Edebiyat Sayfa >36<

Konu 'Edebiyat 9.Sınıf' bölümünde ömer456 tarafından paylaşıldı.

 1. ömer456

  ömer456 Üye

  Katılım:
  1 Kasım 2011
  Mesajlar:
  2
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0

  ÇOBAN ÇEŞMESİ şiiri

  arkadaşlar çoban çeşmesi adlı şiirin anlatım ve yapı özelliklerini bulabilirmisiniz???!! :confused:
 2. Acq_Çileq

  Acq_Çileq Üye

  Katılım:
  6 Ekim 2010
  Mesajlar:
  9
  Beğenileri:
  20
  Ödül Puanları:
  0
  Sayfa 36
  İnceLeme
  1)Bu ifadelerin somut gerçekliği yoktur.Şiirde bu tür ifadelerin kullanılması dilin sınırlı bir kullanımının olmasından,insan hayli ve düşüncesinin ise sınırsız olmasından kaynaklanmaktadır. Bu durum da şairi, soyut ifadelere yöneltmektedir.

  2) -…Delî köşemde durdun
  -Merhametin ta kendisiydi gözlerin
  -… yepyeni bir sesin vardı
  -Dişlerin öpülen çocuk yüzleri
  -Güneşe açılan küçük aynalar vs. vs
  Şairin, şiirinde bu imgelere başvurması dilin sınırlı ve sayılı kalıplarından çıkıp onlara yeni bir anlam yükleyerek hayal ve düşüncelerini dile getirmek istemesindendir

  3) Köşe şiirinde dilin kullanımı bakımından en dikkat çeken özellik imgelerin çokluğudur.

  4)Bu ifadeler arasında soyut bir ifadenin dile getiriliş farkı vardır. “Merhametli insan” ifadesinde insanın bir niteliği, özelliği söylenmiştir ve merhamet kendi anlamını korumaktadır. “Merhamet-gözler” bağlantısında soyut bir ifade olan merhamet somutlaştırılmış, merhamet denen o şeyin gözler olduğu söylenmiştir. Bu söyleyiş merhameti kendi anlamı dışına çıkarmış, ona yeni bir anlam yüklemiştir.

  3. EtkinLik
  -”Güneşe açılan küçük aynalar” ifadesi dişlerin parlaklık ve güzelliğini dile getirmekte ve tebessüm edildiğinde dişlerin güneşe açılan birer ayna olduğunu belirtmektedir.
  -”Bu ses saçlarımı ıslatan sessiz bir kardı” ifadesi duyulan sesi, yavaş yavaş lapa lapa yağan, yağdıkça da insanı ıslatan bir kara benzetöektedir.Ses yumuşaklık, tatlılık ve ahenk bakımından kar ile ilişkilendirilmiştir.
  -”Yaralı bir ceylan kalbi gibi içli bir ses” ifadesi duyulan sesin,ritmi yavaşlamış, bu nedenle çıkardığı sesi azalmış yaralı bir ceylan kalbi gibi olduğunu göstermektedir.
  Bu ifadeler dilin sınırları dışına çıkılarak, ona yeni anlamlar yüklenmesiyle oluşturulduğu için günlük dilde veya düz yazıda karşılaşılması mümkün değildir.

  Bir teşekkür yeterli :)
  ömer456 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş