaratılışı Heyecana bağlı işlev Destan İnsanlığın, milletlerin yaradılışını ve gelişmesini anlatması, olağanüstülük içermesi, anonim olması, toplumun ortak hafızasında zenginleşerek günümüze kadar gelmesi Altay Türklerinin nasıl yaratıldığı anlatmak
  Ferhat İle Şirin Anonim Ferhat İle Şirin’in aşkı Heyecana bağlı ve şiirsel işlev Halk hikâyesi Aşk konusu manzum ve nesir olarak ele alması, anonim olması, kişilerinin tip özelliği taşıması, Ferhat ile şirin arasındaki aşkı ortaya koymak
  Harname Şeyhi Öküzlüğe özenen eşeğin başına gelenler.Toplumsal bir yergi Şiirsel (sanatsal) işlev MesneviAyrıca didaktik şiir özelliği de taşır. Beyitlerle yazılması ve her beyitin kendi içinde kafiyelenmesi, uzun olarak yazılması ve günümüzde hikâye ve romanı karşılaması İronik olarak düzeni eleştirmek.
  Damda Nasrettin Hoca (Orhan Veli Kanık) Ders vermek Şiirsel işlev Manzum Hikâye Olay örgüsünü şiir şeklinde anlatması,Konuşma cümlelerinin olması Herhangi bir olayı manzum olarak anlatmak ve edebi zevk uyandırmak
  Karıncalı Kaya Osman Şahin Karıncalı kaya Heyecana bağlı işlev Hikâye Yaşanmış ya da yaşanması mümkün bir olayın olması, kişilerin, yerin ve zamanın dar olması, olay, yer, zaman ve kişiye bağlı olarak anlatılması Yaşanmış ya da yaşanması mümkün olayları kurgusal gerçeklik içinde ve edebi zevk vermek amacıyla yazılmıştır.
  Ateşten Gömlek Halide Edip Adıvar Kurtuluş Savaşı sırasında Ayşe, Peyami ve İhsan arasında geçen bir aşk hikâyesidir. Heyecana bağlı işlev Roman Yaşanmış bir olaya yazarın kendi hayal dünyası içinde kurmaca bir gerçeklik içinde kapsamlı bir şekilde yazması Yaşanmış ya da yaşanması mümkün olayları kurgusal gerçeklik içinde ve edebi zevk vermek amacıyla yazılmıştır.
  Sayfa 157

  Soru3.

  Soru4. Öğretici metinler bilgi içerikli metinler olduğu için herhangi bir şekilde vurgu, tonlama ya da estetik vermek amacıyla okunmaz. Sadece anlaşılır bir şekilde okunsun. Edebi metinler ise edebi amaç taşıdıklarından dolayı okunuşlara dikkat edilmelidir.

  Soru5.a.

  Metnin Adı Dil ve Yapı Özellikleri
  Gülen Nar’la Ağlayan Ayva Sade bir dille yazılmıştır.Kişi, yer, zaman ve olay örgüsü yapıyı oluşturur. Düz yazı şeklinde yazılmıştır.
  Altay Türklerinin Yaratılış Destanı Sade bir dille yazılmıştır.Kişi, yer, zaman ve olay örgüsü yapıyı oluşturur. Düz yazı şeklinde yazılmıştır
  Ferhat İle Şirin Sade bir dille yazılmıştır.Kişi,yer,zaman ve olay örgüsü yapıyı oluşturur. Düz yazı ve nazım iç içe yazılmıştır.
  Harname Sanatlı bir söyleyiş vardır. Dili dönemine göre sadedir.Kişi,yer,zaman ve olay örgüsü yapıyı oluşturur. Beyitler halinde her beyit kendi arasında kafiyeli olacak şekilde mesnevi şeklinde yazılmıştır
  Damda Sade bir dille yazılmıştır.Kişi, yer, zaman ve olay örgüsü yapıyı oluşturur. Manzume şeklinde yazılmıştır
  Karıncalı Kaya Sade bir dille yazılmıştır.Kişi, yer, zaman ve olay örgüsü yapıyı oluşturur. Düz yazı şeklinde yazılmıştır
  Ateşten Gömlek Sade bir dille yazılmıştır.Kişi, yer, zaman ve olay örgüsü yapıyı oluşturur. Düz yazı şeklinde yazılmıştır
  Sayfa 158

  Soru5.b.

  Metnin Adı Ait Olduğu Edebi Dönem
  Gülen Nar’la Ağlayan Ayva Sözlü edebiyat dönemi
  Altay Türklerinin Yaratılış Destanı Sözlü edebiyat dönemi
  Ferhat İle Şirin 15. yy Sözlü edebiyat geleneği
  Harname Divan edebiyatı
  Damda Cumhuriyet dönemi ( sözlü edebiyat)
  Karıncalı Kaya Cumhuriyet dönemi
  Ateşten Gömlek Cumhuriyet dönemi


  Soru5.c. aynı edebi dönem içinde kalan edebi metinler yapı ve dil ve anlatım yönüyle benzerlik gösterirler; çünkü bir edebiyat dönemi oluşabilmesi için benzer özellikteki eserlerin bir araya gelmesi ve yaygınlaşması gerekir.

  Soru6. Size göre…

  Soru7. Size göre…

  ANLAMA-YORUMLAMA

  1. Demir çarık ve demir asa

  2. Yörük Beyi. Akdeniz bölgesi bazı kesimlerinde kullanılır. Çoban baba ile karşılaşıyor. Masallar günümüzden çok öncelerde yaşanan sözlü dönemde oluşturulmuş ve bu nedenle o dönemdeki kişi ve olaylara yer verilir.

  3. Gösteremezler; çünkü bunlar hayali unsurlardır.

  4. İyiler her zaman kazanır.

  5. Bu destanlar çok tanrılı dinlerin özellikleri olan her olay ya da durumlarda farklı güçlerin ortaya çıkması ve her birine bir güç özelliği verilmesidir. Tek gerçek varlık Allah’tır.

  6. İlk insana ait unsurların yer alması, insanlık tarihinin ilk zamanına işaret eder.

  7. O dönemin sosyal ve kültürel hayatı bu şekilde olduğu içindir. Çünkü o dönemde makine gibi günümüzdeki teknolojik aletler yoktu ve insanları her şeyini el emeği ve göz nuru içinde yapardı. Bu yüzden o dönemlerde el işçiliği her zaman değerliydi. Gerçi günümüzde de el işçiliği hala değerlidir.

  8. Önce toplumu etkileyen bir olay olur ve bu olay sözlü geleneğe bağlı olarak saz eşliğinde nesilden nesile aktarılarak gelir ve bu esnada anlatanlar araya türkü gibi unsurları eklerler.

  9.

  10. Elindekilerle yetinmeyen, kendine üstün gören ve yeteneklerinin çok üstünde şeyler isteyen açgözlü, tamahkârsız insanların halleridir.

  11. Zayıf eşek: İçinde bulunduğu durumu beğenmeyen, elindekiyle yetinmeyen, olanaklarını değerlendirmeden hayatta daha çok şeye sahip olmak isteyen, bu yolda çaba verirken elindekini de yitiren insanları temsil eder.

  Öküzler: Her toplumda var olan, hak etmedikleri biçimde varlıklı ve mutlu yaşayan talihli kişileri temsil eder.

  Yaşlı eşek: Toplumu yönlendiren aydın ve düşünürleri temsil eder.

  Sayfa 159

  12. Size bağlı

  13. Kısa ve devrik cümlelerle birlikte konuşma cümleleriyle anlam birimleri oluşturulmuştur.

  14. Size bağlı

  15. Çevre bilincine ve çevrenizde olan bitene dikkat çeker.

  16. Teşhis sanatından yararlanmıştır. Kayaya insani vasıflar yüklemiştir.

  17. Size bağlı

  18. Size bağlı

  19. Size bağlı

  DEĞERLENDİRME

  1. Halk hikâyeleri ve mesnevi artık yazılmıyor; çünkü günümüzde onların yerini karşılayan birçok metin türleri vardır.

  2. Destan – masal – halk hikâyeleri – mesnevi – manzum hikâyeler – fabl – hikâye – roman

  ………………….olağanüstü …………………..kişiler……..

  Tanzimat ………………….

  ……………………..yaşanması mümkün………………..

  3. Size göre

  4. Cevap “E” şıkkı
  Murat AKSOY bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş